şükela:  tümü | bugün soru sor
  • japon imparatorluğu'nun 19.yy'ın sonunda sanayileşme yoluna iyice girmesi ile birlikte ülkedeki doğal kaynakların yetersizliğini gözönüne alarak kurmayı kafaya koyduğu, batılı emperyalistlerle girişilecek nihai bir savaştan sonra özgürleştirilecek (ele geçirilecek) topraklarda japon modeli empoze edilerek modernleştirilecek, sadece japon yatırımlarına açık olacak bir ekonomik ve siyasi birlik.

    ikinci dünya savaşı'nın kargaşa ortamında resmi olarak bu ad telaffuz edilmeye başlansa da kökenleri birinci çin-japon savaşı'na uzanır. bu savaş sonunda japon galibiyeti kendi modernleşme yolunun çin'e üstünlüğünü kanıtlarken, tayvan'ı ilhak etmiş, kore'yi de ilhak edilecek kıvama getirmiştir. hemen ardından rusya'nın mançurya'dan sürülmesi ve bölgenin japon himayesinde yine japon yatırımlarıyla altyapısının/sanayisinin inşa edilmesi, japonya'nın ''refah alanı'' propagandasını yaparken dayanacağı iki temel söyleme zemin hazırlamıştır; 'batı emperyalizminin asya'dan sürülmesi (bu zamanında ingiltere ittifakıyla mümkün olsa da) ve 'japonya'nın sömürgecilerinden kurtulan halklara işbirliği ve liderlik etmesi'.

    refah alanı'nın fiziki sınırlarını çizmeye başlamasıysa bağımsız kore devleti'nin 1910'da japonya tarafından işgaliyle başlar, birinci dünya savaşı'nda alman pasifik sömürgelerinin ele geçirilmesi ile sürer. ardından nüfuz alanı haline gelmiş mançurya'nın işgali ve mançuko/manchukuo 'nun kurulması japonya'nın asya'yı kukla devletler üzerinden yönetebileceği bir konseptin çığrını açmıştır. 1937'de mançuko üstünden çin'e başlayan topyekün saldırıyla kurulan iç moğolistan (manguko), çin anakarasında işgal edilen bölgelerde kurulan geçici yerel hükümetler, fransa'nın düşmesinden sonra vichy fransası'nın japonya'ya hediye ettiği çinhindi, nihayetinde abd'ye (daha sonra müttefiklere) ilan edilen savaşla birlikte ele geçirilen filipinler ve endonezya refah alanının hayata geçirilebilen kısımlarıdır.

    başta hindistan ve sscb doğu asyası (sınır savaşlarıyla refah alanı ilan edilmeden yalan oldu) ile avustralya japon imparatorluğu'nun batı emperyalizmini kovarak yayılmayı umduğu en uzak etki alanları idi.
  • bu projenin gerçekleştirilmesinden sorumlu olarak bir de 'büyük doğu asya bakanlığı' oluşturulmuştur. almanya'da alfred rosenberg'in 'işgal edilmiş doğu toprakları bakanlığı'nın bir muadili diyebiliriz.
  • büyük japonya imparatorluğu ikinci dünya savaşı'nda mihver devletlerine katılmak ve pearl harbor baskınını yapmak gibi iki spesifik aptallığı gerçekleştirmeseydi büyük ihtimalle savaştan yakasını kurtararak, abd güdümlü batı ve sovyetler güdümlü doğu bloklarının yanında soğuk savaştaki üçüncü blok olacak oluşumdu.