şükela:  tümü | bugün soru sor
 • prof. dr. ahmet ercan'ın açıklaması.

  http://www.ntv.com.tr/…olmaz,jqeausfqi0aezkg2x_vhka

  "türkiye'de 8'den daha büyük depremler olmaz. türkiye'nin en büyük depremi 1939 yılında erzincan'da olan 7.9'dur. türkiye'de daha büyük deprem olmamıştır. '9 olur, 8.5 olur' demek desteksiz atmaktır.
  istanbul'da sadece kıyı kısımları etki alanında. istanbul'un büyük kısmı gayet sağlam. hani istanbul'da yerle gök birleşecekti? bu doğru değil. istanbul'daki yıkılabilecek yapı sayısı, 7.5 büyüklüğünde bir deprem olsa bile yüzde 1 veya 2'yi geçmez. gölcük gibi istanbul içinden bir kırık geçmiyor, daha çok ötesinden geçiyor. 'kızılca kıyamet olacak' gibi olaylar abartı ve bilim dışı oluyor. 'istanbul'da deprem için hiçbir şey yapılmadı' demek gerçekten çok acımasızlık. istanbul'un jeolojik haritası çıktı.
  istanbul'da, marmara'da o kadar çok çalışma yapıldı, adeta kanaviçe gibi örüldü. bunun için bizim fransız, ingiliz gemilerini getirip fiyaka atmaya gerek yok. çünkü marmara'nın bütün gizliliklerinin hepsi onlara gitti. insanın bir gizliliği olur. bizim şu anda tam donanımlı aletlerimiz var. depremleri biz günü gününe dinliyoruz. hiç istanbul içinden kırık geçmiyor. 'büyük istanbul depremi' deniliyor. nerede? asla olmaz. türkiye'de olmuyor ki. iki tane kırık, tek parçalı kırılır mı, kırılmaz. çünkü bir şeyin işleyişi var. bir tanesi marmara ereğlisi önünde olacaktır. bunun da büyüklüğü aşağı yukarı 7 ile 7.2 arasında olacaktır. hani 7.5'ten büyük olacaktı? hani 8, hani 8.5 olacaktı? asla. bunu diyen varsa gelsin burada kanıtlasın.
  bu doğrusal ilişkiye göre doğa hiç şaşmamış. ancak beklenen zamanlardan daha geç zamanlarda deprem olmuş, beklenen zamanlardan önce hiç olmamış istanbul'da. hiç şaşmamış. gecikmiş ama öncesinde olmamış. deprem beklediğimiz zaman neresi? bugün marmara 17'nci depremini bekliyor. baktığımızda yaklaşık 2045 çıkıyor. 2030 yılında olabilir mi? olamaz. hiçbir zaman erken olmamış. olası yıl 2075'e doğru gecikebilir. hatta 2150 yılına kadar dahi gidebilir"

  (bkz: olmaz demedim büyük olmaz dedim)

  özet geç diyenler için: hani çok büyük bir deprem bekliyordunuz? nerde, kanıtlayın yiyorsa. aletlerimiz var ölçtük biz bunu. yeminlen ölçtük.

  temennimiz o yönde tabii ki.
 • (bkz: inşallah)

  da bunun aksini söyleyenler de profesör titrine haiz adamlar. ilginç..

  olacağı kesin olan bir olay üstünden bile siyaset soslu bilim yapılıyor lan.
 • (bkz: tamam)
 • (bkz: dinimiz amin)

  profesör ünvanına sahip kişiler arasında bu kadar keskin fikir ayrılığı olması da ilginç.
 • şimdi götümü kaldırıp bulamayacağım ne kitabı ne sayfayı ne alıntıyı.

  http://3.bp.blogspot.com/…a3uam4/s1600/istanbul.jpg

  burada bir konuşmacı yok deprem falan abartmayın amk diyor, sene 1993. sonuç belli.

  yani deprem yok, deprem küçük falan yemez. binalar sikten olduğu için o depremin şiddeti 6 olsa 15 gibi hissedilir. ya bilinen şeyler bunlar neyse amk.

  deprem diye bi şey var ve tekrar olacak, dikkat.
 • istanbul gibi yapı stoğu çok yaşlı olan bir şehirde eğer kentsel dönüşüm istenen düzeye gelmeden deprem olursa
  inanın beşine altısına yedisine bakmadan binlerce vatandaşımızı alır.

  o zamanda bu arkadaşımız çıkıp pardon özür dilerim mi diyecek?
 • dikkate alınmaması gereken uzmanımsı. tüccar zihniyetli ve tehlikeli bir kişilik