şükela:  tümü | bugün soru sor
 • https://buyukgoc.github.io/ adresinde incelenebilecek calisma. son birkac yilda turkiye'den goc edenlerin hangi sektorde calistiklari ve hangi ulkeyi tercih ettikleri gorulebiliyor. sitedeki verilere gore gocun cok buyuk bir kismi ıt ve muhendislik sektorlerinden. en cok tercih edilen iki ulke ise almanya ve amerika.
 • 20. yuzyilin basinda amerikalilarin kuzey eyaletlerine gocmesine de denir.

  (bkz: great migration)
 • son zamanlarda çok duyduğumuz kelime bütünü, nedeni şu sıralarda yayınlanan "great migrations" belgeselinden dolayı kulaklarımızda aşinalık yaratmış olması -işin içinde tarkan bey'in belgeselin türkçesini yatak odası sesiyle seslendirmiş olmasının parmağı yok diyemem-. göç eden hayvanlar için kullanılıyor genelde. "genelde" diyorum çünkü bu yılki 9 günlük kurban bayramı tatili için istanbul'dan kaçan insanlar için kullanılan bir ifade artık. gazete ve televizyonda bundan sonra istanbul'dan koşarak uzaklaşmaya artık "büyük göç" adı veriyoruz, tamam mı arkadaşlar?
 • bu sene de televizyonlarda kullanılan salak ifade.
 • yolk-sacdan germinal hücrelerin göçüdür. bugün trip atıyorsan ya da trip yiyorsan belirleyicisi bu göçen arkadaşlar.
 • düzgün bir örneklemenin ve araştırmanın nasıl olması gerektiğini bilmeyen bir ekibin işi.

  veri görselleştirme kısmı çok tatlı çok cici de olsa veriler kötü toplanmış ve bunun yanı sıra temelinde hipotez de içermeyen bir çalışma. böyle olduğu için de fazlasıyla biaslı bir grafik elde edilmiş.

  şimdi normal bir insan bu grafiğe baktığında yıllar içinde belli sektörlerden yurt dışına göçün arttığını düşünebilir. ancak çalışma sorusunun net olmaması, tabi bununla birlikte örneklemin kötü seçilmesi aslında gerçekte olana dair bir bilgi sunmamaktadır.

  örneğin yıllar içinde almanya'ya göçen alamancılar, köylerinden gelin götürenler, master öğrencisi olarak çıkıp geri dönmemiş olanlar vb.. pek çok kitle bulunmamaktadır.

  diyeceksiniz ki e zaten amatör bir çalışmaydı nasıl hepsine ulaşalım.

  hepsine ulaşmak yerine bazı parametrelere göre veriyi temizlemek daha mantıklı olabilirdi. örneğin sadece ıt alanındaki göçler ele alınabilirdi, ya da ankette göç sebepleri ele alınabilirdi, eğitim/meslek arasında ilişki aranabilirdi vb.

  daha iyisini bekliyoruz gençler güveniyoruz size.