şükela:  tümü | bugün
 • 2011 yılında tobb önderliğinde kurulmuş olan demiryolu ağırlıklı intermodal taşımacılık şirketidir.

  bu şirketle ilgili sektörel haberlerde yer alan “avrupa birliği ile gümrük birliği anlaşması olmasına rağmen, bu avantajı sadece batı bölgesindeki illerde kullanılabiliyordu. balo ile anadolu'daki sanayiciye önemli oranda bir navlun avantajı sağlanmış oldu.” iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

  balo’dan örneğin ankara varışlı bir ithalat taşıması talebinde bulunulduğunda bu firma tekirdağ çerkezköy’e kadar servis sağlayıp güzergahın kalan kısmı söz konusu olduğunda “türkiye’de karayolu taşıması hizmeti verilmemektedir. talep durumunda tedarikçi sağlanabilir.” şeklinde bir yaklaşımla sizleri karşılamaktadır.

  sonuç olarak çerkezköy’den anadolu illerine karayolu ile kapı teslim maliyetleri de düşünüldüğünde balo’nun herhangi bir cazibesi kalmamaktadır ki aynı durum ihracat taşımaları için de geçerlidir, yani ürünlerini avrupa'ya ihraç etmek isteyen kayserili bir üreticinin balo demiryolu servisini kullanabilmek için çerkezköy'e kadar katlanmak zorunda olduğu kamyonun maliyeti demiryolu navlun avantajını ortadan kaldırmaktadır.
 • başlığa ait ilk entry'e cevabenmiş gibi gözükecek olsa da bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak maksatlı , aynı zamanda bilgi içerikli bir entry yazmak maksadım.

  mesela kayseri'deki bir üreticinin navlun konusunda bir avantajı olmadığından bahsedilmiş ancak; şu an verilen navlun rakamları ve hizmet bedellerine baktığımda yaklaşık 500-1000 euro bandında bir avantaj sağlanabileceğini rahatça söyleyebilirim. ayrıca intermodal taşımacılık şirketi olmasının nedeni de burada yatmaktadır zaten. bir noktadan diğer noktaya tek tip taşımacılık sistemiyle devam ettiğinizde intermodal olmuyorsunuz. bu tarz taşımacılık türlerinde birden fazla taşıma şekli kombine edilerek navlunların düşürülmesi hedeflenir.

  ancak lojistik sektörünün en önemli meselelerinden birine ; transit süreye önem veren bir firma iseniz kesinlikle dikkatli olmanız gereklidir. karayolu gibi sorunlu bir taşımacılık şekli olmasa da sadece belli hatlar üzerinde gidebiliyor oluşu ve mesela kış dönemlerinde karların yolları kapaması, kapanan ya da arızalı yolların tekrar açılması sürecinin karayolundan daha zorlu olması gibi durumlar nedeniyle transit sürede sorun yaşayabiliyorsunuz.

  türkiye odalar ve borsalar birliği kuruluşu olan bu firma asıl potansiyelini demiryolu taşımacılığı'nın önümüzdeki 10 yıl içerisinde hem teknolojik hem de ağ olarak gelişmesiyle daha rahat gösterebilecektir. arkasında büyük bir sermaye ve yönetim gücünü bulundurmaktadır.

hesabın var mı? giriş yap