şükela:  tümü | bugün
 • daha geçen ay yeni çıktığında alıp 25 tl ödediğim, bugün ise 7 tl karşılığında aylık bir finans dergisiyle hediye verildiğini görünce kendimi cidden enayi gibi hissettiğim kitap!
 • icerik olarak tatmin edici olmasina ragmen okumasi sikici bir kitap
 • sekiz global şirketin sponsorluğunda hazırlanmış dünyanın en içeriksiz ve uyduruk pazarlama kitabı.
 • (bkz: noro-pazarlama)
  insanlarin urunlerle, hizmetlerle ilgili yapilan anketlerde soyledikleriyle, beyinlerinin verdigi tepki ayni degil. tuketicinin asil tepkileri olculerek, bir urunun piyasaya surulmeden once insanlar tarafindan begenilip begenilmeyecegi anlasilabilir. arastirma sirasinda fmri denilen bir cihaz kullaniliyor. bu cihaz kandaki oksijen miktarini olcuyor. boylelikle arastirma sirasinda beynin hangi bolgelerinin aktif oldugu anlasiliyor.
  kitapta insanlarin karar verirken o kadar da mantikli davranmadiklarina dair bir ornek var; deneklere coca cola ve pepsi iciriyorlar. denekler ictiklerinden hangisinin pepsi hangisinin coca cola oldugunu bilmiyor. denekler, pepsi'nin tadini begeniyorlar. daha sonra deneklere hangi markayi ictikleri soylenerek kiyaslama yapmalarini istiyorlar. bu defa da coca cola'yi begeniyorlar. deneklere neden coca cola'yi sectikleri soruldugununda tadini begendikleri icin sectiklerini soyluyorlar. ornekle ilgili begendigim bir yorum*; ''zaten insanlar duygularina gore karar verip sonra bunu rasyonilize etmeyi tercih ederler. bir nevi beynin sag yarisiyla karar verip sol yarisiyla sebep uydurmak gibi.''
 • insanların satın alma alışkanlıklarını inceleyen bir kitap.
 • türkiye'de okuduktan sonra marketteki satış hilelerini arayarak , zorlandığınız aslında türk perakendeciliğinin bu kitap ve türevi şeyler ile vakit kaybetmeden ,ürün bu ! al almazsan siktir git demesini çok ciddi gözlemlediğim kitap
 • bu kitabın tek başarısı kendisi gibi boş bir kitabı sattırabiliyor olmasıdır.
 • çok iddialı giriş yapıp, sonradan çuvallayan kitap.
  binlerce reklamın insan zihnine pompalandığını eleştirirken kendisi de binlerce araştırmayı pompalayıp sonuca ulaşmakta zorlanıyor.
 • martin lindstrom 2008'de piyasaya sürülen bu kitabında, neden bazı ürünlerin başarıya ulaşırken bazılarının yüzüstü yere kapaklandığını anlamak için tüketicilerin kafasının içine göz atmaya çalışıyor. bu çalışma; yalnızca ürün tasarlama,pazarlama ve reklam yapma tarzlarını değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda hepimize satın alma kararını verirken beynimizde neler olup bittiğini anlama olanağı sağlıyor.

  bilim ile pazarlama arasındaki tarihsel buluşmaya tanık oluyor kitap. beynimizin ve bizim reklam saldırılarının altında yatan gizli tercihlerimizi,bilinçdışı arzularımızı ve akıldışı düşlerimizi etkileyen, aynı zamanda hemen her günkü davranışlarımıza devasa etkide bulunan unsurları anlayabilmemize yardımcı oluyor. nörogörüntüleme sayesinde mcdonalds'ı burger king'e neden tercih ettiğimizi daha iyi anlamaya çalışıyoruz.

  kısacası beynimizin içine bir bakıyor ve bizi satın almaya iten nedenleri daha iyi anlamaya çalışıyoruz. bu nedenlerden temel olanları ritüeller, dini inançlar, cinsellik ve bilinçaltı.

  okunmasını tavsiye ettiğim kitaptır.

  minik bir alıntı: ''insanların söyledikleri ile duyguları çoğu zaman farklı uçlarda yer alır.'' bu alıntıdan çıkarılacak sonuç ise geleneksel pazarlama metodlarının yerini artık nöroloji bilimine bırakmak gerektiğidir. ürünü piyasaya çıkarmadan önce tüketicilere ''bu ürünü kullanır mıydınız'' şeklinde sorulan anketlerden çok olumsuz dönüşler alınsa da ürün gerçeğe dönüşüp rafta yerini aldığında satışları inanılmaz patlayabilir. yani dediğimiz gibi, insanlar satın alırken rasyonel karar almazlar, beyinlerinin içine gidip gerçekten ne düşündüklerini ve hissettiklerini kontrol etmek gerekli. duygularıyla söyledikleri çoğu zaman ayrı uçlardadır.