şükela:  tümü | bugün soru sor
 • klavye kullanan insanlarda, yazı yazarken büyük harf kullanma ihtiyacı hissedildiğinde "shift + ..." kombinasyonunu kullanmak yerine caps lock tuşuna basma suretiyle ihtiyacın giderilmesini özetleyen sosyolojik handikap.

  evet efendim son zamanlarda çalıştığım yerde daha çok gözüme çarpan; oturup düşündüğümde bu durumla üniversite yıllarında da karşılaştığımı hatırladığım bu olaya parmak basmak istedim. çoğu kadın arkadaşımda ve bazı erkeklerde bu durumu gözlemledim efendim. şahsım adına, üçten fazla büyük karakter girmek gereken durumlarda caps lock tuşunu kullansam da bunun dışındaki durumlarda shift tuşunu daha kullanışlı bulmaktayım.

  aynı zamanda büyük karakter içeren şifrelerinizi girerken güvenlik açısından da sıkıntı yaratan bir durum olduğuna inanıyorum. hangi karakterlerin büyük olduğu, şifrenizin karakter dizisi vb. konularda kötü amaçlı insanlara karşı bir nevi kopya vermiş oluyorsunuz efendim. aynı şeyin bir benzeri "şifre girişinde numpad kullanılırken" de yapılıyor fakat bu başka bir başlığın konusu.

  bu arada siz yazmadan belirteyim: derdini sikeyim butonu

  not: özellikle uzun bir yazı yazacaksanız yukarıda bahsettiğim olaya dikkatinizi veriniz efendim. saçma geldiğini kabul ediyorum fakat dikkat etmekte fayda var.
 • genelde bilgisayara geç giriş yapanlarda görülen semptom. tek bir büyük harf yazmak için 3 tuşa basmanızı gerektirir.

  neyse ki ekşisözlük bu soruna el atmış ve büyk harf çilesine son vermiştir.

  bir de ben gibi caps lock’a basmayı unutup shift ile tüm kelimeyi tamamlayanlar da olabiliyor.

  dışarıdan bakılınca piyano çalmaya çalışıyorsunuz gibi görülebilir.
 • son kullanıcıları yüzde 90ında görülen semptom. sanırım ezberciliğin sonucu.

  sürekli kullanıcı desteğine gittiğimde pcye oturuyorum şifreniz nedir diyorum. mesela; beyzanur2012 ama b'si büyük diyor bi yandan da yazışımı takip ediyor hemen bi feryat figan. "yaaaa b'si büyük demiştim" belki shift tuşundan haberi yok.
 • shift tuşuna basılı tutarken klavyenin ortasındaki harfler için genellikle elinizin doğal pozisyonunun dışına çıkmanız gerektiğinden 6-7 parmak klavye kullanan kullanıcılar için dezavantajlı olabiliyor.
 • tab tuşunu kullanmak yerine mouse kulanan kişidir aynı zamanda.
 • caps lock tuşu bozulduğunda mecbur terk edilecek eylem.