şükela:  tümü | bugün
  • türkiye cumhuriyeti'nden daha güzel ve kapsayıcı bir isim. her ne kadar çok meraklı olmasam da madem başka etnik kökenlerle bir arada yaşıyoruz, neden ülkenin adında türklük ya da diğer başka bir etnik ifade yer alsın ki?
    kaldı ki herkes türküm türküm diye ortalarda dolaşıyor ama ne kadar türk olduğunu kim nerden bilebilir ki?
    üstelik başta kürt sorunu olmak üzere diğer azınlık sorunlarını tam olmasa da belli bir ölçüde çözülmesine de yardımcı olur.

ingilizcesi tahmin ettiğiniz üzere great anatolian republic şeklinde olacak. ve arkasından da hakettiğimiz ve bizi yıldızlara taşıyacak olan o güzel sistem olan eyalet sistemi. her ne kadar bazı kürt arkadaşlar özerkliği yeterli görmeseler de "küskün" olanlar için çok şey ifade ediyor böyle bir ayrıcalık.

siz söymeden ben söyleyeyim hemen. bu tür şeyler tehlikelidir, ayrışmaları tetikler bla bla..

allasen kuzum, bizi üniter olarak bir arada tutan şey, devletin yönetim şekli ya da ismi mi?
    eğer öyleyse, afedersin skeyim öyle birliği de beraberliği de.

eğer türkiye kendine güveniyorsa, kendisine o son on yıldır biçtiği yerleri layık görüyorsa ve hayallerinin peşinden gitmek istiyorsa buradan başlamalı.

çünkü gerçekten özellikle ortadoğu'da bugün herkes türkiye'nin "sıfır sorunu"nun çuvallamasına ve arap baharındaki etkisizliğine/becereksizliğine gülüyor. adamlar haklı tabi, sen önce kendi sorunlarını hallet. ondan sonra gel sünnilerle şiilerin arasını bul, yok efendim arapların lideri ol, bölgenin efendisi ol vs.

evet arkadaşlar, büyük anadolu cumhuriyeti dedim ama büyük anadolu devleti de olabilir. benim asıl dikkat çekmek istediğim nokta herhangi bir etnik ibare bulunmaması idi. belki daha farklı bir şey de olabilir. ama asla türkiye cumhuriyeti değil.

artık başta kemalist tabular olmak üzere değişmesi gereken çok şeyi değiştirmeli ve tabii ki öncelikle farkına varmalıyız.
    kemalizm ya da safkan milliyetçilikle, bu topraklarda başarıya ulaşmak çok zordur.

o hep atıfta bulunduğumuz, hayranlık duyduğumuz osmanlı bu topraklarda bilmem kaç yüzyıl hüküm sürerken kullandığı son argüman türklük ya da başka bir etnik altyapı idi.

bugün bu üst kimliğin islam olamayacağı, en azından türkiye'de olamayacağı az çok bellidir. ne olur bilemem, ama her ne olacaksa ilk önce algının görünürdeki yansıması olan devlet ismi değişmelidir. gerisi gelirdir elbet.
  • askerlerine, halkına "kuzey mezopotamya cumhuriyeti" kurmak isteyenlerin saldırdığı bir devlet olurdu.
  • cumhuriyet değil, dağılmaya mahkum kaynayan kazan misali bir federasyon olurdu.
  • harika bir düşünce. böylece trakya cumhuriyeti olarak otomatikman bağımsızlığımızı ilan etmiş olur; özgürlüğün, hürlüğün, medeniyetin, mutluluğun, güleryüzün tadını çıkarırız. ayrıca anadolu'dan giriş de vize-pasaport kontrolüyle olacağı için göç azalır, memleketimizin ırzına daha az geçilir.
  • sen hanadolulusun büyük düşün.

(bkz: avrasya birleşik devletleri)
  • cumhuriyetin mi yoksa anadolunun mu büyük olduğu konusunda bizde şüphe uyandıran isimdir. yoksa bir büyüğe danışılıp mı bu isim tercih edilmiştir?
  • büyük olmadı, anadolu olmadı, beylikdüzü özerk respublikası oldu, o da olumlu.
  • bayrak aynı kalsın ama