şükela:  tümü | bugün
 • ailesini ırak’ta amerikan baskınında kaybetmiş cennet adlı iraklı türkmen bir kızın türkiye'ye kaçmak için türkiye - irak sınır dağlarında yaşadıkları ve savruluşunun hikayesi. filmin dünya prömiyeri 33. uluslararası montreal film festivalinde . 27 ağustos -6 eylül tarihleri arasında gerçekleşicek. başrollerde selen ucer, suzan genç ve selim bayraktar varmış.

  hele şükür iraklı türkmenler hakkında bir film yapıldı. dilerim ırak'ı kürt ve araptan ibaret sanan zihniyete de kapak olur.

  (bkz: türkmeneli)
  (bkz: ırak türkleri)
 • neden sinema filmi dendiğini merak ettim. zira seyrettiğimiz görüntülerin, hikayenin, kurgunun, oyunculukların hiç öyle bir iddiası yok!
 • san fransisco tiburon film festivali'nde en iyi film ödülüne layık görülmüş.

  http://www.habersahifesi.com/…dulu_buyuk_oyuna.html
 • kurgusunda sorunlar taşımasına ve senaryosu dağınık olmasına rağmen, bence ırak'ta olup biten hakkında güzel bir fikir veren, daha da iyisi, dini cemaatlerin, yaralı, kayıplar yaşamış insanları nasıl sömürdüğünü etkileyici biçimde anlatabilen bir film...

  daha ayrıntılı bir biçimde üzerine düşünülecek olursa, evet, başrol oyuncusu kızımız şive-ağız-lehçe her ne ise o, onu beceremiyor, farklı sahnelerde farklı şekilde konuşuyor (karşısındakinden bağımsız) ve başka sırıtan oyunculuklar da var...ayrıca, çok iddialı bir isim bu, insana her şeyi bir bir sayıp dökecek hissi veriyor, oysa tam aksine, mikro bir çalışma diyebiliriz, isim biraz irrite ediyor. ben, türkiye'de geçen ikinci yarıyı daha gerçekçi ve başarılı bulmakla birlikte, sırf üzerine bu kadar uğraşıldığı ve gerçekten tehlikeli bir duruma parmak bastığı için bile takdire şayan olduğunu düşünüyorum, izlenmesi kesinlikle kayıp değil, ama çok daha iyi olabilirdi.
 • "a step into the darkness" ismiyle gösterime girdiği los angeles güneydoğu avrupa film festivali' nde en iyi film ödülünü kazanmıştır.
 • 17 eylül'de türkiye'de vizyona girecek, amerika ve kanada da dvd'si çıkacak, türk sinemasının başarılaır arasındadır. hikayesi ırak'ta amerikan işgali sırasında ailesi amerikan askerleri tarafından katledilen cennet adlı bir türkmen kızının öfkeyle savruluşunu anlatır. afiş inde de görüleceği üzere sayısız festivale katılmış ve bir çok festivalde ödül almıştır. bize de genç oyuncuları tebrik edip, başarılarının devamını dilemek düşüyor.
 • bir kere şunu net söylebilirim ki bir daha avni özgürel'in senaryosunu yazdığı bir filme gitmem. rezil bir senaryo. film akmıyor. durağan. elbette ki bir filmin durağan olması filmi kötü yapmaz. ama buradaki durağanlık filmi mahvediyor. karakter dönüşümleri yetersiz, tesadüflere çok bel bağlanmış vb. konuşma dilinde de epey problem var. bir yörenin ağzının sadece ünlü daralması ile verilebeileciğini düşünmek gaflet. 'tutundım' dedirtmekle olmuyor malesef. buradan sonra ciddi spoiler var.

  --- spoiler ---
  filmin sonunda büyükelçiliklere yapılan intihar saldırılarında en ufak bir inandırcılık yok. hele hele iki kadını intihar saldırganı olmaya hazırlayan vaazları veren vaiz karakteri bana inandırıcılıktan tümden yoksun geldi. konusu ve özellikle finali itibariyle festivallere oynadığı açıkça belli bir film. bunu becerebildiğini söylemek ise festival seyircilerine hakarettir.
  --- spoiler ---

  sonuç olarak aşırı didaktizmi, kötü oyuncu yönetimi ile hayalkırıklığına uğradığım bir film oldu malesef.

  edit: filmin oyuncusu suzan genç altın koza'da umut vaad edenen iyi kadın oyuncu ödülünü almış ki filmin tek artısıdır kendisi. çünkü pek fazla konuşmuyor. konuşsa o da güme gidecekti büyük ihtimalle o senaryonu yüzünden.
 • en güçlü yanı konusu olan film. oyunculuklar ve çekimler zayıf kalmış. konunun çarpıcı gerçekliği izletiyor. bu yüzden pek çok festivalden ödül aldığını düşünüyorum. bir kadının canlı bomba haline gelene kadar yaşadıkları, bir insanın bunu nasıl yapabildiği sorusuna cevap veriyor. tabi ki bu büyük oyunda başrol amerika' nın. abi-kardeş için mutlu sonu vermeyişi de türk filmi klişelerini kırmak için yapılmış sanki. izlenmesinde fayda var kanımca.