• türkiye'de neden bu kadar pahalı olduğunu bir türlü anlamadığım şeylerin başında pizza geliyor. alt tarafı 50 gram hamur ve 3. sınıf kalite salam sosis zaten onlar da üzerine numunelik serpiliyor. maliyeti ne kadar olabilir ki ne kadar yani? hostada 150 gram et döner 24 lira falan mesela bi de bildiğin et yani nolursa olsun nişastalı tavuk sosis değil. dünya'da nasıl bilmiyorum ama turkiye'deki en overrated şey pizza. tuhaf
  • sucuk ve sosislerinin dana eti olmadığını da belirtelim.
  • bir büyük boy pizza alınması yerine diğer kampanyalı ürünlerin alınması için yapılmış tuzaktır. örneğin 3 orta boy pizza 2 lt kola 1 tavuk şeysi vs 49tl iken 1pizza 54 tldir. tamamen 1 büyük boy alacağıma deyip sana daha uygunmuş gibi gözüken ve mekan için daha kazançlı olan menüleri alıyorsun. bir büyük boy pizzaya 54 vereceğime şu menüye 45 tl verdim oh mis diye kendini kandırıyorsun halbuki aldığın menünün ederi 10 tl en fazla. mekan sana üst sınır belirlemiş sen o sınırın altındaki her menüye avantaj diyorsun. kısaca bu fiyatlandırma politikası bir satış stratejisidir.
  • türkiye'de pizzanın pahalı olmasının temel sebeplerinden bir tanesi tüketici nezdinde "yabancı yemek" olarak konumlandırılmasıdır. bu sebeple de üreticiler ve markalar satış fiyatını üretim fiyatının çok üzerinde tutmaktadır.

pizza dediğimiz unsurun elbet pahalısı da vardır fakat bu pahalılık yurt dışındaki pek çok noktada içerisine çok özel bir madde giriyorsa ya da atmosfer olarak çok enteresan bir yerde pizza yeniyorsa söz konusu olur.

örneğin budapeşte'de yaşadığımı dönemde pizza king diye şubeli bir pizzacı vardı resmen bizim ülkede komagene çiğ köfte neyse budapeşte'de de pizza king oydu.

iki dilim pizza (dilimlerin boyutu ortalam 20-25 cm, üzerinde malzeme bolluğu var, karışığından peynirlisine her çeşidi her an sıcak) yanında kutu içecek türk parası ile 4,8 liraydı.

ama pizzanın da türkiye'de fiyatının düşmesi yakındır. hatırlarsanız burger king ve mc'te ilk çıktıklarında çok pahalı yiyeceklerdi şu an her ikisinde de 2 tane menü 10-15 tl arası.
  • evde canımız pizza istediğinde evin yanındaki fırından 2 ekmek hamuru alıp kendim yapıyorum. kocaman bir tepsi pizza en bol bol bol bol( ki eve aldığımız her ürün her ne kadar işlenmiş de olsa dana ürünü) max. 25 liraya mal oluyor ve 4 kişi çok rahat doyuyor. en fazla koyacağınız 250 gr kaşar ( 7,5 lira), 15-20 dilim sucuk ( evde yaparsan maliyet daha ucuz, 7,5 lira) 1 paket 6 dilim salam (3.75 lira) sosis koymuyorum, 2 adet mantar, süslemek için biraz mısır, salça, 2 adet çarliston biber, 1 adet domates rende ( en fazla 5 lira tutar), yağ( genellikle sızma zeytinyağı kullanıyorum salçayı sulandırmak için, üzerine de en son biraz tereyağı parçası kesip atıyorum lezzetlendirmek için) . dışarıdan ne idüğü belirsiz maddelerle yapılan pizzalara göre mükemmel ötesi.
  • sucuk, sosis, salam vb ürünlerini tavuk etinden imal eden ve bunu beyan eden dominos için abartılı bir durumdur.
    (bkz: pizzalardaki sucukların tavuk eti olması rezaleti)
  • ben evde yapıyorum. internette birçok tarif var. hamuruna bir çay bardağı süt koyarsanız yumuşacık oluyor. ince hamurlu seviyorum ben. üstüne dana jambon, kestane mantarı, taze kaşar peyniri koyuyorum. hiçbir pizzacıda yiyemeyeceğiniz kadar bol malzeme. dört kişiyi doyuracak pizza maksimum 30 tl'ye mal oluyor. yanına da buz gibi bira. mis.
  • 700 gram antrikot (dananın en pahalı olan ve eti en az olan bölgelerinden, 1 danadan ortalama 4 kg antrikot çıkar) alınabilecek olan paraya bu parayı vermek net söylüyorum enayilik ötesi kerizliktir.

al 700 gram en kaliteli dana etini mis gibi kızart ye. hatta evde akşam 200 gram paketler hazırla, iş yerinde yine et ye. hem de löp löp dana eti. gözünle gördüğün pişirdiğin yemek.

yazık lan.
  • 54 liralık büyük boy pizzanın içerisindeki işlenmiş et miktarı 150 gr, bunun içerisindeki gerçek protein miktarı taş çatlasın 20 gr.
    4 kişi doymaz

güncel fiyatlarla 50 lira ve altına:

yarım kilo orta yağlı kıyma [120 gr protein] ortalama 20 lira
    2 paket makarna ortalama 3 lira
    1 paket domates sosu ya da 1 kilo domates 4 lira
    200 ml sızma zeytinyağı 6 lira
    yarım kilo soğan 3 lira
    baharatlar ve pişirme maliyeti 10 lira

toplam 46 lirayla

8 kişilik bolognese soslu daha sağlıklı ve proteinli makarna yapılabiliyor

pink flesh denilen tavuk sosisli pizzaya 54 lira vermeyin.
  • (bkz: köfteci yusuf) da yarım kilo köfte yersiniz o parayla. yanında da koca bir salata ve ayran.

siz gidin o kalitesiz pizzanızı ninja kaplumbağlara satın.
hesabın var mı? giriş yap