şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: k iskender)
 • (bkz: etibol)
 • 1.5 iskenderde denir
 • m.ö. 356-323 yılları arasında yaşamış askeri deha. aristotle tarafından eğitim gördü. m.ö. 336 yılında babası 2. philip suikaste kurban gidince makedonya kralı oldu. tahta geçtiğinde çevresi politik düşmanlarıyla sarılıydı ve makedonya dışında ayaklanmalar çıkmaya başlamıştı. daha bir sene geçmeden bütün düşmanlarını idam ettirdi ve bütün ayaklanmaları bastırdı. içte düzeni sağlayınca makedonya orduları komutanı olarak, m.ö 335' te doğudaki pers imparatorluğunu fethetme işine girişti.
  daha 10 yaşındayken pers büyükelçilerine doğudaki geçitler ve yollar hakkında sorular soran iskender, pers imparatorluğunu 2 sene içinde dize getirdi. pers imaparatoru 3. darius' un sayıca üstün ordularını, usta taktikleri sayesinde defalarca yenilgiye uğrattı. perslerin bir süreliğine aradan çekilmesiyle iskender büyük bir hızla mısır' a yürüdü. yolundaki bütün şehirleri kolayca ele geçiren iskender mısır' da bir kahraman olarak karşılandı. bu fetihle bütün doğu akdenizin hakimi olan iskender, eski kuzey afrika krallığının boyun eğmesi sayesinde makedonya sınırlarını doğuda kartaca bölgesine kadar genişletti.
  bundan sonra pers imaparatoru darius' un büyük bir ordu toplaması üzerine tekrar pers toprakları üzerine yürüyen iskender, m.ö. 331 yılında pers imparatorluğuna tamamen son verdi. m.ö. 335-331 yılları arası süren sefer, fethedilen bölgelere bakıldığında oldukça kısa sürmüştür. ilerleyen yıllarda asya' ya ilerleyen iskender, m.ö 327 yılına kadar hazar denizi' nin güney kıyıları, afganistan ve batı türkmenistan dahil olmak kaydıyla orta asya' nın büyük bir kısmını ele geçirdi.
  m.ö. 325 yılına kadar ordusuyla basra körfezine kadar inen iskender, yeni seferler için hazırlıklar yaptığı sırada babil' de hastalanarak öldü. vasiyetinde ülkeyi en güçlüye bıraktığını açıklaması yarım yüzyıl boyunca büyük çatışmalara sebep oldu.
  büyük iskender' in bir general olarak eşi benzeri yoktur. uyguladığı taktikler her zaman riskli ama dahicedir. en büyük özelliği ordularını çok hızlı bir şekilde hareket ettirebilmesidir. bu sayede düşmanlarını hep şaşırtmış ve kısa bir süre içinde makedonya sınırlarını inanılmaz ölçüde genişletebilmiştir.
  fethettiği yerlerde ordularına destek sağlamak için iskenderiye adıyla birçok şehir kurdu. bu şehirler her zaman en verimli ve kaynakları bol olan bölgelere kurulurdu. bunların en ünlüsü nil nehrinin ağzına kurulan ve zamanında bilim, teknoloji, ticaret merkezi haline gelen şehirdir. burdaki iskenderiye kütüphanesi dünyada şimdiye kadar yapılmış en büyük kütüphane olarak bilinir.
  dünya fethetme isteğinin arkasında bütün toplumları birleştirme ve uyum içinde yaşama düşüncesi vardır. başka toplumların kültürleri saygı duyduğundan ele geçirdiği topraklardaki dini tapınaklara hiç zarar vermedi. mısır tanrılarını yunan tanrılarına eşit sayması, eşlerini pers kadınlarından seçmesi, onun makedonya dışındaki topraklarda da sevilen bir hükümdar olmasını sağladı.
  iskender' in döneminde yunan kültürü, yunan dili çok geniş alanlara yayıldı. bu sayede iskender kendinden sonraki helenistik dönemin öncüsü olmuş ve roma imparatorluğunun temelini hazırlamıştır.
 • dünyayı yakıp kavuran, helenistik kültürü tetikleyen bu büyük şahıs, ishalden ölerek benim nazarımda aspirin kadar küçülmüş bulunmaktadır.
  hahaha
 • ... düğüm çözülemiyor diye halatı kılıcıyla kesen büyük zat.
 • 33 yasinda olmese tum dunyayi feth etme istegine ve gucune sahip insan.
 • iskender paydaş'ın küçükken çıkardığı albümünde kullandığı ismi.
hesabın var mı? giriş yap