şükela:  tümü | bugün
 • itiraf ediyorum, burda kenarda duran kucuk moazik parcalarindan birini calmi$tim ben. ama cok minicikti , hirsizlik sayilmaz.
  av sahneleri, mozaiklerin icinde ki yuzler muzeyi bulmakta biraz zorlansaniz da hic hatiranizdan cikmayacak, mutlaka gidin, ama benim gibi hirhizlik yapmayiniz.
 • sultanahmette bulunan ve bizans hukumdarlarinin yasadigi bilinen buyuk saraya ait mozaiklerin sergilendigi kucuk bir muzedir. buyuk sarayin salon zeminini susleyen mozaikler simdi de bu muzenin zemininde sergilenmektedir, cok iyi durumda olan mozaikler vardir muhakkak gidilip gorulmelidir.
 • türkiye'deki bir yolun altından geçen tek müzedir...
 • ayasofya'ya yaklaşık beş dakikalık uzaklıkta olmasına, tarihinin neredesen baksan en az 1500 yıllık olmasına rağmen, bir çok insan tarafından bilinmeyen, özellikle bizans zamanındaki mozaiklerin o günkü yaşamı, sanat fikrini göstermesi açısından mutlaka görülmesi gereken ama görevlilerden öğrendiğime göre günde ortalama elli kişinin ziyaret ettiği müze.
  müzenin bilinmemesinin ana nedenlerinden biri de maalesef yine devletin köhne yapılaşmış hali. halbuki çok rahat ayasofya civarında yapılacak reklamlarla çok rahat buraya ziyaretçi çekilebilir, insanlara tanıtılabilir.

  resmi kaynaklar müze hakkında bize şu bilgileri veriyor:
  büyük saray mozaikleri müzesi, sultanahmet camii`nin güneyinde, caminin külliyesi olan arasta içerisinde yer almaktadır. müze, bizans imparatorluğu büyük sarayı`nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde yapılmıştır.
  m.s. 450-550 yılları arasına tarihlenen büyük saray mozaikleri eşsiz bir ustalıkla işlenmiştir. fonu teşkil eden beyaz zemin balık pulu tarzında işlenmiştir. mozaiklerde dini konulara rastlanmaz. konular günlük hayattan ve doğadan alınmıştır. bunlar arasında kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler yer almaktadır.
  büyük saray mozaikleri müzesi, 1953 yılında istanbul arkeoloji müzeleri`ne bağlı olarak açılmış, 1979 yılında ayasofya müzesi`ne bağlanmıştır.
  1982 yılında kültür bakanlığı anıtlar ve müzeler genel müdürlüğü ile avusturya bilimler akademisi arasında yapılan bir protokol çerçevesinde hazırlanan proje uyarınca, mozaiklerin restorasyonu ve konservasyonu çalışmalarına başlanmış, bu çalışmalar 1997 tarihinde tamamlanmıştır.
 • mozaklerin bulunduğu zemine zarar gelmemesi için çelik konstruksiyon üstüne asma katlar ve örtü tavan şeklinde inşa edilmiştir.
  söz konusu mozaikler zamanının sosyal hayatını gözler önüne serer tüm renkleriyle; göz kamaştırıcıdır.
 • sultanahmet camii'nin arastasının (cami külliyesine gelir getirmek üzere yapılmış dükkanlar) altındadır, cami ile önündeki meydandaki havuz arasından aşağıya doğru inildiğinde hemen sağda kalır. büyük konstantin'in büyük sarayı, nam-ı diğer palatium magnumun taban mozaiklerinin bulunabilmiş bir bölümünü gösterir. mozaikler oldukça göz alıcı ve ilginçtir, özel bir yöntemle taşların ilk yapıldığı zamanki renkleri yeniden ortaya çıkarılmış olduğundan, sarayın zamanında ne kadar etkileyici ve zevkli döşendiğini hayal edebilirsiniz.

  burayı gezdiğimde ilginç bulduğum detay ise, mozaiklerin hıristiyanlıkın roma'nın devlet dini olarak benimsenmesinden yüzyıllar sonrasına tarihlenmesine rağmen, bizans kiliselerinden görmeye alışık olduğumuz bebek isa, kanlar içinde isa, acı çeken isa, koyun güden isa, şeytanın kandırmaya çalıştığı isa şeklindeki, benim acaip derecede içimi sıkan figürlerden hiç bulunmaması, hatta hıristiyanlık namına hiç bir tasvirin bulunmaması oldu. genelde tasvirler hep doğa-insan ilişkisi üzerine, kaplanlar, maymunlar, yılanlar, bebekler, kadınlar vs. bulunmakta ve hepsi olabildiğince eğlenceli tasvir edilmişler. bizans'ın (ve muhtemelen tüm hıristiyan aleminin) isa ile kafayı bozmasından önce, insanın doğa ile daha barışık olduğu zamanlarda yapılmış olduğunu düşündüm ve gezerken çok da eğlendim, tavsiye ederim bu sultanahmet'in göbeğinde olmasına rağmen nasılsa kenarda köşede kalmış gariban müzeyi.

  (bkz: büyük saray)
 • istanbul sultanahmet meydanı arasta pazar'da yer alan müzedir. bizans döneminden kalmış mozaik döşemelerin üzerine inşa edilmiştir. mozaik parçalarında insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiştir. tasvir edilen konular arasında oyun oynayan çocuklar, fil ve aslan mücadelesi, keçi sağan adam, kaz güden çocuk ve günlük işlerini yapan köylüler gibi doğa ve insan figürleri bulunmaktadır.
 • büyük ziyaret ettiğim muhteşem müze.
  din ile ilgili hiçbir şeyin olmaması ve doğa-insan-hayvan üçlüsünün arasındaki ilişkileri betimlemesi ile kalbimi fethetmiştir. artık bakımsızlıktan mı yoksa ziyaretçilerin hayvanlığından mı yoksa eserlerin 1500 yıllık olmasından mıdır bilinmez ama bazı figürlerin ne olduğu anlaşılmıyor. ayrıca pazar günü milyonlarca insanın bulunduğu bir semtte(sultanahmet) bulunmasına rağmen toplamda sadece 7-8 turist bulunması içimi acıttı. gerçekten de hiçbir yerde reklamı, tanıtım vs. yok.