• büyük kamışçın (acrocephalus arundinaceus), ötleğengiller (sylviidae) familyasından 19 cm uzunluğunda olan, geniş sazlıklarda yaşayan ve yazın türkiye'nin her bölgesindeki sulak alanlarda seyrek olarak görülebilen bir kamışçın türüdür. halk arasında saz bülbülü olarakta bilinmektedir.

  --- alıntı ---
  tanım ve genel bilgiler
  uzun gagasının alt ucundaki siyah bölge belirgin özellikleridir. yetişkin bireyin sırtı çizgisiz kahverengimsi renktedir göğsü sarı veya açık kahverengi ile beyazdır. kaşları krem rengi ve belirgindir. uzaklardan duyulabilen ötüşü de tür tanımında büyük kolaylık sağlar. seksüel dimorfizm, yani cinsiyetler arası görünüş farkı belirgin değildir.

  ekolojik dağılım ve habitat
  eski dünya'daki en büyük tür olduğu için bu isimle anılır. birçok göçmen kuş gibi göç dönemi sahra altı afrika'ya göç ederler. kış aylarında kamışlar büyümeden önceki dönemde sulak alana en yakın ağaç tepeleri ve ağaç içlerinde avlanırlar. sazlıklar yükseldikten sonra yine saz yapraklarından yuva kurar.

  davranış ve etoloji
  çoğunlukla nehir yataklarının yanında, sazlık ve kamışlık alanlarda yaşarlar. kamışları yandan tutarak, geveze bir şekilde sürekli öterler. bu yüzden saz bülbülü olarak da bilinirler. insan gibi memelilere anlamsız geldiği için yüksek tonda ve ritimsiz bir ötüş olarak algılanır. dişi ve erkek sırayla kuluçkaya yatabilir.

  diyet ve metabolizma
  eklembacaklılar ana besin kaynağıdır; ancak iribaş olarak bilinen kurbağa yavrularını da yiyebilirler.

  etimoloji
  cins ismindeki acrocephalus içerisinde bulunan acro, "yüksek" veya "en yüksek" anlamını taşır. son ekteki cephalus ise "kafa" anlamındadır. kafasının tepesindeki ibik benzeri kalkık tüylerden dolayı bu isim ile anılır. ingilizce reed warbler diye bilinirken, türkçe'de saz bülbülü olarak da bilinirler.
  --- alıntı ---
hesabın var mı? giriş yap