şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de bir an önce yürürlülüğe girmesi, eğer yürürlükteyse de katı bir şekilde uygulanmaya başlaması gereken kural. şöyle ki, bir arabada arka koltuklar dahil herkes her an kemer takmalı, takmayan kişi 18 yaşından büyükse 1000+ tl para cezası verilmeli (18 yaşından küçükse ceza sürücüye verilmeli).

bakın bugün gerçekleşmiş bir kaza haberi: kaza esnasında dışarı fırlayan çocuk aracın altında kalıp öldü. maalesef bir öğrenci kaza esnasında araçtan dışarı fırlıyor, akabinde araç üstüne devriliyor ve öğrenci vefat ediyor. sürücülerin ise burnu bile kanamıyor, çünkü muhtemelen kemer takıyorlar.

yurtdışında, hele ki okul servislerinde, bütün yolcuların kemer takması mecburidir, aksi düşünülemez. türkiye'de kime sorsanız çocuğunu yere göğe sığdıramaz, çocuğu için canını vermeye hazırdır. ama kaçımız okul servisinde kemer takılıp takılmadığına dikkat ederiz (edenler vardır, onları tenzih ederim)? buradan yetkilileri göreve davet ediyorum, her türlü taşıtta yolculuk eden herkes sürekli olarak kemer takmalı, takmayanlara fahiş cezalar verilmeli.
  • kesinlikle desteklediğim kuraldır efendim. yalnız her türlü taşıt deyince işin rengi değişiverir birden nasıl olduğunu anlayamazsın. bu her türlü taşıtın dolmuş olanı var, otobüs olanı var, metro olanı var, hızlı tren olanı var, tramvayı var. var oğlu var senin anlayacağın. onları da hazır gündemdeyken konuşsakmı acaba? yoksa hiçmi kurcalamasak bu konuyu? deştikçe fışkırıyor mübarek.
  • disneyland'a grup olarak gitmiştik.otelden park alanına otobüsle gidiyorduk bazen.otelin önünden bindik otobüse,hepimiz oturduk bekliyoruz.şöför hareket etmiyor bir türlü.biz ona bakıyoruz,o bize bakıyor.sonra aklımıza kemerler geldi.hepimizin taktığını kontrol ettikten sonra hareket etti.gittiğimiz mesafe 3 dakika bile sürmedi. havaalanında da kemerleri takmadan şöför hareket etmemişti.çok takdir etmiştik.ama aynı park içinde de bu kuralı uyguladıklarına nedense şaşırmıştık.umarım bizde de bu kural aynı ciddiyetle uygulanır.saçma sapan yaptırımlar yerine insanların yararına kurallar getirilir.
  • aslında "karayolu taşıtlarındaki bütün yolculara emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmesi" diye açmak istediğim ama karakter sınırına takılan başlık.

otobüslerde ayakta yolcu taşınması serbest ama oturanların kemer takmaması için bir sebep yok. aynı şey dolmuşlar için de geçerli. bazı uzun mesafe otobüs firmaları zaten yolcularını kemer takmaları konusunda uyarıyor. raylı sistem kapsam dışıdır, tren-metro-tramvay bu kurala tabi değildir.
  • kesinlikle türkiye gibi aşırı hızın insan hayatına tercih edildiği bir ülkede olması gereken bir kuraldır.

emniyet kemerini takmayanı yola çıkarmayacaksın, şöyle bartmıyorum 30 gün boyunca sıkı bir denetim yapılsın -trafiği durdurma pahasına- bak bakalım işe yaramıyor mu.

kafamıza vura vura öğretmedikleri müddetçe işe yaramaz.
  • katıldığım önerme . kendimde bakkala gitsem takarım kemeri. arabayı çalıştırmadan her seferinde ilk kemeri takarım. bir süre zaten alışkanlık haline geliyor. arka koltukta bile hemen eliniz kemere gidiyor. ama toplu ulaşım için imkansız, resmen şansa yaşıyoruz. metrobüs de nasıl olacak mesela bu iş ? . keşke yeterli imkanlar sağlanıp ayakta seyahat yasak olsa.
  • emniyet kemeri olsaydı bugün çorluda belki pek çoğu kurtulacaktı. trenden dışarı uçup sonra da altında kalmışlar. ne kadar acı. bir tren onlara mezar oldu. bunun sorumluları nasıl rahat uyuyabiliyor anlamıyorum..
    (bkz: tekirdağ tren kazası)
  • önerme değildir.