şükela:  tümü | bugün
  • deprem hayatin gercegi ve buyuk ihtimalle cogumuz bu depremi yasayacagiz. onemli olan deprem olduktan sonra eger hala hayatta kaldiysak neler yapacagimiz.
    oncelikle evde su bulundurun ve depremden sonra susuz kalmayin. marketlerin cogunun ilk etapta yagmalanacagini dusunuyorum o yuzden konserve stoklamaliyiz. 4.6'lik depremlerde bile çöken gsm operatorlerimize guven duymadigimdan ben deprem cantama pilli radyo da koydum. unutmayin bir sure tv yayini ve internete ulasim imkansiz olacak. elektrik kesintileri de yasanacagindan dolayi guzel bir el feneriniz bulunsun.
    deprem cantaniza agri kesici de mutlaka koyun. sargi bezi, oksijenli su, baticon, bir miktar nakit, temiz ic camasiri, pil, maske vs.
    deprem olduktan sonra artcilar 1-2 hafta devam edeceginden dolayi evde uyku uyumak imkansiz hale geleceginden ufak bir cadir ile kari koca iseniz bunun stresinden kurtulabilirsiniz. eve mumkun olduğunca tuvalet ve pratik yemekler icin cikilmali. biber gazimiz her daim cebimizde olmali cunku kim ne icin kapimizi calacak bilemeyiz. unutmayin eger bazi senaryolar dogru ise 1 milyon kisinin uzerinde insan bu depremden sonra aramizda olmayacak. her seye hazirlikli olmaliyiz

evinizde kesinlikle yangin sondurme tuplerinden bulunmali. dogalgaz sistemleri otomatik olarak kapaniyor diye biliyoruz ama yine de götumuzu saglama almak adina yangin sondurme tupu sart.

unutmamaliyiz bu depremi. sanki her an olacakmis gibi yasamaliyiz. onlemler konusunda dahice fikri olan yazar arkadaslar alt taraflari doldursun lutfen. unutmayin, unutturmayin.
  • sosyal medyaya “deprem oldu” paylaşımları yapmak.
  • ben istanbulda yaşasaydım depremden 1 gün sonra sahile inerdim. tahminim ilk kurtarma yalova tarafına feribotlar vs ile sağlanacak. kendi aracınız ile yola çıkmaya çakışmamak en mantıklısı. iskele olan bir sahile araç ile gidebilirseniz gidin yoksa yaya gidin. benim öngörüm bu şekilde.
  • bir yerlerden at veya eşek bir şey bulup memlekete gitmek. şimdi deprem olunca büyük bir ihtimalle ölürüm aslında, bu konuda çok ümitli değilim ama oldu da ölmedim. büyük bir ihtimalle arabaya atlayıp tekirdağ'a gitmek uzun bir süre yalan olur. bu durumda aradaki mesafenin 3 günlük bir mesafe olduğu düşüncesiyle bir binek hayvanı yürütüp tarlalardan tekirdağ'a gitmeyi düşünüyorum.

tek sorun yıllardır istenbul'da at veya eşek görmedim. tekirdağ'da olsak aydoğdu'da membağı var.
  • sözlükte depremin gerçekleştiği an başlık açıp salladı, bu sefer fenaydı, boston dan bile hissettik yazmak.