şükela:  tümü | bugün
 • ismail hakki uzuncarsilinin dev eseri. cidden dev gibi 6 adet ciltten olusur, benim (tamamen okumamis olsam da) goz atma serefine nail oldugum en buyuk osmanli tarihcesidir.
 • osmanlı tarihi ile ilgili en derin bilgilerin yer aldığı yapıt. osmanlı tarihi ile ilgili atılıp tutulduğunda; yazışmalar, olaylar, kişiler vs buradan kontrol edilebilir.

  örnek olarak muhteşem yüzyıl'da sultan süleyman dönemi ile ilgili hangi diyaloglar, yazışmalar, olaylar gerçek hangileri atmasyon buradan kontrol edilebilir. tabi haremdeki karılardan çok, tarihle ilgili iseniz.
 • ismail hakkı uzunçarşılı'nın vefatı ile geriye kalan 5 ciltini enver ziya karal yazmıştır.
 • ismail hakkı uzunçarşılı'nın başladığı ve enver ziya karal'ın devam ettirdiği müthiş eser.
  küçüklüğümden beri tarih sevdalısı birisi olarak ilköğretim dönemimde hürriyet gazetesi kuponla veriyordu ve ilk 3 cildini kuponla almıştım.
  aradan yıllar geçtikten sonra kalan bütün ciltleri çeşitli sahaflardan buldum ve tam takım olarak kitaplığımda ait oldukları en iyi yere koydum.
  her yanını ezberledim diyebilirim seneler içinde.insan hiç bıkmadan aynı yerleri bir daha okurmu?okuyormuş demekki.tuvalete bile girerken boş girmeyeyim diye bir cildini alıp rastgele bir sayfa açıp orayı okumaya başlarım.
  bu büyük eser için emeklerine sağlık yazanların ve katkıda bulunanların.

hesabın var mı? giriş yap