şükela:  tümü | bugün
 • konvansiyonel silahlar kullanarak yapılmış en acımasız ve en kanlı bombardıman.

  10 mart 1945'te, abd'nin napalm bombalarıyla yüklü 344 tane b-29 uçağıyla, tokyo'ya yapılmıştır.

  9 mart 1945, saat 22 sularında tokyo'da hava saldırısı sirenleri çalar ve halk paniğe kapılır. ancak iki bombardıman uçağı da herhangi bir saldırı yapmadan gözden kaybolur. iki saat sonra 24 sularında tokyo semalarından ilk bomba bırakılır. tokyo'da askeri kuvvetler bombardımanın farkına ancak saat 00:15 'te farkına varır ve sirenler çalmaya başlar. bu bombardımanda önce şehrin çevresi yangın bombalarıyla bombalanır. amaç halkı bir ateş çemberine almaktır. halkın kaçış yolları napalm bombaları vasıtasıyla kapatılır; kıstırılan halkın üzerine ise halı bombardımanı yapılır.

  daha fazla hasar verebilmek için 6 tonluk napalm bombaları kullanılır, bombalanacak yerleri belirlemek için beyaz fosforlu bombalarda kullanılır. sonuç olarak 100.000den fazla insan bombardıman sonucu yaşamını yitirir, 278.000 ev kullanılamaz hale gelir; tokyonun 3de1i tamamen kül olur.

  2,5 saat süren bu bombardımanda atom bombalarından çok daha fazla insan ölmüştür.

  lakin tarih kazananlar tarafından yazılmaktadır. bunu yapan çok değil 1 ay evvel bunu da yapmıştır.
  (bkz: dresden bombardımanı)
 • amerika, bombardıman sonrası kendini haklı çıkarmak için japonya savaş sanayi'nin fabrikalardan evlere ve küçük atölyelere kaydığını, bombardımanın bu yüzden direk olarak şehre yapıldığını açıklamıştır.
  ayrıca bu bombardıman, savaş tarihinde bir seferde verilmiş en büyük insan kaybı olarak tarihe geçmiştir.

  eğer tarih böyle şeylere tanıklık edecekse skerim bole tarıhı... ne lan bu 200.000 kişi canlı canlı yakılmış... bır de utanmadan bu harekatın kamuoyu yararına yapıldığını açıklamış amerikan başbakanı... kamuoyu ''ayar'' oldu size haberiniz yok...
 • bombalar dupont yapımıdır. daha fazla sikici olması için etrafına bir çeşit kimyasallar sürülmüş, yanıcılığı arttırılmıştır. adına jöle napalm denilen bu bombayla tamamı ahşaptan ve kağıtdan olan evler(ki çoğu) küle dönmüştür.
 • curtis lemay'in ;

  " bütün savaşlar ahlaksızdır, eğer savaşı kaybetseydik eminim ki savaş suçlusu olarak yargılanırdım "

  dediği bombardımandır.
 • kimin katil oldugu konusunda bazi duzeltmeler yapilmasi gereken olaydir. oncelikle asagida yazacaklarim, sozlugun devrimci ahalisi tarafindan istenmeyen adam ilan edilmeme neden olacagi icin giris olarak sunu belirtmem gerekiyor kesin ve kati olarak amerikan sempatizani degilim ve hicbir sekilde de insanlarin birbirlerini oldurmesini hakli gormuyorum, her ne sebeple olursa olsun. ama ne yazik ki her olayi gerisinde yatan faktorlerle beraber degerlendirmek gerekmektedir. simdi hepimize fotograf makinali sempatik turistler olarak gorunen, elektronik urunlerini gordukce "adamlar yapmis abi" dedigimiz o yuzden de baska bazi sebeplerden dolayi nefret ettigimiz amerikalilara gore kendimize yakin buldugumuz japon halkinin o donemde bagli oldugu japon imparatorlugunun savas boyunca isledigi savas suclari, maalesef nazi almanyasindan asagi kalmamaktadir. kesinlikle ve kesinlikle masum japon halkinin bu katliamlarda hicbir sucu olmamasina ragmen demek istedigim sudur ki bazen masum insanlarin yaptiklari secimler (iktidara ne olursa olsun baglilik ve kesin destek gibi) onlarin kaderlerini aci sekilde etkilemektedir. o yuzden bu olayda da tabii ki katil amerika ama yaptiklarinin ucu kendi halkinin bile katledilmesine yol actigi icin amerikadan daha katil olan japon imparatorudur. isin ozu, tarihi olaylari gunumuz sartlari icinde degil, o zamanin sebep-sonuc iliskileri icinde degerlendirmek geregidir. ayrica ayrintili bilgi icin:

  (bkz: changjiao katliami)
  (bkz: manila katliami)
  (bkz: sook ching katliami)
  (bkz: nanking katliami)
 • (bkz: dresden bombardımanı) ile beraber yapılmış en büyük konvansiyonel bombardımandır
 • tokyo'nun yaklaşık yüzde ellisi bu bombardımanda yıkılmıştır. 9-10 mart gecesi yapılan sortiler, ikinci dünya savaşında tek gecede yapılan en büyük bombardımandır.

  ağırlıklı olarak ahşap mimariye sahip tokyo'ya napalm ve yangın bombaları atmak nereden baksanız orospu çocukluğudur. yangınlar haftalarca söndürülememiştir. bu katliamı japonların yaptığı katliamlarla aklamaya çalışmak da bombardıman kadar apaçık bir şerefsizliktir.

  sırtında çocuğunu taşırken yanmış anne fotoğrafı semboldür.
 • zulüm zulümü, öfke öfkeyi, kötülük kötülüğü doğurmamalı tabii idealde. okuduğum kadarıyla 1945 yılında tokyo'nun amerikan uçakları tarafından yangın bombası yağmuruna tutulması da savaşın gerekliliğini aşan bir zulümdür. ancak japon ordusunun da ıı. dünya savaşı'nın hemen öncesi ve savaş sırasında özellikle çin'in işgal ettiği bölgelerinde sivil halke uyguladığı kıyım ve zulümler de tarihi bir gerçektir. yani efenim, belki de yine zulüm zulümü, öfke öfkeyi doğurmuştur. sardık mı yine başa yoksa??
 • terorist amerikanin su an bile; evet 2015 yilinda bile buna benzer seyler yaptigini bilmemize ragmen yapilis sekli acisindan igrenilesi saldiridir.
  insanlar kacamasin diye ates cemberi yapmak, napalm bombalariyla canli canli yakmak nedir yahu!?

  bombalardan sonra sumida nehri (sumo'yla unlu ryogoku bolgesi)

  su anki hali ise soyledir.