şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakın bu düşünce sağlıklı ve mantıklı bir düşünce değil. eğer bu vaziyetteyseniz emin olun ruh sağlığınız ve hayal gücünüz sınırları zorluyor. size gerçek bir şey söyleyeyim; bizim şuanda yaşadığımız dünyada doğaüstü kanıtlanan hiç bir şey yok.
  gerçekten hiç görmediğiniz, kulaktan kulağa yalan fışkırtan insanlardan dinlediniz bunları. ey ahmaklar! ne zaman ayılacaksınız? ne zaman beyin denen şeyi kafatasınızın içinde fark edeceksiniz?

  edit: şimdiye kadar asla yanılmadığınızı ve yanılma payına asla sahip olmadıgınızı biliyorum. sakın empati yapmayın, çünkü her zaman yanılmaktan, öğrenmekten ve değişmekten doğan korkularınızdan dolayı kendiniz kendiniz olmasa kınayacagınız şeyler yaptınız. şimdi lütfen benim düşüncemi dinleyin, ama sakına sakın empati yapmayın!

  farz edelim ki yaratıcılık kavramına baya uzak olan ben haklıyım, bir yaratıcı yok, onun gönderdiği ne din ne kitap var. artık özgür bir insandan bahsediyoruz, düşüncelerine sınır koymayan, korkuları olmayan ve başı sıkıştığında doğaüstü bir şey beklemeden kendi başının çaresine bakan bir insan. bu insan için kuranda yazan cinlerin, yüzüklerin efendisinde geçen hobbitlerden ne farkı olacak? ikisi de birer fantastik öğe. yüzüklerin efendisi yerine inanmadığınız çok saçma bulduğunuz diğer dinlerden de örnek verebilirim. e o zaman inanalım onlara da? yazayım size de onların kitaplarından satır numaralarına kadar. sizin için gerçekten bir kanıt olacak mı bu? şuanda mitoloji, eskiden insanların gerçek, asla yanılmaz inançlarıydı.

  edit2: bu ülkede sınav sorularını çalan cinler oldu, siz halaa...
 • (bkz: büyü cin ve bedduaya inanmak)
  (bkz: türkçeye inanmak)

  edit: başlık düzeltilmiş. başlığın ilk hali büyü'ye cin'e ve beddua'ya inanmak idi.

  debe edit: (bkz: minik eymen'e yardım ediyoruz kampanyası)
 • dedi sığır adam. sen yok deyince yok oldu bunların hepsi zaten bizde birilerini bekliyordur çıksa da bunlar yok dese bizde inanmasak diye. acaba neye dayanarak bunu söylüyorsun ?
 • şimdi buraya damlar islamcılar. efendim büyü kuranda yazar da şudur budur. he canım he. saçma sapan inanışlar.
 • büyü, cin ve bedduanın özel isim olduğuna inanmak kadar kötü değildir.
 • dangalaklığın dik alasıdır.
  üstelik, safi cahillikle de ilgisi yoktur.

  bu gözler, mühendislik mezunu bir gencin "banyo deliğine idrar yaparsan cinler basar" diye yazdığı yorumu gördü.

  mevzu da şu; su tasarrufu için duşta işemenin daha mantıklı olup olmaması tartışılıyor. gençlerden biri diyor ki "duşta işenir, akan su onu alır götürür". bir hazne suyun tuvalete boşaltılmasındansa zaten akacak olan suyun idrarı da yanında götürmesinin mantıklı olduğunu söylüyor.

  bizim dingil de desturdu, babaanne öğüdüydü falan yardırıyor.
  ben okurken altıma işiyorum gülmekten.
  duşta işesem iyiydi gerçi,
  bisssssssm....
 • fiziksel dürtüler ve halüsinasyona dayalı yanılgılar ile ele alındığı zaman büyüye ve cine inanmanın, bedduaya inanmaktan daha mantıklı durduğunu gözlemlediğim combo x3 yobaz inanç türü.

  efendiler şunu iyi biliniz ki, türkiye cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler ve de meczuplar ülkesi olamaz.
 • inanirdim hepsine, hatta karabasana da. baya bir korkardim cinlerden geceleri karanlik yerlerde yalniz olmaktan vs. hep gayipten sesler duyar kendimi daha da gaza getirirdim, korkum katbekat artardi. simdi ise bütün bu dertlerimden kurtuldum. nasil mi? komple inanci hayatimdan attim. artik fiziksel bir sekilde varligini kanitlayamadigim hiçbir seye inanmiyorum. ve inanin ki hayatimda hiçbir etki gösteremiyor bu tür zerzevatlar. daha geçen gün sizin deyiminizle 'karabasan' oturdu üzerime. açtim gözlerimi biraz bekledim geçti, o sirada hiç gözler, sesler, gölgeler vs gibi hayal gücümün eseri seylere de rastlamadim. neden mi? çünkü beynim rem den çok hizli bir sekilde uyanmis olmasina ragmen vücudumun daha uyanamadigini biliyordum. ve bu durumun geçmesinin biraz zaman alacagini da. kisacasi, eger inanmayi kendinize hobi edindiyeniz bunlara da inanmaniz çok normal, hangi dine mensup oldugunu önemli degil.
 • 10 yaşıma kadar ben de destekledim.