şükela:  tümü | bugün
 • bilim insanları tarafından evrenin sonunu getirecek 4 büyük teoriden birisidir.
  basitçe açıklamaya çalışalım:
  bildiğimiz üzere evrende yer çekimi ve bu çekime karşı gelen bir itici güç var.
  bilim insanları bu itici gücün en büyük kaynağının karanlık enerji olduğunu anladılar ve karanlık enerjinin gücü > evrendeki maddenin çekim gücü olduğundan evrenin sürekli genişlediği fikrine vardılar ve büyük çöküş teorisinden bu nedenle uzaklaştılar.
  öyle ki, evren karanlık enerjinin gücü dolayısıyla milyarlarca yıl boyunca en son yıldız sönene kadar genişleyecek. bu aşamada kara deliklerin sayısı artacak ve bir çok galaksinin sonunu getirecek ve evrendeki tüm maddeler atomlarına ayrılana kadar bu genişleme devam edecek. en son geriye kalan kara delik de gama ışıması ile söndüğünde evrende geriye hiçbir şey kalmayacak.
 • rahatımı bozmayan öngörü.
  'hiçbir şey' özünde karşılığı olmayan bir kavram olduğundan, endişelenmeye gerek yok bence.
  başıboş atomlar kalacaktır.
  atom, enerji demektir.
  enerji, varoluşun ana itici gücüdür.
  o olmadığında korkabilirsiniz.
 • evrenin sonuna dair ortaya atılmış bir teoridir. bu teoriye göre, evren sürekli genişleyecek ve sonunda bir ısı ölümü yaşanacaktır. bilim camiasında buna big chill denmektedir.
 • entropi yasası denen şey düzensizliğin sürekli artacagını söyler dünyada.düzensizlik miktarı kritik eşiği aşınca evrenin genişlemesi çok daha fazla artacakdır bu görüşe göre.
  bu düzensizlik ve genısleme miktarı kritik eşiği geçmediği sürece evren sonsuza kadar genişlemeye devam edecek ve sonunda ısı ölümüyle donma noktasına gelip yok olacaktır.büyük donma yani big crush denilen olayda tam olarak budur.