şükela:  tümü | bugün
 • sovyetler birliğinin hitler faşizmine karşı giriştiği savaşa verdikleri isim.

  (bkz: ulkesini seven komunist) *
 • general kış hazretleri yönetimindeki sovyet ordusunun kazandığı savaştır.
 • stalin'in "iki ülke ordusunun değil iki sınıfın savaşı" olarak tanımladığı savaştır.

  " faşist almanya ile yapılan savaş, sıradan bir savaş olarak görülmemeldir. bu, yalnızca iki ordu arasındaki bir savaş değil, aynı zamanda tüm sovyet halkının , farşist alman ordularına karşı bir savaşımıdır." (stalin'in 3 temmuz 1941 yılındayağtığı radyo konuşması, aktaran murphy, stalin, sf. 295)

  konuşma şöyle bitiyor:

  "bütün emekçiler, özgürlüklerinizi, onurlarını ve ülkelerini alman faşizmine karşı yurtsever savaçta canları pahasına savunmak üzere ayağa kalkmalıdırlar."

  bu savaş aynı zamanda ikinci emperyalist paylaşım savaşında sovyetlerin savaşa katılan ülkeler içinde en fazla kayıp vermesine de yol açmıştır. her evden en az 1 kişi bu savaşta hayatını kayvetmiştir sovyetler birliğinden. 21 milyon.

  21 milyon kişiyi ,hitler bile o güçlü devlet organına rağmen savaşa süremezken, stalin'in sadece silah zoruyla sürdüğünü iddia etmek tarihi anlamaının ötesinde, tarihe hangi sınıfın gözünden bakıldığınında bir göstergesi olabilir.
 • bu savaş sırasında ülkedeki ortodoks kiliseleri de yeniden açılmıştır.
  (bkz: dinini seven komünist)*
 • bu savaş sırasında sovyetler birliği de almanya gibi işgalci statüsündedir. alman işbirliği ile elde edilmiş sscb işgal bölgeleri;
  estonya, litvanya, letonya, karelo-finlandiya, doğu polonya, kuzey doğu romanya

  sovyetlerin işgal ettiği bölgelerin almanya tarafından tekrar yağmalanması bu statüyü değiştirmez. ha tabi ben barbarossa sonrasına bakarım arkadaş diyorsanız almanya için de aynısını yapmanız gerekir ki wikipedia marifetiyle düzülen o alman esiri batı ve orta avrupa memleketleri listesi toz partiküllerine dönüşüp havaya karışır.
 • 14 ekim 1941'de nazi ordusu, kızıl ordu'yu geri çekilmeye zorlayarak moskova'ya yalnızca birkaç kilometre uzaklığa kadar yaklaşmıştı. bu vahim ve son derece tehlikeli gelişme yaşanırken, başkomutan stalin ve ulusal savunma komitesi, hâlâ moskova'da kalarak çalışmalarını sürdürüyorlardı. ekim devrimi'nin 24. yıldönümü olan 7 kasım 1941'de, hâlâ elde tutulan moskova'ya karşı faşist hava taarruzu tehdidine rağmen kızıl meydan'da görkemli bir kutlama ve geçit töreni düzenlenmişti. başkent ve bütün sovyet halkı muazzam biçimde yüreklendirilmiş ve tek bir şiara adanmıştı: "anayurt ölümüne savunulmalıdır, ya hep birlikte yaşayacağız ya hep birlikte öleceğiz!"
 • anti faşist büyük anayurt savaşı'nda kızılordu birliklerinin neredeyse yarısı komünistlerden ve leninist genç komünistler birliği (komsomol) üyelerinden oluşuyordu. bu savaşta "sovyetler birliği kahramanı" ünvanını kazanan sovyet yurttaşlarının %74'ü komünist, %11'i leninist genç komünistler birliği üyesiydi. büyük anayurt savaşı'nda üç milyon komünist yaşamını yitirdi.
 • nazi istilacıları, moskova muharebesi sırasında bir kolektif çiftçi olan aleksandra martinovna dreyman'ı tutukladılar ve kendisinin de mensubu olduğu partizan müfrezesinin nerede bulunduğunu açıklarsa, hayatını bağışlayacaklarını söylediler. nazi komutanı onu kentin sokaklarında çırılçıplak dolaştırdı ve arkadaşlarının kaldığı evleri gösterdikçe giysilerini birer birer göndereceğini söyledi. sovyet kadını bir tek ev bile göstermedi. öfkeden kuduran faşist caniler, önce dreyman'ın bebeğini sonra da "oğlumu öldürdünüz, ama benim bir orman dolusu oğlum var, tüm müfreze benim oğlum!" diye haykıran dreyman'ı katlettiler.
 • azeri keskin nişancı ziba ganiyeva hakkında en kısa bilgi için (bkz: #37078531).