şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika nın büyük ortadogu projesinin temellerini anlatan bir basucu eseri , amerika neden ırak a saldırdı , bölgede kalıcı olması onun için neden hayati önem taşıyor , genel politik kurallar ve tarihi açıklamalarıyla gerçekten muhtesem bir eser.
 • her arka bahçede vardır.
  (bkz: çöplük)
 • 1998'de yazilmis olan bu kitapta, gunumuzde abd ile rusya arasinda yasanan ukrayna cekismesi basarili bir ongoru ile tanimlanmistir. aslinda buna ongoru demek cok da dogru olmayabilir zira zbigniew brzezinski bizzat abd'nin dis politikasini sekillendiren insanlardan biridir.

  ayrica, ukrayna ile birlikte turkiye'nin en onemli cikar cakismalarinin yasanacagi ulkeler arasinda sayildigini da belirtmek gerekir.
 • beni hayal kırıklığına uğratmış kitaptır. tamam zbigniew brzezinski abd dış politikasına yön veren ve şahin kanadı temsil eden önemli realistlerden birisi çok fazla bir şey beklememek lazım fakat avrasya bölgesine dair kitabında yapmış olduğu tespitlerin büyük puntolarla kafama işlediği tek bir cümle var o da "abd'nin bölgede olmazsa olmaz olması". abd'nin bu satranç tahtasını andıran bölgede bulunması dünya siyasi tarihi açısından elzemmiş gibi bir hava estirilmiş kitapta. eğer bölge petrolü olur da yeniden diriliş hareketine başlayan rusların eline geçerse ah vah fayda vermezmiş. rusya'nın bölgede dengelenmesi açısından abd'nin bölgeye girmesini ve enerji yollarının batı pazarlarına abd'nin çıkarı ekseninde aktarılmasını bize analiz olarak yedirenlere karnımız doydu arkadaş. yeter da.

  ayrıca bu daha 1997 yılından ne çin korkusuymuş anlamakta güçlük çektim. kitapta önemli bir bölüm çin'e verilmiş. yazar çin'in bölgeye olan bağımlılığının artacağını ve eskiden olduğu gibi eğer rusya ile yakınlaşırsa bunun abd'nin bölgedeki çıkarlarının sonu olacağını ifade ediyor. velhasıl kütüphanemize abd çıkarlarını ve realizmini idealist argümanlarla bize iteklemeye çalışan bir kitap daha katmış olduk.
 • (bkz: #52912769)
 • şu zamanda satın alınıp okunabilecek yegane kitap. itü'de şehmus okur da ısrarla önermişti bu kitabı. "büyük satranç tahtası'nı okumayan bu okulun kapısından geçmesin"

  not: hocanın ısrarla önerdiği bir diğer kitap için (bkz: hangi batı)
 • abd'nin avrasya kıtasındaki stratejisinin nasıl "olması" gerektiğini anlatan eserdir.her ne kadar kitapta çoğu kez "olmalı,edilmeli,yapılmalı" gibi tabirler geçmesine rağmen bahsedildiği gibi brzezinski amerikan dış politikalarına dolaylı ya da doğrudan yön veren bir kişi.zaten kitabı bugün okuyunca abd'nin avrasya için planlarını zamanında nasıl ve niçin uyguladığı gayet açık belli oluyor.özellikle ukrayna meselesi,çin veya almanya konularında yaptığı uyarılar ve teşhisler günümüzdeki satranç tahtasının resmini çiziyor.ve bu kitap gösteriyor ki bizim diplomatlarımız veya siyasilerimiz daha dünyadan bihaberler.bu adamın yorumladıklarını okuyabilseler ya da en azından oluşan dengeleri hesap edebilseler bugün belki de hiç tahmin etmediğimiz bir yerde olabilirdik.

  k.y.n.*: bu arada abd'nin tahminlerinin de boşa çıktığını kitapta görebiliyoruz.daha çok ılımlı ve/veya çin'in küçük ortağı bir rusya bekleyen abd rusya'nın bugünkü haline gelebileceğini tahmin edememiş demek ki.bu da belki de süper güç olma optimistliği kim bilir.