şükela:  tümü | bugün
  • tam hali "bütün dandik üniversiteler kapatılmalıdır; gençlerimizi üniversite mezunu oldunuz diye kandırmaktan ve lise eğitimi veremeyecek kişilere profesör ünvanı dağıtmaktan başka hiç bir işe yaramıyorlar." şeklinde olan bir teoman cem kadıoğlu twitidir.

orijinal twit

aslında bütün dandik üniversiteleri kapatmak yerine daha fazla özelleşmiş üniversite açmak daha mantıklı gibi geliyor bana.

edit: hede düzeltmesi.
  • üniversite kapatmakla değil, üniversite eğitim kalitesini arttırmakla çözülebilecek bir sorundur bu dediğim olay. üniversite eğitim yeridir, giriş zorlaştırılmamalıdır, üniversiteye giriş değil, üniversiteyi bitirmek çok zor olmalıdır! mesela almanya'da 2 sene üst üste kalınca okuldan atılıyormuşsun öyle bir şey duydum doğru mu bilmiyorum bizde sınır kaç bilmiyorum ama 8 sene de üniversite bitiren biri ancak üniversitede yer kaplıyordur. kaldı ki üniversiteye girmek için son derece saçma olan ösym sınavına girmek zorundasınız.. istediğin kadar üniversite aç veya kapat sen eğitim sistemini düzeltmediğin sürece 1 üniversite bile açık olsa boş.

edit: mesajlar için teşekkürler. almanya'da 2 sene üst üste kalınca değil bir dersten 2 veya 3 kere (bazı yazarlar 2 derken bazıları 3 diye yazmış) kalırsan okuldan atılıyormuşsun ve bir daha o dersi veren hiçbir üniversite bölümüne giremiyormuşsunuz.
  • son zamanlarda bu kadar mantıklı söz pek duymamıştım. 3 katlı binaları üniversite , 3+1 daireleri fakülte veya sınıf ilan eden eğitim pazarlamacılar inşallah bir an evvel defolup giderler.
  • o zaman ülkede üniversite kalmaz. bu kez de hepimiz lise mezunu olarak işsiz kalırız kardeşlerim.
  • türkiye'de üniversite ihtiyacı maksimum 20'dir. geri kalan işletme okuyup 2 bin liraya iş arayacağına, berber/kuaför olup 20 yaşında evini arabasını almış olacak.

gelen tepkiler üzerine; sanayisi olmayan yere üniversite açılmaz,

sırf öğrenci gelsin o şehirde ekonomi dönsün diye üniversite açılmaz,

işsizlik sayısına eklenecek yeni kişiler 4 yıl daha ertelensin diye üniversite açılmaz,

mitinglerde bağırmak için üniversite açılmaz...

kimse yanlış anlamasın ama tokat'ta bitlis'te bartın'da bilecik'te veya böyle şehirlerde neden üniversite var. böyle yerlerde meslek okulları olmalı. üniversite yüksek bilimdir elini kolunu sallayan girmemeli.

diğer tepkiler üzerine ekleme: bir öğrenci, tokat'ta mühendislik öğrencisi ise mesela stajını yapabilir mi?

dönem içi bir firmaya/fabrikaya gidip bir mühendis ile konuşabilir mi?

rts öğrencisi hangi yerel köhneleşmiş tv/radyo kanalında(ki varsa) gidip işi öğrenip çağı yakalayabilir mi?

hangi iktisat/işletmeci banka dışında bir şirkete gidip orda meslektaşı olacağı kişiden bilgi alacak?

ben şehirleri küçümsemiyorum, böyle şehirlere mesleki eğitim kurumları, köy enstitüleri benzeri yerler açılmalı ve şehrin ilk 500'üne giren çocuklara devlet bursu ile okuma imkanı verilmeli.
  • adam resmen göte göt demiş.

her şehre üniversite açarsan elinde devasa bir üniversiteli işsizler ordusu olur. herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok, onun yerine tarım, hayvancılık, hizmet sektörü, sanayi vs kalifiye eleman yetiştirmeye yönelmek lazım.
  • kesinlikle katılıyorum ve tekrar söylüyorum ki üniversite okumak herkese verilen bir hak olmamalı, belli sayıdaki kişinin kendi çabasıyla kazandığı bir hak olmalı.

şunu çok iyimser belirtiyorum, türkiye'de ilk 300 binin gerisindeki insanlar okumasın bir zahmet. çünkü bu adam daha kesirli toplamayı yapamayan, cümle sonuna nokta koyamayan adam. nasıl bir analitik düşünce bekleyebilirsin bu adamdan, nasıl bir iş ahlakı bekleyebilirsin, nasıl bir saygı bekleyebilirsin bu adamdan.

not: 300 bine girmenin zeka ile çok bir alakası yok, biraz kişilik meselesi.
  • gece twitter da gördüğüm ve sonuna katıldığım önerme. her yerden mantar gibi üniversite fışkırıyor. ders kitabı dahil baştan sona bir tane kitap bitirmemiş insanların eline lisans diplomasını verip yolluyorlar. dört işlem yapmaktan aciz sayısal bölüm mezunları dolu ülkede. çıkıp meydanlarda bas bas "her şehre üniversite açtık" demekle olmuyor işte eğitim sistemini iyileştirmek.

bozok üniversitesini kazandığında hanginiz evde taklalar atıyor çocuğum başardı diye
  • ülkenin okumuşuna değer katacak, üniversite mezuniyeti ile alınan unvanların kıymetini arttıracak önerme.

"herkesin lise mezunu işsiz olması ile sonuçlanacağından" endişelenen suser dostlarımız için belirtmekte fayda vardır ki şimdiki durum da "herkesin üniversite mezunu işsiz olması" ile sonuçlanıyor.
  • mantıklı önermedir,tabi bunun içine parayla diploma satan özel üniversitelerde girmelidir.3 büyük şehir hariç bence üniversite olmamalı zaten,üniversite hayatı büyükşehirlerde yaşanmalı.
301 entry daha