*

şükela:  tümü | bugün
 • jaws'taki köpekbalığının cinsi, carcharodon corcharros...
  (bkz: gereksiz bilgiyi en yogun aldigim yerler)
 • latincesi charcaradon charcarias olan bu iri balık
  köpekbalıklarının lamnidae familyasına mensuptur maksimum 8 metre boya sahip olup(ki 3-4 metre bile olsa yusuflatır) en saldırgan köpekbalığı türlerindendir.
 • classis : chondrichthyes
  subclassis : elasmobranchii
  superordo : selachimorpha [pleurotremata]
  ordo : lamiformes
  familya : lamnidae
  katil balina (orcinus orca) gibi deniz macropredator'üdür. büyük beyaz ılıman denizlerde ve okyanuslarda bulunur. bazen de tropikal bölgelere girebilirler. neritic suların epipelajik bölgelerinde de görülürler., . genellikle tek başlarına devriye gezerler. son yıllarda kötüye çıkan adları nedeni ile soylarının tehlike altında olduğu düşünülmektedir.
 • (bkz: saruman)
 • govdesinin ust kismi gri alt kismi beyaz olan muthis kopekbaligi. bu sayede yukardan bakildiginda denizin dibi gibi gorunur. tehlikeli kopekbaliklarindandir. agizlarinda sira sira dis bulunur. dislerinin koku yoktur ve saldiri sirasinda bir dis kaybederse arkadaki siradan bir dis kaybolanin yerini alir. boylari 4-5 metre arasi degisir bugune dek gorulen en buyugu 7 metredir.
 • kutsaldır
 • buyuk beyaz kopekbaligi tembel balinanin uzerinden atlar.
  (bkz: the quick brown fox jumps over the lazy dog)
 • denizlerdeki bir çok hayvandan daha zeki olan bu köpekbalığı aslında insana saldıran bir hayvan olmamakla birlikte özellikle sörf tahtası üstündeki bir insanın, yüzüstü yatar pozisyonda dalga yakalamaya çalışırken ki hali bir foka benzediği için, sörfçülere sıklıkla saldırdığı görülmüştür.
  kanaatimce milyonlarca yıl önce evrimlerini tamamlamış bu müthiş hayvanlar doğanın en nadide yaratıkları ve hala çözülmeyi bekleyen gizemleri ve sırları var...
 • lamnidae familyasından 4 mackerel köpekbalığıyla (makos, isurus spp. & porbeagles veya salmon sharks, lamna) bağlantılıdır,ayrıca charcarodon genus üyesidir.
  son derece etkin silahlarla donatılmış bu hayvan,örneğin şakaklarındaki duyu ampülleri
  ile bir voltun 100 milyonda birini algılayabilir ;bu 2 tane kalem pilin 1500 km öteden birbirine ilettikleri akıma eşittir. çene basıncı santimetrekareye 36 ton basınç uygulayacak güçtedir.

  denizlerin en büyük makropredatörlerinden biridir.

  yıllar sonra edit: büyük beyaz köpekbalığı'nın çene basıncının 36 ton olduğunu yazmıştım. bunu da nat. geo'dan aktarmıştım. balığın çene basıncı çeşitli ölçüm testlerinden sonra 300~450 kg arasında değişmekteymiş.