şükela:  tümü | bugün
  • 19 aralik 2002 aksami trt-int'te yayinlanan, 1980lerin basinda cekildigini sandigim, konusunu anlamadigim, komedi filmi niyetine oturup* ekran basinda kalakaldigim, basrollerini münir özkul, adile nasit*, halit akcatepe, sümer tilmac ve bir sürü kötü adamin paylastigi berbat türk filmi. en güzel yani, "sele dose dikana, iyon sata nulama" adli* 80ler fransizca cocuk sarkisinin bir kac defa calinmasiydi.
  • komedi filmi mi dram mı olduğu belli olmayan, senaryosunun muhtemelen 7 yaşında bir çocuk tarafından yazıldığı, biraz ondan biraz şundan koyalım tarzı bir türk filmi.

    zannımca türk sinemasında tekrar eden espri(running gag) konsepti ilk kez olarak bu filmde böylesine ayyuka çıkmıştır. aşırı yüklü minibüs mizanseni ve her geçişinde "yaz tahtaya, sarı çizmeli mehmet ağa bir gün öder hesabı" şarkısının çaldığı pinkerton dedektifi benzeri veresiyeci * tiplemesi yer yer ortaya çıkıp filmin düşmekte olan temposunu yükseltmektedir.

    bunun yanında kör gözüne parmağım tekniğinin de fazlaca uygulandığı bir filmdir. mahallenin sıcaklığı, kamil abinin yardımseverliği, seyirci malmışçasına malum birilerine anlatır gibi film boyunca kör göze parmağım örneklerle kafamıza vura vura anlatılmaktadır.

    "ayarlayın saatleri kamil abi geliyor"