şükela:  tümü | bugün
 • musevilik, hristiyanlık ve müslümanlık gibi bir çok dinin türediği kaynağın sümerler olması bazılarımıza acı da gelse, günümüzde saklanamayacak gerçeğin ta kendisidir.

  hatta antik mısır mitolojisi esin kaynağı da sümerlerdir.

  tüm mezopotamya mitolojisinin esin kaynağıdır.

  yazının icadı öncesinde hindistan, iran ve ortadoğu içinde ağızdan yayılarak gelen tarih öncesi destanlar ve hikayeler de sümerlilere ilham vermiştir.

  zira tüm dinlerde bir çok ortak noktalara rastlanır.

  yalnız bu ortak noktalar aynı olaydan bahsetmezler. kendilerince uyarlamaya bağlı olarak farklı karakterler ve olayları tüm "esinlenme" olaylarında olduğu gibi farklı konulara ve olaylara bağlarlar.

  buna örnek gılgamış destanıdır. burda anlatılan bir çok hikaye, kitabı olan tüm kutsal dinlerde farklı isimler altında anlatılır.

  bu dinlerdeki ortak nokta bir çok klişenin farklı isimler ve şekillerde, olduğu gibi sümer mitolojisinden alıntılanmasıdır. .

  araştırmak isteyen sayısız kaynaktan sayısız ipuçlarına ulaşabilir.

  bu konuda çok kısa bir video serisi linkten izlenebilir.

  religion comes from ancient astrology and sun worship
 • (bkz: tamam)
 • (bkz: enuma eliş)
 • ya da aslında hepsi aynı kaynaktan gönderilmiştir?
 • "andolsun biz, her ümmete, "allah'a kulluk edin, tâğûttan kaçının" diye peygamber gönderdik. allah onlardan kimini doğru yola iletti, onlardan kimine de (kendi iradeleri sebebiyle) sapıklık hak oldu. şimdi yeryüzünde dolaşın da peygamberleri yalanlayanların sonunun ne olduğunu görün." (nahl, 16/36)

  inanmayanların genelde anlamadığı veya kaçırdığı nokta şu ki, yaratan yaratılıştan beri olan (ve öncesinden beri) vardır. 4 büyük kitap var ancak her topluma peygamber gönderilmiştir. fazla uzağı aramaya gerek yok, müslüman olmadan önce türklerin inancına bir bakın. orhun kitabelerini okuyun. islâm ile o kadar paralel ki.
  yaratan tek olduğuna göre dünyanın çeşitli topluluklarında aynı/benzer şeylere inanmanın neresi abes anlamıyorum ? sümerlere peygamber gitmemiş miydi ? onlara da gitmişti elbet. onlara tebliğ edilenler diğer topluluklara tebliğ edilmedi mi ?

  kısacası neyle ne ispatlanmaya çalışıyor anlamsız.
 • tüm semavi dinler allah' tan gelmiştir. diğerlerine ise doğal din denir. doğal dinler tamamen insan uydurmasıdır. kaynak hegel dinler tarihi
 • he tamam, yumurtanın çıktığı tavuğu bulduk, ilk tavuk sümerlilermiş meğer... peki, sümerliler tavuk olmadan bir yumurta iken, o hangi tavuktan çıktı çok zeki zındık kardeşim benim?

  ''tüm dinlerin kaynağı sümerlilerdir'', diyelim ki öyle olsun, sonra? onun kaynağı neresi? ''yok işte, bana ne bana ne''...
 • vay amina koyim demek joseph campbell hakliymis.