şükela:  tümü | bugün
 • çok güzel bir projedir. şöyle ki efendim :
  -kdv , ötv , çöp vergisi ,eğlence vergisi , cart vergisi , curt vergisi pek çok vergi türü var. bunların bazıları doğrudan bazıları ise dolaylı vergiler ve bunların ödenmesi toplanması için insanlar devlet çok fazla zaman harcıyor. şimdi bunun yerine herkes kazandığı paranın %50-60 kadar bir kısmını ödese veya direk maaşı almadan devlet kesse. alışveriş yaparken herşeyin fiyatı biraz daha ucuz ve net olacaktır. aldığın şeyi üretenin ne kadar kazandığını daha net belirleyebiliriz.

  -sadece dolaysız verginin olması çok ama çok daha adaletli bir uygulama olacaktır.

  -tabi bunun için öncelikle firmaların çakallık yapmaması için vergi değişkliğinden önceki fiyatların devlet tarafından tespiti yapılması lazım ve fiyat artışlarının önüne geçilmesi lazım.

  -tabi bunda bir diğer önemli hususta insanların fiş kesmemesi ya da maaşlarını daha az göstermesi gibi durumları engellemek için nakit para kullanımı sonlandırılmalı. sadece banka kartı , kredi kartı veya çek ile ticarete/alışveriş yapılmalı.
  bu durumda sürekli iş yapan firmalar para yerine mal, konut takasıyla iş yapabilir. devlet sadece bunları denetler.
 • yaklaşık 5-10 sene içerisinde gerçekleşecek olan şeydir.
 • - padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!..
  - eeee!, demiş padişah bir umutla...
 • zaten gelir vergisini maaşlı bordrolu orta kesim ödüyor dal yarak. pederi fabrikatör sahibi olup zarar gösterip parasız yatılı okuyan binlerce kişi var. daha 15 yıl önce lisede fark ettim ben bu durumu da siz fark etmediniz hala? maaşlar kredi kartıyla verilsinmiş, asgariyi yasal maaş gösterip elden kalanı alan mühendislerle dolu ülke.

  adam gibi kar eden işletme yok kağıt üzerinde... zaten vergi vermeyen bu tiplerin ekmeğine kaymak sürülsün iyice, marketi pazarı da vergisiz kullansınlar, oldu.
 • geliri aldıktan sonra herkesin devlete kazandığının %50-60'ını vermesi devletin işine gelmez. tüm partiler en başta da akp, chp ve mhp bunu engellerler çünkü insanlar ceplerindeki parayı verince siyasete, devlete olan tepki ve dikkat çok fazla artacaktır.
  düşünsenize her ay kazandığımızın yarıdan fazlasını sisteme ödüyoruz ve bunu herkes eliyle devlete teslim ediyor. sonra bir bakıyoruz; oran olarak neredeyse tüm girişimleri, yatırımları gereksiz yere bizim yerimize devlet yapıyor. ben kalan üç kuruş paramla linea'ya, palio'ya en fazla golf'e binebiliyorum ama gelirimin yarıdan fazlasını direk verdiğim devlet babanın adamları mercedes'lere biniyor, en fakiri 3-4 yaşında arabalarla idare etmeye çalışıyor.
  olmaz ama bi olsa herhalde toplumsal patlama olurdu ve bu partilerin tümü yok olurdu ama ardından yurdumun sorunlarının çoğu da çözülürdü.
  hayaller gerçek olsa..
 • ötv' den kdv alan devletin işine gelmeyecek fikirdir.
  öyle olursa iffet gibi nasıl cama sıkıştıracak bizi?
  (bkz: verginin vergisini vermek)
 • çok şeffaf bir yapı olacağı için devlet yöneticileri bunu istemeyeceklerdir. fakat halk bunu isterse onlar yapmak zorunda kalırlar.
 • zaten satın alınan araçların mtv vergisi gelire göre ödenmektedir. daha doğrusu aracın modeline göre ödenmekte olduğu için, zengin aracı fakir aracı olarak ayırım yapılıyor ve o na göre mtv düşük yüksek çıkıyor. ama kdv ye olmasına karşıyım herkes eşit olmalı diye düşünüyorum. tabii belli sınırlarla ufak tefek vergiler getirilebilir ama inciği cinciği ayırırsan olmaz bu.
 • bizim gibi vergi disiplini oturtulamamış ( yani oturtulan bir şeyler var da vergi disiplini değil) ülkelerde o iş öyle olmaz, tersine gelir vergisini azaltıp herşeyi ötv, kdv ye koyabilirler. çünkü kolay tahsil edilebilen o.
 • (bkz: yemez)

  bilinir ki, gelir vergisi olarak bilinen dolaysız vergileri toplamak zordur ve vatandaşta tepki yaratır. bundan dolayı, kdv - ötv gibi adlarla mal ve hizmetlerin içine giydirilir vergiler. ücretlilerde olduğu gibi maaştan kaynakta kesilerek tahsil edilir devlet tarafından. maaştan kaynakta kesinti yapmadan ver ücretin tamamını vatandaşa, sonra hesapla vergiyi ve vatandaştan işte bi bakalim. araba satılırken ötv'yi - kdv'yi araba fiyatına dahil etmeden satıp, bu vergileri götürüp vergi dairesine yatırmasını iste bakalım vatandaştan. iktidarın kim olduğu farketmeksizin ülkede toplu isyan nasıl çıkıyo gör anında.