şükela:  tümü | bugün
 • avustralya'nın doğu kıylarını güneye doğru sıra dağlar şeklinde kaplamış okyanus resifi. national geographic ve discovery channel sayesinde bol bol belgesellerini seyrettiğimiz; o karanlık ve soğuk sularında taptığım hayvanı* barındıran; "ah ulan ah kesin bi gün gidip dalacam orada*" dediğim su altı cenneti.
 • dunya durdukca durmasi ve her insanogluna gormek nasip edilmesi icin dua edilesi doga harikasi cennet. turkuaz rengi sularin derinliklerine dogru indikce, ordaki dunyanin ne kadar renkli ve kalabalik oldugunu gosteren dogal tablolara bakip, yer yuzunde metre kareye dusen canli sayisi ile su altindakini karsilastirirken gozun bu baska alemledeki renk cumbusunde kendinden gecmesi dogaldir. yerden 15 metre yukari dogru uzanmis incecik bir mercan kutugunun yukarida acilarak 30 metre capinda, 5cm kalinlikta dev bir semsiye seklini alarak denizin icinde salinirken, altinda binlerce minik renkli baliklarin dans ettigi, rengarenk mercanlarin dansi bir baskadir. 60 cm uzunlugundaki tuylu deniz salataligi susam sokagi karakterleri kadar komik dururken, dev bir manta nin salinarak yakindan gecisi ile zebra baliklarinin valsi hafifce aksar.
 • dünyanın en büyük canlısıdır.
 • kuresel isinma nedeni ile en cok 15 yila kadar mahvolacagi aciklanmasi uzerine, bugun green peace'in paris te devasa bir pankarti eyfel kulesi ne asmasina neden olmus doga harikasi.
 • avustralya'nın kuzey doğusunda bulunan ve 3000'e yakın mercan resifi ve 940 tane adayı barındıran bölge. masmavi, tertemiz ve sığ suları ile bir mercan cenneti. yüzölçümü, ingiltere ve irlanda'nın toplam büyüklüğünden daha fazla. öyle büyük ki, uzaydan görülebilen tek canlı olma özelliğine sahip. hemen hemen her çeşit balık, mercan, yumuşakça ve kuşları bulundurmasıyla ünlü bir yer. dünyadaki mercan resiflerinin 1/3'i burada. nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının 6/7'si de bu sularda yaşamakta. bu durumda, buranın koruma altında olması çok normal tabii. unesco ve the great barrier reef marine adlı bir topluluk tarafında koruma altında. global ısınma nedeniyle maalesef 2050 yılına kadar neredeyse tamamen yokolacağı ve sadece %5’nin kalacağı öngörülüyor.
 • yaklaşık olarak 2600km uzunluğu olan resif. 2900 resfi barındıran toplam alanı 348698 kilometrekaredir ve bu alan büyük britanya'dan büyük bir alana tekabül eder.
  1981 yılında; unesco tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

  http://commons.wikimedia.org/…ki/great_barrier_reef
 • 500 bin yil gibi bir surede olustugu dusunulen the great barrier reef, deniz canlilarinin yani sira yaklasik 200 kus turune de ev sahipligi yapar.
 • dünya karalarında yaşayan canlı türlerinin sayısını kabaca bir tahmin edin.

  hah, işte bu resifte karadaki canlı türlerinin birkaç katı kadar deniz canlısı türü var. o derece. dünyaya eşdeğer.

  varın gerisini siz düşünün.
 • yasayan en büyük canli degildir; canlilar tarafindan yapilmis en büyük "tek yapi"dir (single structure). mercan polipi (coral polyp) isimli canlinin milyarlarcasindan olusur ve bu canlilar tarafindan yaklasik 500 bin yil bir süre icerisinde yapilmistir.