şükela:  tümü | bugün
 • maoizm'in gurur tablosudur. turkiye'de yuzde sifir nokta bilmemkaclik bir kesimin karsisina gecip gururlandigi tablodur.

  toplam olu sayisi 45 milyon.
  kitliktan degil de taammuden cinayet sonucu katledilen insan sayisi 2-3 milyon.
  koca ulkenin dort bir yaninda kurulan tarim uretim kolektiflerinde, tipki nazilerin yaptigi gibi, herkese calisma kapasitesine gore yemek veriliyor. genc, guclu kuvvetli olanlarin tayini fazla, yasli, zayif, sakat ve cocuklarin tayini az. mao'nun ideolojisinin emrettigi bir dogal seleksiyon sonucu oluyor insanlar. tipki tarikat liderinin emrettigi sekilde intihar eden kult uyeleri gibi - tek farklari bu olumu kendi secmemis olmalari.

  bu arada, mao'nun bu politikalarini destekleyenler arasinda mitterand ve guevara gibi isimleri gormek de mumkun.

  tarih ve tekerrur diyenler icin bir de (bkz: holodomor)
 • bu büyük sıçışın ardından gelen büyük sıvama için (bkz: büyük proletarya kültür devrimi)
 • dünyadaki nüfus artışını 1959 civarında önemli ölçüde azaltmış.
  iyi bir şey herhalde.
 • komünist çin'de 1958 ve 1961 yılları arasında mao tarafından başlatılan felaketler zincirinin adıdır. mao zedong çin'i süper güç yapmak istiyordu. bunun için büyük atılım (great forward leap) adıyla anılan bir dizi eylem planı başlattı. amaç, tarım fazlası ürünlerden gelecek para ile sanayiyi ve orduyu finansa etmekti. mao, ilk etapta tarım üretiminin 2 ila 3 katına çıkarılmasını emretti. bilimsel olarak imkansız olan bu hayal, pekin'den taşralardaki yöneticilere kadar her tarafta dikte edildi. güç zehirlenmesinin bir örneği olan o zamanki toplumda, alt yöneticiler üstlerine yaranmak adına hayali raporlar düzenlemeye başladılar. adeta kıçtan sallanan rakamlarla tarımsal üretimin inanılmaz büyüdüğü gösteren sahte belgeler düzenlediler.

  raporlara güvenen hükümet, dış ülkelere silah ve makine karşılığında tonlarca pirinç sattı. ne de olsa üretim katlanmıştı. elde hala fazlasıyla tarımsal stok olduğu düşünülüyordu. ancak durum tam tersiydi. gelinen noktada tarihteki en korkunç kıtlık felaketlerinden biri yaşandı. milyonlarca çinli açlıktan dolayı hayatını kaybetti.

  büyük atılımın ilan edilmesi, sovyet sanayileşme modelinin aslında çin'deki başarısız bir örneğiydi. tarımsal ürünlerin satışından elde edilen sermayenin ağır sanayi makinelere dönüştürülmesini merkeze alan sovyet modeli, çin’de işleyemezdi, çünkü sovyetler birliği’nden farklı olarak, çin çok yoğun bir nüfusa sahipti ve sermaye biriktirecek büyük bir tarımsal fazlası yoktu.

  büyük atılım adı altında oluşturulan komün sistemde, tarımsal ve politik kararlar merkezsizleştirildi ve uzmanlıktan ziyade ideolojik saflık ön plana çıkarıldı. köylüler takımlar halinde örgütlendiler ve acımasız bir şekilde çalışmaya zorlandılar. uygulamadaki bu hatalar, bir dizi doğal afet ve sovyet desteğinin geri çekilmesi ile daha da kötüye gitti. komünlerin verimsizliği, çin'in tarımını ciddi bir biçimde üç yıl boyunca bozdu. felaketler, hızla ulusal bir felakete dönüştü. toplamda, yaklaşık 20 milyon insanın 1959-1962 arasında açlıktan öldüğü tahmin edilmektedir.

  sonuçta, sadece hayali raporlara dayalı olan yani yazı ile oluşturulan özneler arası kurgusal aldatmaca ile insanlık kendi ayağına sıkmış oldu.

  ilişki kurmak açısından ayrıca (bkz: #77657970)

  kaynak: great leap forward
 • insanlara komünlerinin arkasına derme çatma ergitme fırınları yaptırılıp o sıcakta insanlara zulmederek elinde kullandığı çelik gereçler, ısı kaynağı için tabutların tahtaları dahil her şeyin heba edilmesi yolu ile yılda 100 milyon ton çelik üreteceğiz diye yola çıkılan, daha sonra üretilen bütün "çeliğin" çöp olduğu anlaşılınca paslanmaya bırakılması ile sonuçlanmış bir olay. şahane bir mao zedong zekası. gerçek akıl tutulması.
 • hızlı kalkınmayı, sanayileşmeyi ve bunu kontrol eden, planlayan, yürüten güçlü bir bürokratik elitin oluşmasını sosyalist idealler için büyük bir engel olarak görmeye başlayan çin’in efsanevi lideri mao'nun 1958 yılında ikinci beş yıllık kalkınma planı yerine uygulamaya soktuğu kendi planıdır. büyük komün çiftliklerinin yapılmasına ve zirai üretimin sanayileşmeyle aynı anda arttırılmasına dayalı bu plan oldukça başarısız olmuştur. batılı kaynaklara göre, oluşan kıtlıklar nedeniyle beş yıl içerisinde çin'de 10 milyon kişi hayatını kaybetmiştir.
 • ardından da kültür devrimi gelmiştir o da başarısız olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap