şükela:  tümü | bugün
  • yök'un bu sene acilmasina izin verdigi master yapmadan doktora yapmanıza imkan veren program. 2 sene sadece ders alıp, 2 sene de araştırmanızla ilgilenerek 4 senede bitirilebilir.
  • başvuracak adaylardan lisans mezunlarından 55, yüksek lisans mezunlarından 45 les puanı istenen program... kimi üniversitelerde doktora programı olan bütün dallarda açılırken kimi üniversitelerde alt yapı hazır olmadığı gerekçesiyle gelecek senelerde açılacak program...
  • birinci yıl yüksek lisans derslerini ikinci yıl ise doktora derslerinin alınmasını öngeren ve akademisyenler tarafından çok fazla onaylanmayan doktora programı. onaylanmamasının sebebi, lisanstan yeni mezun olmuş ve henüz yeterli ölçüde araştırma yapmamış, daha da açık bir ifadeyle, araştırma tekniklerini bilmeyen öğrencilerin, doktora programı için yeterli olmadığı görüşüdür. bu öğrencilere nazik bir ifadeyle yüksek lisansını bitir de gel derler.
  • yurtdışında -özellikle abd'de- master bursu almak zor olduğundan türk öğrencilerin sıklıkla başvurdukları programdır. şöyle ki; öğrenci lisans sonrası direkt doktora başvurusu yapar, bursunu alır gider. 2. senenin sonunda "hadi bana eyvallah" diyerek master diplomasını alır ve okuldan ayrılır. bu gibi olaylar çok sık tekrarlanmaya başladığından birçok okul artık bütünleşik doktora programında master diploması vermemeye başlamıştır. yani master'ımı alıp giderim diyenleri caydırmak ve doktora programına gerçekten akademik alanda araştırma yapmak isteyenleri seçmek için böyle bir uygulamaya gidilmiştir.
    burslu yurtdışı master'ı hayal edenler için üzücü bir gelişmedir bu.
    not: masterla bütünleşik doktora programı için bu dediklerim. yani okula kabul edilirseniz 3-4 yıl okuyup bitiremiyorsunuz. paşa paşa 5-6 sene en az okumak gerekiyor. başvuru sırasında direkt doktora başvurusu yapmış oluyorsunuz.
  • doktora yapacaklara ekonomik çözüm(!).

yüksek lisans programı toplam eğitim ücreti: 7.500 ytl+ kdv ( kdv %8)
    doktora programı toplam eğitim ücreti: 11.000 ytl+ kdv ( kdv %8)
    toplam: 18.500 ytl + kdv ( kdv %8)

direkt doktora programı toplam eğitim ücreti: 15.000 ytl+ kdv ( kdv %8)

bi bok bilmeden doktor ünvanı almanın dayanılmaz hafifliği: priceless+ kdv ( kdv %8)

(yukarıdaki fiyatlar doğrudan bir özel üniversiteden alınmıştır.)
  • iki sene süren ders aşamasının ilk senesinin sonunda doktoradan vazgeçenlere yüksek lisans yapma imkanı sağlanan program.
  • mevcut şartlarda masterını bitirmiş bir erkek, ikinci bir master için askerliğini yapmadığı sürece başvuramamaktadır. masterı bitirdinizse ya askere gideceksiniz, o görevi yerine getirip ikinci master programınıza başlayacaksınız, ya da doktoraya başvuracaksınız. zira bildiğim kadarıyla kanunlar, askerliğinizi yapmadığınız sürece aynı seviyede ikinci bir eğitime olanak vermemektedir. lisans programları için de aynı şey geçerli. ama bütünleşik doktora olunca iş karşıyor. en azından benim kafamda.

bütünleşik doktaranın 1. sınıfında master dersleri alınmakta malum. bu durum aynı seviyede eğitim ile ilgili olan askerlik şartıyla ilgili bir sıkıntı çıkarır mı, yoksa adı doktora programı olduğundan, bu fırsattan yararlanılabilir mi?

bir diğer sorun ise, yeni doktora programı açmış üniversiteler, master için gelen öğrencilerini bu programa yönlendirmektedirler. anadoludaki ortalama bir üniversitenin doktora programına başvuru sayısı az, hatta neredeyse hiç olmadığından, master başvurusuna gelen öğrencileri bu programlara yönlendirip, doktora öğrenci kontenjanlarını doldurmaktadırlar. öğrenciler de hocalarıyla inatlaşmak istemediklerinden istemeye istemeye kabul etmek durumunda kalabilmektedirler. dolayısıyla gözlemlediğim kadarıyla, ülke genelinde çok yerleşmiş, özümsenmiş bir uygulama değil gibi durmakta...
  • biraz evvel konuyla alakalı bir üniversiteyle görüştüm. 6 sene doktora sürerken bütünleşik program 8 seneye kadar sürüyormuş. oha ne faydası var o zaman dedim. ingiltere'de 3yıl civarı dedim. burada da iyi olursanız 4 yıl da sürebilir dedi. şaşırdım mı? hayır.
  • hakkinda ingilterede 3 yilda biter denmis bu doktora turu icin. hayallerle yasamayalim diye not dusme ihtiyaci hissettim. o cok iyi olup da turkiyede 4 yilda bitiren arkadas var ya, ha iste o ingiltere'de de 3 yilda bitirir. normalde kimse doktorayi 3 yilda bitirmez ingilterede. (bkz: avrupa'da böyle değil)