şükela:  tümü | bugün soru sor
 • facebook zaten alenen söyledi fakat o dönem yapılan baskı sadece facebook’a yapıldı. fakat bunu youtube, twitter, instagram da yapıyor. başka da uygulama kalmadı zaten afedersiniz. twitter ve instagramda reklamlar, youtubeda da önerilen videolar direkt konuştuğum şeyler üzerine gelmesine alıştım resmen. sadece sesimizin dinlenmesiyle sınırlı değil, whatsapp mesajlarımız da okunuyor haliyle. geçen gün bir arkadaşımla spesifik denebilecek bir şey üzerinde konuşurken o konuyla ilgili hiç aratma yapmamış olmama rağmen youtube’da önerilenlere düştü. ve hala dinlendiğimize inanmayan insanların oluşu hayret verici.

  edit:imla

  edit 2: bunu size uygun reklam göstermek için yapmışlar isterseniz kapatırsınız diyenler var. black mirror bölümü vardı, arıların soyu tükeniyor doğal denge bozuluyor, yapay arı icat ediyolardı. devletin kontrolünde olan bu sistem çok minnoş gözüküyordu. fakat yapay arıların hacklenip insanları öldürmeye başlamasıyla, devletin işin altından kalkamayıp arıların aslında insanları sürekli izleyip, denetlemek için kullanıldığını itiraf ediliyordu. demem o ki, böyle bir şeye erişimleri varken sadece reklam için kullanılması fazla masumane. bu kadar polyana olmayın.
 • biri bizi gözetliyor evini akla getirir...
  (bkz: the truman show)
 • https://youtu.be/zbndwsvaq1i

  ingilizce bilmeyenler için: adam köpek oyuncaklarından bahsediyor ve google ona köpek oyuncağı reklamları öneriyor.

  konuşmalarımızı komple dinlemiyorlar. sistemler sadece bir üründen bahsedip bahsetmediğiniz ile ilgileniyor. muhtemelen konuşmanızda en sık yer alan kelimeleri sıraya diziyor ve bunların önde gelenlerinin hangisi satılan bir ürünü tanımlıyorsa onun reklamını gönderiyor.

  dünyada milyarlarca insan var arkadaşlar, dur canım sıkıldı şunu bir dinleyeyim diye bir şey söz konusu değildir herhalde*

  eğer dahice bir fikrinizi dile getiriyorsanız muhtemelen sistem bunu anlamaz. çünkü sistem insanların daha önce yapmış oldukları üretimleri tanımak için programlanmış bir şey lan sonuçta. o yüzden o kadar da zararlı gelmiyor gözüme.

  bir de reklamlar ve pazarlama ile ilgilenmeyeni var bunun (bkz: nsa)
 • adamlar oturmuş böyle bir teknoloji yazmış, ben takdir ettim dinlesinler kabul ediyorum.
 • aman dikkat edin dedirtmiştir. hafazanallah, cüzdanınızda on lira olduğunu duyarlarsa çalarlar. evinizde darbe yapıp, kayınbabanızı iktidara getirebilirler. her şey olur, dünya hali.
 • (bkz: big brother)
 • (bkz: cia peşimde)