şükela:  tümü | bugün
 • sovyetler birliğinin hitler faşizmine karşı giriştiği savaşa verdikleri isim.

  (bkz: ulkesini seven komunist) *
 • general kış hazretleri yönetimindeki sovyet ordusunun kazandığı savaştır.
 • 1941 yılından 1945 yılına kadar süren, her alman askerinin nazi olmadığı gibi, orada savaşan her sovyet askerinin de komünist olmadığı, gerek malzeme eksikliğinden, gerek insan etinin malzemeden daha ucuz olması nedeniyle yüzbinlerce sovyet yurttaşının (askerler dışında, silahlandırılmış kadın ve çocuklar) hayatına mal olan büyük bir direniş ve yıpratma savaşıyla başlayıp, sovyet karşı saldırısıyla biten savaştır, daha fazlası değil.
 • stalin'in "iki ülke ordusunun değil iki sınıfın savaşı" olarak tanımladığı savaştır.

  " faşist almanya ile yapılan savaş, sıradan bir savaş olarak görülmemeldir. bu, yalnızca iki ordu arasındaki bir savaş değil, aynı zamanda tüm sovyet halkının , farşist alman ordularına karşı bir savaşımıdır." (stalin'in 3 temmuz 1941 yılındayağtığı radyo konuşması, aktaran murphy, stalin, sf. 295)

  konuşma şöyle bitiyor:

  "bütün emekçiler, özgürlüklerinizi, onurlarını ve ülkelerini alman faşizmine karşı yurtsever savaçta canları pahasına savunmak üzere ayağa kalkmalıdırlar."

  bu savaş aynı zamanda ikinci emperyalist paylaşım savaşında sovyetlerin savaşa katılan ülkeler içinde en fazla kayıp vermesine de yol açmıştır. her evden en az 1 kişi bu savaşta hayatını kayvetmiştir sovyetler birliğinden. 21 milyon.

  21 milyon kişiyi ,hitler bile o güçlü devlet organına rağmen savaşa süremezken, stalin'in sadece silah zoruyla sürdüğünü iddia etmek tarihi anlamaının ötesinde, tarihe hangi sınıfın gözünden bakıldığınında bir göstergesi olabilir.
 • ne yazıktır ki, savaştan önce ölen 20 milyon insanın da büyük bir bölümünün trajik bir biçimde açlıktan öldüğü, üzerinden yıllar geçmesine rağmen stalin'in ukrayna'da yaşayan çiftçilerin tüm ürünlerini alıp onları kaderine terketmesi yıllar sonra bile insanın kanını donduracak kadar vahşicedir.

  savaş sırasında ölen 21 milyon kişinin büyük bir bölümünün, aynı biçimde sürgün edilirek, aç bırakılarak, ss tümenlerinin yarattığı terör, stalin'in ünlü paranoyası sayesinde gpu'nun da el atması, gulag takımadaları ya da makineli tüfeklerin üzerine (cannon fodder bile denemez sanırım buna) silahsız salınan insanlar ve daha nice felaket sayesinde ölen insanların üzerinde yeşermiş bir zaferdir.

  sonuç olarak, bir halkın özgürlük mücadelesi veya politburo'nun yaptığı propaganda sayesinde değil, akan kanın toprağı yeterince sulaması ve buna doyan yöneticilerin (her iki taraftanda bahsediyorum) tahta üzerindeki taşlarının azalması sonucu (ki hitler efendi hazretleri de çoluğu çocuğu silahlandırmıştır, berlin savunması sırasında) bitmiş kirli bir oyundur.
 • bu savaş sırasında ülkedeki ortodoks kiliseleri de yeniden açılmıştır.
  (bkz: dinini seven komünist)*
 • bu savaş sırasında sovyetler birliği de almanya gibi işgalci statüsündedir. alman işbirliği ile elde edilmiş sscb işgal bölgeleri;
  estonya, litvanya, letonya, karelo-finlandiya, doğu polonya, kuzey doğu romanya

  sovyetlerin işgal ettiği bölgelerin almanya tarafından tekrar yağmalanması bu statüyü değiştirmez. ha tabi ben barbarossa sonrasına bakarım arkadaş diyorsanız almanya için de aynısını yapmanız gerekir ki wikipedia marifetiyle düzülen o alman esiri batı ve orta avrupa memleketleri listesi toz partiküllerine dönüşüp havaya karışır.
 • 14 ekim 1941'de nazi ordusu, kızıl ordu'yu geri çekilmeye zorlayarak moskova'ya yalnızca birkaç kilometre uzaklığa kadar yaklaşmıştı. bu vahim ve son derece tehlikeli gelişme yaşanırken, başkomutan stalin ve ulusal savunma komitesi, hâlâ moskova'da kalarak çalışmalarını sürdürüyorlardı. ekim devrimi'nin 24. yıldönümü olan 7 kasım 1941'de, hâlâ elde tutulan moskova'ya karşı faşist hava taarruzu tehdidine rağmen kızıl meydan'da görkemli bir kutlama ve geçit töreni düzenlenmişti. başkent ve bütün sovyet halkı muazzam biçimde yüreklendirilmiş ve tek bir şiara adanmıştı: "anayurt ölümüne savunulmalıdır, ya hep birlikte yaşayacağız ya hep birlikte öleceğiz!"
 • anti faşist büyük anayurt savaşı'nda kızılordu birliklerinin neredeyse yarısı komünistlerden ve leninist genç komünistler birliği (komsomol) üyelerinden oluşuyordu. bu savaşta "sovyetler birliği kahramanı" ünvanını kazanan sovyet yurttaşlarının %74'ü komünist, %11'i leninist genç komünistler birliği üyesiydi. büyük anayurt savaşı'nda üç milyon komünist yaşamını yitirdi.