şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar bir süredir büyükada ile özdeşleşmiş olan faytonlar hakkında devamlı atlar üzerinden polemik yaratıldı ben adaya elektirikli araçların girmesine karşıyım faytonların kültürümüzde yeri olduğunu düşünüyorum.

büyükada atlarının telef olmasının nedeni faytonculuğa uygun olmaması kisimi adi melez kimisi katır (at ile eşşeğin çiftleşmesinden olan) fayronculuk hat sahipliği ile büyükada da tekel oldu ve adamlar atları en verimsiz şekilde kullanıp beslenmesinin %30-40 kadarını bile sağlamıyorlar nede olsa adi atlar çok ucuz yenisi gelir.

çözüm olarak büyükada faytonları kalmalı hatları belediye yıllık kiralamalı faytonlar için friesian cinsi dünyada faytonculuk için kullanılan dev atlardan getirilip gerektiği kadar çalıştırılıp gerektiği kadar beslenmelidir faytonculuk kuzey avrupa ve kuzey amerikanın kültürel bölgelerinde ve ulusal park çevrelerinde bu şekilde yapılıyor ve hiç bir sorun çıkmıyor politik doğruculuk yaparak kültürümüzü yok etmeyin.
  • sorunun sebebi nedir nasıl düzeltilir nasıl korunur yerine sıkıntı varsa kaldır gitsin kafası olduğu için. adadaki fayton kültürü de nasibini almıştır.
  • sizin fayton kulturu dediginiz atlarin maruz kaldiklari eziyetler. kusura bakmayin ama sokayim oyle kulture. bisiklet kulturunuzu gelistirin biraz. sembolik olarak da belediye kontrolunde yolcusuz 3-5 tane fayton gezer gorursunuz faytonlari.
  • başlarım fayton kültürüne.

tutsak ediceksin sonra oluşturduğun bu kölelik sistemine kültür diyeceksin ve bu da yetmezmiş gibi sonsuz döngüde süregelsin isteyeceksin. ooh
  • 'beygir'in at ile eşek çiftleşmesinden olan canlıya verilen isim oldugunu öğrendiğimiz konu. o da eşek değil, eşşek.

"büyükada atlarının telef olmasının nedeni faytonculuğa uygun olmaması kisimi adi melez kimisi beygir(at ile eşşeğin çiftleşmesinden olan) "

ciddi bir ilk entry değil tahminim.
  • asıl neden, faytonculuğun ayağa düşmesidir. meslek sahibi olmakla, meslek erbabı olmak, farklı şeylerdir. kırbaç sallamakla faytoncu olunmaz. bu işi gerçekten yapan kişiler, atlarını gözü gibi bakarlar. onların ekmek tekneleri olduğunun bilincindedir. adaya 270 tane daha at gelmesi, onların kullan at mantığıyla çalıştırıp, sadece para kazanmaya odaklanmış, faytoncular yüzündendir. yukarıda denildiği gibi, faytona koşulacak at bellidir. çoğunun bunu düşündüğünü sanmıyorum. artık insanlar meslek erbabı olmak yerine, nasıl kolay para kazanırım düşüncesindeler.
  • yok efendim kulturmuste, az besleniyormuşta, bir bitmediniz!!!
  • böyle orospu çocuklarıni alıp arabaya baglayacaksinö kölelik geçmişte varö sen de çek arabayı at yerine diyeceksin...
  • güzel bir troll çalışması ama cümleler çok vasat. biraz çalışması gerekir.

not: at ile eşeğin çiftleşmesiyle oluşan canlıya beygir değil katır denilir. babana sorsaydın söylerdi.
  • adaya gidip, atların sıcakta çektiği o işkence eziyeti görüp, faytona binen, ‘bik bik kültür’ diyen, ‘bik bik bik bik’ diyen insan değildir nokta