şükela:  tümü | bugün
  • tepe: anadolulular demedim anadoludan çıkıyor dedim.

palu ailesinden tutun da, kendi öz evladına, yeğenine, baldızına, erkek çocuğuna hallenen, tarlaya tavuk girdi diye birbirini öldüren, kan davası güden vb sayamadığımız daha nice mide bulandıran ve çağın tamamen gerisinde kalmış anadolu insanının genel yaşayış biçimidir.
    istanbul gibi bir metropolde suçu işleyenlerin nereden göç ettiğine baktığımız zaman yine anadolu çıkıyor karşımıza. hırsız, tinerci, balici, kapkaççı, arazi mafyası, dolandırıcısı, hırıltı gürültü çıkaranı, tecavüz vb olayların içerisinde sürekli anadoludan göç eden insanları görmekteyiz.

edit 1 : swinger anadoluda mı yaygın? demiş birisi. adana swinger yaz googleye gör sonuçları. grönland'da da türemiş olsa ülkende benimsemiş olan yerler belli. (adananlıları tenzih ediyorum)
  • ailesi anadoludan göç etmiş birinin iddiası.
  • "bu zavallı insanlardan, sevgi, şefkat ve insanlık namına, artık ne bekleyebiliriz? bu iklimin çoraklığı, ruhlarını kurutmuştur. bu ıssızlık ve bu gurbet onlara müthiş bir egoizm dersi vermiştir. onun için her biri kendi yuvasında bir kundura dönmüştür.” (yaban)
  • eğitimsizlikten ötürüdür. köy enstitülerinin tekrar gündeme gelmesi gerekmektedir. ahlak kavramını din tek başına oluşturamaz, doğru karar verme, doğru düşünme, mantık ve karar mekanizmalarını eğitim ile yoğurmadan geliştirmek mümkün değildir.

(bkz: köy enstitüleri)
  • zaten ülke kocaman bir anadolu.

biz ona kısaca ortadoğu zihniyeti diyoruz işte. vahşi bir ülkeyiz kabul edelim. sevgi pıtırcığı filan değiliz.
  • şimdi ben desem ki. "anadolu ile alakası yok tüm islam coğrafyasında olan şeyler bunlar" diye linç yerim o yüzden demiyorum.

edit: daha demeden linç yedim lan. demedim arkadaşlar sakin.
  • bütün dünyada benzer iğrençlikler olduğu için yanlış genelleme.
    malezya'da yaşıyor olsaydın orada olan iğrençlikleri yaşardın, abd'de olsan evsiz olarak belki tecavüze uğrayacaktın.
    hindistan'a fare ve inekleri kutsal sayacak, insan eti yiyen insan haberlerini okuyacaktın.
    haa anadolu çomar dolu dersen o başka.
  • cehalet, yobazlık, şark kurnazlığı ... adına ne derseniz diyin. tespitin haklılığı hepinizi çıldırtıyor da olabilir. maalesef ki gerçek bu. saf, masum diye lanse edilmeye çalışılan kitlenin olağanüstü sapkınlıklar, fanteziler ve vahşet makineleri olduğunu cümle alem biliyor. ve bu kitle bilerek, isteyerek kaderine terk edilmiş vaziyette. köy enstitüsü ile bunları bi nebze adam etmek isteyenlerin başına gelmeyen kalmadı. uğramadıkları iftira da..

atatürk, milletin efendisi köylüdür derken zannediyor musunuz ki iyi eğitimli, aydınlanmış burjuvayı bu cahillerin altına alıyor. asla.. o dönem bu cahil ve karanlık kitleyi küstürmemek ve ülkesi için çalışmaya motive etmek için söylüyor. bu kitlenin şahsi çıkarları için yapmayacağı şey, satmayacağı kişi/vatan yoktur, bunu atatürk'ün bilmemesi mümkün değil.
  • (bkz: töre)
    (bkz: islam)
  • yıllardır savunduğum önerme. istanbul, ankara, izmir gibi büyük şehirlerin sadece adı çıkmış. bütün pisliğin başı anadoludur net! üniversite yıllarını anadolumuzun "güzide" şehirlerinde yıllarca tecrübe etmiş biri olarak bu gerçek suratıma çok sert bir biçimde çarpmıştır. he mesela buralarda son dönemlerde yaşamış olmanın getirdiği artılar; mesela bu ülkenin neden değişemeyeceği, zihniyetin ne olduğu gibi gerçekleri sindire sindire kabulleniyor insan. sonra gelecekten ümitsiz olmak, ülkeye dair umudun bittiği an gibi hususları çok daha iyi anlıyorsun. buna ek olarak türkiye'den siktir olup gitmek başlıkları daha cazip geliyor. mesela doğduğundan beri istanbulun belli semtlerinde yaşamış "elitist" sayılabilecek kesim seçimlerden sonra falan çok şaşırıyor ya "yeaa abi nasıl olur? etrafta bakıyorum herkes şikayetçi ama yine bu adamlar seçiliyor" ya da "kesinlikle hile hurda var abi, oyları çaldılar" vs . gibi cümleler kuruluyor mesela. işte anadoluyu tecrübe etmiş birisi eminim bu cümleleri duyunca götüyle gülüyordur. çünkü gerçeğin ne olduğunu sonuçların ne olduğu, kimin kimin tarafında olduğu çok bellidir aslında. velhasıl türkiye sizin elitist küçük şirin semtinizden ibaret değil. kocaman anadolu gerçeği ile yüzleşmek lazım!