şükela:  tümü | bugün
 • deprem sonrasında asıl eziyet çekecek olanların sağ kalanlar olacağını göz önünde bulundurduğumuzda, evi yıkılmayan ve sağ kalan insanlara yönelik böyle bir rehberin hazırlanması şart olmuştur.

  1 - deprem öncesi

  1a. evinize ve işyerlerinize bol miktarda su ve yiyecek depolayın.

  --> su: depremden sonra bulunduğunuzu yere göre değişmekle birlikte en azından 4-5 gün suya ulaşma imkanınız olmayacağını bilin. şehirdeki su boruları tamamen kullanılamaz hale geleceği için ve yıkıntılarla kapanmış yollardan tankerlerle su sevkiyatı yapmak imkansız olacağı için kimse kapınıza su getirmeyecek. depolanacak su miktarını iyi hesaplayın. kullanma ve içme için ayrı olarak depolama yapın. günlük içmek için kişi başı 2 litre, temizlik ve yemek için kullanma amacıyla kişi başı 10 litre olmak üzere toplamda en az 2 haftalık su depolamanızı tavsiye ederim. 4 kişilik bir aile için 1 tonluk su deposu yeterli olur.

  ilerleye haftalarda size su ulaşması durumunda bu suyun pek sağlıklı olmayacağı da kuvvetle muhtemel, o yüzden kirli suyu sterilize etmek için uygulanacak teknikleri öğrenin ve gerekli malzemeleri elinizde bulundurun.

  not: depoladığınız suyu en geç senede 1 kez değiştirin ve depoyu temizleyin, aksi halde bakteri ürer.

  --> yiyecek: depolaması suya göre daha kolay ve çok özel bir çaba gerektirmiyor, sadece evinizde her an ailenize 1 ay kadar yetecek gıda maddesi bulundurmaya özen gösterin. un, tarhana, hazır çorba, makarna, pirinç, bakliyat, bisküvi gibi dayanıklı gıdaları tercih edin. eğer devamlı kontrol etmek istemiyorsanız ve uzun süreli depolama yapacaksanız en dayanıklı gıdalar konservelerdir. etler deprem sonrası 1-2 gün içinde bozulacağı için buzluktaki etlerinize güvenip diğer gıdaları depolamayı ihmal etmeyin. depremden sonra doğalgaz aylarca verilemeyecek veya çok kısıtlı bölgelere verilebilecektir, en azından 1 ay boyunca ihtiyacınızı karşılayacak şekilde küçük piknik tüpleri veya büyük tüp bulundurun.

  not: apartmanınızda bodrum gibi ortak bir alan varsa depolamaları burada yapmamanızı tavsiye ederim. böyle bir durumda apartman sakinleri arasında kavga çıkacağı kesin, ortada emniyet güçleri de olmayınca kavga sonucunda güçlü / kalabalık olan kazanacaktır haliyle.

  1b. evinizde el feneri, mum, telsiz, radyo ve bol miktarda pil bulundurun. bunlar hem kurtarma çalışmalarına katılmanız halinde lazım olacak, hem de çalışmalara katılmasanız bile günlük kullanımınız için çok önemli olacak olan ihtiyaçlar.
  depremden sonra en azından 2 ay düzenli elektrik beklemeyin. telefon iletişimi belki daha kısa sürede sağlanabilir ancak kısa mesafede iletişimin sağlanması için telsiz yine de işinize yarayacaktır.

  birden fazla güçlü ışık veren fener bulundurun. kafaya takılan led ışıldak tarzı fenerler hayatınızı çok kolaylaştırır. radyonuzun pilli olduğundan emin olun, piyasadaki çoğu radyo sadece prizden çalışıyor.

  pillerin raf ömrü oldukça fazla olduğu için depolamakta sıkıntı yaşamayacaksınız. evinizdeki cihazlara uygun boyutta ve yeterli miktarda pile sahip olduğunuza emin olun.

  not: eğer canınız istiyorsa jeneratör ve benzin de bulundurabilirsiniz elbette ama tavsiye etmem, hem gereksiz hem de yaşadığınız yere göre değişir lakin o jeneratöre çok talip çıkacaktır.

  1c. depremin kış mevsiminde olma ihtimaline karşı yünlü giysiler ve kalın battaniyeler bulundurun.

  1d. evde devrilmeye müsait eşyaları duvara sabitleyin. avizelerin kafanıza düşmeyeceğinden emin olun.

  1e. deprem sonrasında aile bireyleri nerede ve nasıl buluşacak, detaylı planlamasını yapın.

  1f. depremden sonra uzunca bir süre devletin varlığına dair görebileceğiniz fazla bir şey olmayacak. olduğu zaman da zaten yiyecek, su ve enkaz kaldırma güvenlikten çok daha öncelikli durumda olacak. dolayısıyla birkaç hafta devletin siz olacağınızın farkında olun, evinizde en azından bir pompalı tüfek bulundurun - ruhsatı ve satın alması çok kolaydır.

  1g. evinizde veya yanınızda bol miktarda dolar bulundurun. 5'er ve 10'ar dolarlık banknotlar halinde olması daha iyi olur.

  1h. ilk yardım öğrenin, bol miktarda ilk yardım malzemesi ve temel ilaç stoklayın. deprem sonrasında hem enkaz altından çıkarılamayan ölülerden, hem kanalizasyonun yeryüzüne çıkmasından kaynaklanan ciddi salgın hastalıklar olacaktır. bu tür hastalıklara karşı deprem öncesinde bilgilenmeniz, gerekli tıbbi malzeme ve ilaçları elinizde bulundurmanız şart. hastalıktan korunmak için maske ve koruyucu elbiseler dahil gereken her türlü önlemi alın. ilk yardım ve salgın hastalıklara karşı temel bilgileri ve alınacak önlemleri yazılı olarak evinizde bulundurun.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  2. deprem anı

  içerideyseniz, başınıza düşebilecek olan nesnelerden uzak durun, duvara sabitlediğiniz büyük dolapların yanında cenin pozisyonu alın. masa altları ve kapı eşikleri sanıldığı kadar güvenli değil. dışarıdaysanız bulabildiğiniz en açık alana koşun. zaten bu yazı asıl sağ kalacaklara yönelik olduğu için bu kısımları fazla detaylı yazma gereği duymuyorum.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  3. deprem sonrası

  3a. yapacağınız ilk iş ailenizle bir araya gelmek olacak. çok uzun yürüyüşler yapmanız gerekebilir. çocuğunuz varsa ve deprem anında okuldaysa onu kimin alacağını eşinizle önceden planlayın. öğretmenlerine ve okul yöneticilerine kesinlikle güvenmeyin.

  3b. şehir dışında yakınınız varsa şehirden çıkmayı düşünebilirsiniz ancak aynı anda bir kaç milyon insan da bunu düşüneceği için ve ortada yol namına pek bir şey kalmamış olacağı için, şehirden asya yönüne çıkış neredeyse imkansız hale gelecek. yanlarına yeterli yiyeceği ve suyu almamış ve zaten alma imkanı olmayan, aynı zamanda yanlarında yedek benzin de bulunmayan aileler yollarda, evde yaşayacaklarından çok daha büyük sıkıntı yaşayacaklar. boğaz köprüleri ve tüp geçitler, yıkılmasalar bile hasar tespiti yapılıncaya kadar kullanıma kapatılacakları için ve kullanılması gerektiğinde öncelik yardım tırlarına ve iş makinelerine verileceği için halkın kullanması mümkün olmayacak.

  trakya istikametine gitmek istediğinizde de durum çok farklı olmayacak. belki asya yönü kadar bir yoğunluk olmayacaktır ama yolların aynı durumda olacağını unutmayın. konumunuza ve o anki duruma göre gözünüz kesiyorsa, yanınıza arabanın alabildiği kadar su, yiyecek ve benzin alarak deneyebilirsiniz.

  3c. şehir dışına gitmeyip evinizde kalmaya karar verirseniz, yeterli yiyecek ve suyunuzun olduğunu da varsayarsak yaşayacağınız en büyük sıkıntı güvenlik olacaktır. depremden sonra istanbul bir yağma ve anarşi başkenti haline gelecektir. sokaklarda polis görmeyi beklemeyin. normalde böyle bir durumda tıpkı 99'da olduğu gibi askerin müdahale etmesi gerekir lakin 15 temmuz'dan sonra askerin hızlı ve etkili bir müdahalede bulunabileceğini sanmıyorum. sıkıyönetim imkanı da anayasa değişikliğiyle kaldırıldığı için asker deprem sonrası şehre inse bile hem halktan hem siyasilerden korktuğu için 99'daki gibi otoriter olamayacak, yağmacıları ve enkaz soyguncularını düşünmeden çekip vuramayacaktır.

  siz mahallenizde asker görene kadar günler geçebilir, başınızın çaresine bakmalısınız. mümkün olduğunca evden çıkmayın, geceleri pencerelere uzak oturun, evde fener - ışıldak kullanacaksanız perdelerinizin dışarı ışık sızdırmayacak kadar kalın olduğuna emin olun. kapınızı gece - gündüz kilitli tutun. en yakın komşunuz dahil kimseye güvenmeyin.

  3d. eğer yeterli silahınız, cephaneniz ve silah kullanma tecrübeniz varsa ve etrafınıza güvenebileceğiniz yakınlarınız varsa gücünüze göre sokak - cadde - mahalle çapında güvenlik birimi oluşturabilirsiniz. özellikle yağmacılara, hırsızlara ve karaborsa işine girişen esnafa karşı koyabilirsiniz. 99'da yağma ve hırsızlık için güneydoğu'dan otobüs kaldırıldığını düşündüğümüzde istanbul depreminden sonra şehir hırsız dolacaktır. bu kişiler enkaz altındaki ölüleri çıkarıp bileziklerini çalmaya, hatta çıkaramadıkları bilezikler için bileklerinden ellerini kesmeye kadar her türlü şerefsizliği yapmış insanlardır, aynısını istanbul'da yapmayacaklarını düşünmek aptallık olur.

  bu şekilde bireysel ve spontane güvenlik organizasyonlarının yanında çeşitli silah forumları üzerinden deprem öncesinde kendi mahallenizde yaşayan insanlarla konuşarak deprem sonrasında birlikte hareket etmek adına plan yapabilirsiniz.

  deprem sonrası birkaç hafta boyunca işlenen suçlar -suç işleyen kişi anında vurulmadığı taktirde- cezasız kalacaktır. en yoğun yağma hareketleri depremden sonraki ilk 48 saat içinde olacaktır. bu sürede marketlerin neredeyse tamamı yağmalanmış olacaktır. ayrıca atm'lerde ve bankalarda da ciddi girişimler olacaktır. bu yağma sürecini önce yerel hırsızlar, sonra da şehir dışından gelen hırsızlar izleyecektir. hırsızlıklar haftalar boyu sürecektir. evini terk etmiş insanların bütün değerli eşyalarını da yanlarına alacaklarını düşündüğümüzde hırsızlar için öncelikli tercih atm'ler, değerli ürünler bulabilecekleri her türden mağazalar ve bunlar boşaldığında son imkan olarak içinde hala insan olan sağlam evler olacaktır. ve bu hırsızlar kapınızı çilingir aletleriyle açmaya çalışan, içeriden bir ses duyduğunda korkup kaçan masum hırsızlar olmayacaktır. eve girmek için gerekirse sizi öldürecek türden hırsızlar olacaktır. o yüzden hiç olmazsa kendinizi korumak amacıyla silah bulundurmanız şart.

  ------------------------------------------------------------------------------------------

  not: bütün bu bilgiler deprem sonrasında evi sağlam kalacak olan kişilere yöneliktir. evi yıkılıp kendisi sağ kalacak olanlar maalesef çok daha büyük sıkıntılar yaşayacaktır. çok üzgünüm.

  not: bu yazıyı fazla karamsar ve gerçek dışı bulabilirsiniz ancak öncelikle 99 depremini ve sonrasında yaşanan paniği ve kaosu yaşadığımı belirtmek isterim. sonrasında, bu yazının içerdiği kötümser senaryo bugün bazı bilim adamları dahil pek çok kişinin öngörüsüdür. tabi ki çoğu kişi bu gerçekleri bütün çıplaklığıyla açıklayamamaktadır, zira açıklasalar hem halkın tepkisini çekecektir hem de ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın yeterli büyüklükte bir deprem sonrasında bu senaryonun oluşmaması için alınabilecek pek bir önlem yoktur.

  edit: yeni gördüğüm ve bu entry'deki öngörüleri halkın büyük kısmının da paylaştığını gösteren anket sonuçları: (bkz: #68791077)
 • çok fazla film izlemiş, sitede oturan basketbol seven kıvırcık ergen irisi tarafından yazılan saçma sapan şeylerdir.

  --- spoiler ---

  eğer yeterli silahınız, cephaneniz ve silah kullanma tecrübeniz varsa ve etrafınıza güvenebileceğiniz yakınlarınız varsa gücünüze göre sokak - cadde - mahalle çapında güvenlik birimi oluşturabilirsiniz.

  --- spoiler ---

  güvenlik birimi oluşturmaktan bahsediyor. depremden sonra zombiler sikecek sanki bizi.
 • çok kasmayın, ağaoğlunun dediği gibi, istanbulda deprem olursa ordu giremez.
  gebereceksiniz %95.
  kurtulmak isteyen egedeki ufak kasabalara kaçabilir önceden. istanbul yarrak gibi biryer zaten.
 • liste güzel ama yabancıların "cranking radio" dediği kurma kollu radyo unutulmuş. bu radyoyu isminden de anlaşılacağı gibi kurma kolunu çevirerek şarj ediyorsunuz. bu tür büyük felaketlerde elektrik bazen günlerce kesik kalabileceği ve cep telefonu bağlantıları yamuk yumuk olacağı için radyo çok önemli olacak. bu radyoların çoğunda el feneri, cep telefonu şarj noktası gibi özellikler de oluyor. bu ürün herkesin acil durum çantasında mutlaka bulunması gereken bir şey.

  https://www.amazon.com/…ght-survival/dp/b01m0pxcsp/
 • biraz okuduktan sonra ölmemin benim için daha hayırlı olduğunu anlamamı sağlayan rehber. şöyle deniz kumu ile yapılmış 40-50 yıllık binalara bakayım sahibinden.com'da...
 • potansiyel yağmacı, gaspçı, katil, hırsız ve tecavüzcüleri istanbul'dan kovarak maddi ve manevi zararların yarısından korunabileceğimiz plandır.
  (hani şu son 4 senede buralara sığınan gariban din kardeşlerimiz ile aşırı hümanist ve demoqratiq malum kesimden bahsediyorum)
 • the walking dead ortamından farksız olacağı için çeşitli zombi dizileri izleyerek hazırlanabilir.

  işbu entry gram espri ve ironi içermemektedir.
 • gece gece sigara yaktıran liste. hele bu malum suriyeli tayfa da gözümün önüne geldikçe şimdiden hazırlıklara başlanması gerektiğini düşünüyorum.