şükela:  tümü | bugün
 • yakın gelecekteki muhtemel depremlerden biridir.
 • jeoloji profesörü uğur kaynak'ın belirttiği batı'dan doğu'ya uzanan şekliyle mudurnu - taşkesti - göynük - taraklı - ali fuat paşa - şerefiye - mekece - iznik - gemlik - mudanya - bandırma - sarıköy yerleşim yerlerine uğrayan, türkiye'nin en uzun faylarından biri üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. hocamız gemlik körfezinde gerçekleşen 3.6 büyüklüğündeki depremin hazırlık depremi olduğunu 25 temmuz 2017'de ifade etmişti. facebook hesabından paylaştığı görselde fay hatlarının nasıl uzandığı da görülebilir;

  https://www.facebook.com/…29.100004164919450&type=3

  büyük bir depremin nelerle sonuçlanacağına dair de yine söz konusu hocamızın (aslında bandırma odaklı konuşsa da) şöyle bir açıklaması var;

  gemlik'in düşünün. gemlik şehri, körfezin uzantısı olan balçık bir ova üzerinde kurulmuştur. 500-600 yıldır büyük bir deprem üretmeyen gemlik-iznik-şerefiye segmenti çok büyük bir tehlike olup, gemlik'in ayakta kalması söz konusu bile olamaz. bandırma, gemlik'ten daha şanslı. tepeler üzerine kurulmuş bir kent. bu daha sağlam zemin anlamına geliyor. gemlik'teki binalar ne kadar çürükse, bandırma'daki binalar da o kadar çürük olabilir ama bir avantajı var. sağlam zemin üzerindeki çürük binalar daha az deprem momentlerine maruz kaldıkları için ayakta kalabilirler. tek tesellimiz bu" diye konuştu.

  kaynak;
  http://www.hurriyet.com.tr/…-katil-fay-var-40351130

  2015 yılına ait bir ahmet ercan açıklamasından kesit;

  "şu anda gemlik’te bir deprem olması halinde 11 bin kişinin ölebileceğini ifade eden prof. dr. ercan, bunun büyük bir dram olacağını, gemlik’in sırtlara taşınmasının bir tercih olayı değil, bir zorunluluk olduğunu belirtti. taşınmanın yasal bir güvenceye oturtulması gerektiğini hatırlatan prof. dr. ercan, gemlik ilçesinin bir an önce taşınması gerektiğini vurguladı. "

  kaynak;
  http://www.hurriyet.com.tr/…nayi-yikabilir-28372682

  senelerdir "beyler gemlik merkez komple yumuşak, taşınalım" denilmesine bir kanıt;

  http://gemlikliyiz.blogcu.com/…silenbilirmi/6890791

  yanılmıyorsam gemlik otogarı ve özdilek'in oralarda yapılmış bir zemin incelemesini görebileceğiniz tez;

  https://www.researchgate.net/…_davranisi_kb_anadolu

  aylar sonra farkedilen hata sonrası edit:

  doğudan batıya o saydığım mekanlar, batıdan doğuya değil. neyse doğrultu değişmiyor.
 • gemlik fayı var. bir de bursa fayı var. arabayla 1 saatlik mesafe aradalar. ikisi de 100 seneyi aşkın bir süre uykuda. uyandıklarında büyük deprem olacak. gölcük depremi'nden bile büyük depremler. birinin ufak bir çalışması, diğerinin büyük çalışmasını tetikleyebilir. ha önlem mi? tabi ki alınmıyor.