şükela:  tümü | bugün
 • "sen ey insan! belli ki çok güçlü bir istekle hem ışık ve hem de aydınlanmak istiyorsun, o zaman bilgenin sözlerini dikkatle dinle.

  sen ki, hem ilahi bilgeliği ve hem de doğanın sırlarını bilmek ve öğrenmek istiyorsun yine beni dinle. istediklerine ulaşman ve erişmen için yürüyeceğin yol maddi ve manevi çilelerle, acılarla doludur. ve başka yolu da yoktur.

  sen çevrendeki eksikleri, gedikleri gördükçe ve olayları mahkum ettikçe, çevrenden sızlandıkça, homurdandıkça, ulaşmak ve varmak istediğin bilgelikten hep uzakta olacaksın. yukarıda belirttiklerimden vazgeçersen, o zaman bilgeliğe yaklaşacaksın.

  sen hangi nedenle olursa olsun yaşamın anlamını yitirirsen hemen seni aydınlatacak ışığı ara. ve seni bilgeliği ile ışıklandıracak aydınlatacak olan bilgenin sana öğreteceklerini hemen öğren.

  bilesin ki; erdem yalnız, hiç ışığı sönmeyende bulunur. işığı hiç sönmeyenle arkadaş ol. işığı ve aydınlığı çok güçlü arzuyla iste ve hiç unutma."

  not: alıntıdır.
 • "bana niçin doğduğunuzu ve dünyaya niçin geldiğinizi soruyorsunuz. cevaplıyorum; kozmik sevgiyi gösteresiniz, kozmik bilgeliği gösteresiniz, kozmik gerçeği gösteresiniz, kozmik adaleti gösteresiniz, kozmik erdemi gösteresiniz, sonsuzluğa ruhlarınıza yerleştirileni gösterip evrimleşmek için dünyaya geldiniz.

  kalbin kristal gibi temiz olsun. aklın güneş gibi aydın ve temiz olsun. canın evren kadar geniş olsun. ruhun, yaradan'a ulaşacak ve ona varacak kadar güçlü olsun.

  tanrisal, anlamda sevgi; akılları, düşünceleri, bilgileri, amaçları, duyguları, ruhları, kalpleri birbirine eşit olan iki ulu ve yüce insanın birbirlerini sevmeleri demektir. sevgi aşağıdaki duygu ile ayırt edilir. bir insan, diğer bir insanın maddi ve manevi sıkıntılarını ve üzüntülerini gördüğü zaman, onlara tanık olunca, kendisini, o kişinin yerine koyar, ona kendisine acıdığı gibi acır. ve işte kendisine ne yapıyorsa, ona da onu yapar. eğer insanda bu duygu doğmazsa, o kişi de tanrisal sevgi doğmaz. sevgi duygusunun en ayırt edici niteliği, kendimize karşı işlenen suçun bağışlanmasıdır.

  insanları öyle seveceksin ki, onların seni hiç sevmediklerini, sana düşman olduklarını ve her zaman seni arkandan kötülediklerini ve seni güç durumlara düşürmek için çalıştıklarını bilsen bile, sen, onların bilgisi olmadan onlara hep ve en büyük iyilikleri yapacaksın; işte buna ideal sevgi denir, buna tanrisal sevgi denir, buna var eden?e hizmet denir, gerçek sevgi denir. çünkü bu tanrisal sevginin temel özelliklerinden biridir ki, biz o?na karşı suçlu veya suçsuzda olsak o kozmik aşk bizde her an belirir ve belirecektir..."

  not: alıntıdır.
 • birçok ünlü kişinin yetiştiği bir bilim ocağı olduğuna inanılır. simgeleri gül ve haçtır. ilk mason ocağını kurmuşlardır. en belirgin özellikleri okülist olmalarıdır. aziz thomas, kral dagobert, shakespeare, jacob böhme, plotinus, pitagoras...