şükela:  tümü | bugün
 • tanım: koku veren maddeler son 50 yılda tamamen petrol ürünlerinden sentezlendiği için, yüzde 80'i hiç test edilmemiş kimyasallar kullanılarak üretilmiş parfümlerin içeriklerindeki kimyasalların insan vücudunda birikerek insanları hasta etmesi durumu.

  amerikanın kimyasal madde üretimi ve hastalıkların artışı arasındaki ilişkiyi gösteren grafik

  kaliteli ya da kalitesiz parfüm endüstrisi 4000 den fazla kimyasal kullanıyor ve bunların yüzde 80'den fazlası test edilmemiş. yani kaliteli parfüm kullanmak sizi bu kimyasallardan kurtarmadığı gibi, vücutta tutunma süresi kaliteli parfümlerde daha yüksek olduğu için, size daha çok zarar veriyor. parfümlerin içeriklerinde, bir çok kimyasalın yanı sıra "fragrance" yazıyor. bu içerik meslek sırrı kapsamında değerlendirildiği için belki yüzlerce zararlı madde, içerikte gizlenebiliyor. örnek fda cevabı

  amerika da yapılan araştırmaya göre, parfüm kokusuna maruz kalan insanların yüzde 31 inde, oda parfümüne maruz kalan insanlarıın yüzde 18'inde negatif fiziklsel reaksiyonlar ortaya çıkıyor.bu oran astım hastalarında yüzde 72.

  yeni doğmuş bebeklerin kanında 287 farklı toksin bulunuyor.

  konu ile ilgili yapılmış bir araştırma filminin fragmanı ve tanıtım videosu

  amerika da üretilmiş parfümlerin avrupadakilere göre çok daha zararlı olması. insan sağlığına zararlı olduğu için yasaklanmış kimyasal sayısı avrupada 1400'ken, amerikada bu sayı 10. yani avrupadan getirilen parfümler, amerikan pafrümlerine göre daha az zararlı

  son 50 yıldır nerdeyse bütün parfüm kimyasalları petrol ürünlerinden sentezlenebiliyor. insanlar üzerlerine parfüm sıktıklarında, hiçbiri faydalı olmayan yüzlerce farklı kimyasalı günlerce solumak zorunda kalıyor. bu kimyasallar vücutta belli bi seviyenin üzerinde birikince de hastalık başlıyor. bu kimyasalların yüzde 90'ından fazlası son elli yılda ortaya çıktığı için, genetik olarak direncimiz çok düşük.

  doktorlar hastalık ortaya çıktığında, hastalığın nedenini araştırmak yerine, ilaçla tedavi uyguluyor ve ilaçtaki kimyasallar da bu kimyasallarla birleşip başka yeni bir rahatsızlık meydana getiriyor.

  parfüm kokusu insanların muhtaç oldukları bir koku değil. bu yönüyle kurtulması çok ta zor olmayan bir zararlı. canada işveren yasasına göre işyerinde parfüm kokusu bulunması işverenin kusuru olarak görülüyor.

  --- spoiler ---

  fragrance is a known respiratory irritant and neurological toxin and one in five people in the us experience adverse health effects from synthetic fragrance exposure (wolff, 2006). for many people, exposure to perfume can pose serious health risks such as migraines, nausea, tightening of the throat, and respiratory impairment in the asthmatic (canadian employment law, 2005)...
  --- spoiler ---

  parfümden vazgeçemiyorsanız çevrenizdekileri düşünün, özgürlüğünüz başkalarına zarar verdiğiniz yerde bitiyor.
 • organik parfumler mevcut

  ancak kokulari fazla dayanmiyor