şükela:  tümü | bugün
  • bu paradoks zaman yolculuğunun önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. bu paradoksa göre elinizde bir zaman makinesi olduğunu ve bunu kullanarak geçmişe gidip henüz genç yaşlardaki büyükbabanızı öldürdüğünüzü hayal edin. böyle bir durumda muhtemelen babanızın ve en nihayetinde kendinizin dünyaya gelmesini de engellemiş olacaktınız.

    eğer siz hiç dünyaya gelmediyseniz, zamanda yolculuk yapmamış ve büyükbabanızı da öldürmemişsinizdir. bu durumda büyükbabanız yaşamaya devam edecek ve sizin dünyaya gelmenize sebep olacaktı. paradoks da işte tam burada başlıyor, işler kısır döngüye giriyor.
  • zamanda yolculuk öykülerinde, şimdiki zamanı olanaksız kılarak geçmişi değiştirdiğinde ortaya çıkan paradokstur. zamanda geriye gider ve henüz kendiniz doğmamışken ebeveynlerinizi öldürürseniz kendi varlığınız mümkün olmaz. bu paradoks ya geçmişe gidebilen ancak onu gelişigüzel bir biçimde degiştiremeyen bir istikrar sağlayarak ya da paralel evrenler varsayarak çözülebilir.
  • zamanda geri gitmişim manyak mıyım babamı dedemi her neyse öldüreyim diye çözüm önerisi sunduğum paradoks.
  • phillip j. fry'ın bir şekilde aşmayı başardığı paradoks. kendisinin büyükbabasıdır kendisi.
  • paradoks olduğunu kabul ediyorum eyvallah. ama çok kıt bir bakış açısı içeriyor. sadece dna'nın geldiği büyükbaba değil, senin vücudunun geldiği tüm minerallere, atomlara, soluduğun havaya, vs.ye müdahale etme ihtimalin var. klasik kendini çevresinden tamamen soyut gören insan bakış açısı. oysa insan çevresi ile bir bütün ve ona bağımlı halde. yani burada kımıl kımıl bir madde çorbası gibi bir şeyin içindeyiz ve bir kısmını diğerinden soyutlamak bence çok da mümkün değil.

hesabın var mı? giriş yap