şükela:  tümü | bugün
  • kitap adı: büyük çöküş
    yazar: zbigniew brzezinski

    büyük çöküşün ön sözünde şu çarpıcı sözler yer almaktadır:
    "bu kitap komünizmin çöküşü hakkındadır" eser, hem sistemin hem de doktrinin giderek bozulmasını ve can çekişmesini tahlil ederek ve açıklayarak işe başlar. gelecek yüzyıla kadar komünizmin ve onun insan tabiatına esasında ters olan doktrininin bir daha tarih sahnesine çıkmamak üzere ortadan kayboluşunun gerçekleşmesiyle biter. bazı görünen özelliklerini korusa bile, ancak kendi özünü yitirdiği durumlarda gelişen komünizm, xx. yüzyılın en olağanüstü politik ve zihni hatası olarak hatırlanacaktır.
  • hayvandan evrilme vahşi doğasının yüksek beyin gücüyle harmanlanması sebebiyle kötülüğün vücuda gelmiş hali olan insanoğlunun komünizm gibi yaşam biçimlerini bencil ve hırslı yapısına ters bulması nedeniyle komünizim çökecekse de, esas çöküşü insanoğlu bizzat kendisi yaşayacaktır. doğanın kanunu da bu işte, entropiden hayat doğar.
  • zbigniew brzezinski'nin sovyetler birliği'nin tamamen dağılmasına kısa bir süre kala kaleme aldığı kitaptır. brzezinki'yi bir politika bilimi dehası olarak görmeme rağmen bu kitap, belki de sovyetler birliği'nin kendisinin de batı karşısındaki mağlubiyetini kabul etmesi ve abd'nin muzeffer devlet olarak tüm dünya tarafından kabul görmesinin brzezinki'ye getirdiği galibiyet duygusuyla oldukça yanlı olarak kaleme alınmıştır. yazar, büyük çöküş'te bahsettiği sovyet katliamlarını lanetlerken, bu kitaptan 18 yıl sonra kaleme aldığı ikinci şans - üç başkan ve amerikan süper gücünün krizi adlı kitabında fransa'nın cezayir'de, ingiltere'nin hindistan'da ve amerika'nın mesnetsiz kitle imha silahları safsatasıyla giriştiği savaşlarda yaptığı katliamlardan yalnızca "ölümler" ya da "kayıplar" diye bahseder. büyük çöküş'te göze çarpan kişisel kınamalardan bahsettiğim ikinci kitapta eser yoktur.