şükela:  tümü | bugün
  • "dunya'da ve turkiye'de buyuk vakiflarin corona krizinde ortadan kaybolmasi" olmasi gereken baslik, malum karakter siniri.

dunya'da yardim amacli bir suru dernek var. mesela yillardir duyariz bill ve melinda gates vakfi var, yillardir bill gates hayvani miktarda bagislar yapiyor. simdiye kadar 46milyar dolar bagis toplanmis bu vakifta fakat su corona krizinde kimseden bir ses cikmadi amk! 46 milyar dolar para toplamis bir kurulus 200-300 milyon dolara amerika'yi maskeye bogabilirdi.

amerika gibi yerde haftalardir el dezenfektani, maske, alkol sikintisi var. avrupa hakeza daha kotu durumda, en basit maske ve el dezenfektani bulmak imkansiz. kac para ulan bir maske!! kac para ulan bir sise alkol!! yil olmus 2020 bunlarin buyuk devletlerde karborsaya dusmesi nasil bir durum!!

peki zibilyon tane vakif ve dernek nerdeler?? her buyuk holdingin sirf caka satmak icin actiklari yardim vakiflari nerde?? sikik bir maske temin edemiyorsaniz ne sikime actiniz bu vakiflari, kapatin hepsini amk! afrika;

dunya'da boyleyken ulkemizde durum farkli mi? tabiki hayir!! nerde abicim onlarca vakif ve dernek? neden halka ucretsiz maske ve dezenfektan dagitmiyorsunuz?? mesela gamze ozcelik'in umuda kosanlar dernegi nerde?? getirsenize istanbul'a kutularca maske ve el dezenfektani! ama yok, afrika'da sumuklu 2 zenci cocukla poz verip, instagram'a "iste afrika'ya yardim ediyoruz, hihihi" diye fotograf atmak daha havali, di mi?? ya da keci siken kabile reisinin koyune su kuyusu acmak daha "emotional", di mi?

bu saatten sonra gerek turkiye'de gerek dunya'da yardim dernek ve vakiflarina en ufak bagista bulunani siksinler! su anda tum dunya'nin en ihtiyaci olan zamanda bi sikim yapmiyorsunuz, basinizi kuma gommussunuz, normal zamanda size bagis magis yok! hepinizin cani cehenneme!!
  • hoca derste sormuştu "bu vakıflar, yardım kuruluşları, dernekler sizce güvenilir mi değil mi?" diye.

tereddüt etmeden "değil." diyen tek kişi oldum. çünkü öyleler. güvenilmezler. her şey para için. normal zamanda para toplayıp kötü zamanda koşarak uzaklaşırlar.
  • afrika'daki ishale kafayı takmış bill gates'in aniden microsoft'tan istifa etmesiyle beni de düşündürmüş olan durum.

işin garibi elon musk denen dingil de "corona panic is stupid" diye bir tweet atıverdi.

enteresan.
  • başlığı açan arkadaşa tamamen katılsam da. yalandan ortada göründüklerini belirtmek ve eksik bilgiyi tamamlamak isterim.

bill & melinda gates vakfı corona ev test kiti geliştirilmesi için büyük bir bağış yapmıştır.
    jack ma da maske bağışı yapmıştır.
    bunların dışında ufak tefek bağış yapan foundation'lar da var.

ha bu onları masum yapar mı asla yapmaz. ben foundation'ların hiçbirinin masum olduğunu düşünmüyorum.
  • hakkında şöyle kısa bir podcast olan kayboluştur.
    derneklerin ve yardım kuruluşlarının arka planlarını özetle izah etmeye çalışan bir kayıt.

hayırseverlik dünyayı kurtarabilir mi?
  • göremediğimiz caretta carettalara gidiyordur büyük ihtimal.. yersen.

gerçekten şu virüs insanları uyandıracak gibi görünüyor.

ne demek para yoksa üretememek ? doğa bizi haraca bağladı da bizim mi haberimiz yok ?
    o çok övündüğümüz mesleklerin, hiç bir anlamı kalmadı değil mi şimdi ?

not: bu yazılanların komünizm ile hiç bir alakası yoktur.
  • dünyadakileri bilmem de, türkiye'dekiler çocuklar evlerine gittiği içindir.
  • o vakıflar vergiden kaçınmak için açılıyor.

normalde şirketlerin çok fazla vergi ödemesi gerekiyor ama şirket hisselerini bağış yapıp vakfa bırakıyorlar ve o vakfın başına geçiyorlar. böylece daha az vergi veriyorlar. vakfın başında oldukları içinde şirketin yönetimi yine onlarda kalıyor.
  • belki virüsün sebebi onlardır:)