şükela:  tümü | bugün soru sor
  • teoriye göre bu filtre belirli bir seviyeye ulaşan uygarlıkların ya kendi kendilerini yok etmelerini yada bu filtreden geçip daha çok gelişmesini öngörüyor. insanlık bu filtreden geçtimi geçmedimi konusu birçok insan için merak konusu olmuştur. ben ise siz değerli suserlere birkaç bilgi vermek istiyorum.

    -ilk atom bombası meksika çölüne atıldığında gelişmiş bilgisayar simülasyonları yoktu, patlama etkileri bilim adamları tarafından kağıt üzerinde hesaplanıyordu. kağıt üzerinde bile patlamanın merkezindeki ısı güneşin sıcaklığından daha fazlaydı. daha önce böyle bir ısıya ulaşılmadığı için otmosferin buna nasıl bir tepki vereceği bilinmiyordu. atmosferdeki oksijen füzyon reaksiyonu gösterip dünyayı güneş sisteminin ikinci güneşi haline getirebilirdi. buna rağmen atom bombası new mexiko çölüne atıldı çünki amerikan emperyalizmi beklemezdi.

    -cern de inşa edilen hadron çarpıştırıcışı ilk inşa edildiğinde oluşturacağı manyetik alanın etkileri tam olarak kestirilememişti. çarpıştırıcıyı ilk çalıştırdıklarında yüzlerinde oluşan ifadeyi kimsenin görmesini istemezlerdi sanırım. öyle büyük bir manyetik rezonans oluşuyordu ki dünyanın manyetik alanını ilk çalıştırıldığı anda yok edip insanlığı ölümcül kozmik radyasyonla baş başa bırakabilirdi. şu an ise cern dünyanın manyetik alanında bir kayma olursa bunu düzeltmekle görevli tek kuruluş.

    gördüğünüz üzere insanlık birkaç kez feleğin çemberinden geçmiş durumda. bana kalırsa büyük filtre tek bir filtre değil, parça parça karşımıza çıkıyor filtreyi her geçişimizde insanlık teknolojk sıçramalar yaşıyor.
  • (bkz: great filter)