şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 90'lı yıllarda basın tarafından çok sık kullanılırdı bu adlandırma. maçlarda bile soyadları yerine bu şekilde anons edilirdi futbolcular. "büyük hakan" dendimi hakan şükür, " küçük hakan" dendimi hakan ünsal akla gelirdi. sonra ne olduysa kalktı bu durum. 10 yıldır duymadım böyle adlandırmalar.

  mesela üç-dört sene önce beşiktaş'taki ibrahim'ler için kullansaydık; ibrahim üzülmez için "büyük ibrahim", ibrahim toraman için "ortanca ibrahim", ibrahim akın için "ortancanın bi altı ibrahim", ibrahim kaş için de "küçük ibrahim" kullanacaktık. çok fantastik olurmuş aslında.

  aklıma gelen iki örnek:

  büyük orhan; (bkz: orhan çıkırıkçı) --- küçük orhan; (bkz: orhan kaynak)
  büyük emre; (bkz: emre aşık) --- küçük emre ; (bkz: emre belözoğlu)
 • bir dönem büyük küçük kavramları yetmeyince bit futbolcunun, şenol üç adıyla bilinmesine de neden olmuş furya.
 • trt spikerlerinin terketmekte çok zorlandıkları alışkanlık.
 • (bkz: metin 3)
 • balıkesirsporda iki adet ali öztürk olması sebebiyle zorunlu olarak devam edilmekte olan uygulama. hadi iki tane ali olaydı ama iksininde soyadı öztürk olmayaydı iyiydi ama olmuş artık.
 • 70lerin ve 80lerin furyasıdir. ondan önce futbulcular lakapları ile anılırmış. 90larin ortasından itibaren de futbolcularda ad soyad ile anılma dönemi başladi. bunun için rahmetli kazım kanat'a minnet borçluyuz. (bkz: kazim kanat/@fantom slx)
 • hakan ünsal'ın lakabının küçük olarak kalmasına sebep olan furyadır.
 • terkedilmesi formaların arkasına ad soyad yazılmasına tekabül eder. eskiden numaralar 1 den 11 e kadar olurdu.futbolcular isim yapmak için önce o formanın hakkını verirdi.oyuncu 6 numaralı oyuncudan tugay kerimoğluna terfi ederdi.şimdilerde ise formasının arkasında adı soyadı yazan herkes artist olmuş oldum havasındadır.formamın arkasına isim yazılda bana yeter der.sadece 10 numaranın havası kalmıştır.
 • furya falan değil, hala devam eden insan tanımlama tipidir.
  geçen gece trt (artık3-5 hatırlamıyorum kaçıncı trt)'de spor programı var, hakan ünsal'da orada, sunucu mu konuk mu bilemedim. ama metin tekin'le birlikte daimi eleman gibi görünüyordular. neyse gassaray maçının akabinde fatih hoca aradi, şöyledir böyledir anlatıyor biten maçı..pitbulldan bahsediyor, keyfi yerinde...
  arada da küçük hakan... küçük hakan... diyip duruyor hakan ünsal'a... biran zaman kayması mı oldu, yup derval-cevat prekazi dönemine mi geldik dedim...
  fatih terim bu akımın yaşayan takipçilerinden...
  birde ömer üründül var bu akımda