şükela:  tümü | bugün
 • bundan otuz sene önce çekmecede on-yirmi tane ev varmış {biri bizimkiymiş, yazmazsam çatlarım} albatros mevkiinde bir tek ev varmış {işte bu bizimki}, daha çok çadır kurmaya gelen turistler bulunurmuş... sonra otuz senede mantar gibi bitmiş evler, büyükçekmece serpilmiş, gelişmiş, boku çıkmış... artık yazlık değil, basbayağı bir ilçe imiş büyükçekmece... ben niye masal anlatıyorum ki? oldu bunlar.
 • güzel bir beldeydi bundan 10 yıl evvel ama şimdi fazla doldu. simdiki eglence anlayisi avrupa bilardo salonuna gitmek veya sahildeki bi ton cay bahcesinden birinde pineklemek. eskiden oldukca eglenceli olan aksamlari sahil yolunda yurumek ise artik insanlara carpmadan yurume becerisi istiyor. yine de gitmeden edemiyoruz.
 • hala varmi bilmiyorum buyukcekmecede 3-4 yil onceki olan sivrisinek dunyanın en buyuk sazliklarinda yoktur ve sitmaya koleraya evsahipligi edebilecek raddeye gelmistir
  bok kokuyo
 • gereksiz meraklarımdan olsa gerek "büyükçekmece" ismi nerden geliyor diye bir araştırmaya giriştim, sandığımdan çok daha derinlere indim ve elde ettiğim alalede sonuca hayli şaşırdım.

  osmanlı imparatorluğu zamanında, padişah kalamar tarık, çok sevdiği eşine "maarif" isimli semti hediye etmiş ve "bu semti dilediğin gibi kullanıveriver" demiş. tabii hanımefendi maarif semtinde her gün türlü eğlenceler tertip eder olmuş. bu eğlencelerin en ilginci de, "büyük çekmece" eğlencesiymiş.

  saraya yakın kadınlar bir araya toplanır, daha sonra semtteki erkekleri rastgele sarayın avlusuna çağırırlarmış. sonra sırayla bir erkek seçer ve en büyük -afedersiniz- penise sahip olan erkeği bulmaya çalışırlarmış. en büyük penise sahip olan erkeğin penisi kesililerek büyük çeken kadının şık koleksiyonuna eklenirmiş. tabii bayağı kikirdeşmeler, fokurdaşmalar yaşanır, erkekleri kılıfına uyduranından, kafesteki kuş gibi alıkoyanından geçilmez olurmuş ortalık çok zaman.

  gel zaman git zaman "büyük çekmece" oyunu bayağı rahatsızlık vermeye başlamış, erkekler allah vergisi çüklerini küçültmek için binbir türlü alengir çevirirlerken, onların eşleri de o nadide çüklerin heder olmalarından ötürü bayağı rahatsızlık duyar olmuşlar ve padişaha bu olayları şikayet etmişler.

  padişah tebdil-i kıyafet belleyip gizlice erkeklerin arasına karışmış, olayı yerinde görmüş; bu arada karısının kendisini ilgiye mazhar görüp de "çekmemesinden" ötürü hayli sinirlenerek, karısını oracıkta kendi elleriyle intihar etmiş ve bu olay unutulmasın diye de semte "büyük çekmece" ismini uygun görmüş.

  küçük menderes - büyük menderes mevzusu ise gayet açık olduğundan [bkz] bile kullanmaya gerek görmüyorum.
 • en büyük pastahanesinde harun yahya diye yayın yapan adnan hocanin kitapları satılmaktadır. sanırım bu elemanin etkisinden olacak, harika şehir düzeni, eşsiz bir manzaraya sahip olsa da, evli barklı istanbul çapıkınlarının buyukcekmece yoluna park edip iş gördüğü ve burayı kapı komşusu yaptıkları, kaçamaklar için en uygun yer olarak tabir ettikleri görülmüştür.
 • (bkz: cekmece/7)
 • (bkz: batıköy) (bkz: mimaroba) (bkz: mimarsinan) gibi semtlere sahip ilçe merkezi.
 • orduevi bahçesinin yerine açilan aquamarine nedeniyle yazin yogun bir kiro akinina ugrayan,yine yazin açilan tezgahlarin eski tadi kalmayan,eskiden sinbad otelin önünden açilan teknelerin yerinde yeller esen,... her güzel sey gibi sonu gelen sayfiye yeri..
 • 380binlik genel nüfusunun köy nüfusu olarak ölçülen kısmı 350 bin olan istanbul'un bir ilçesi...
 • önemli windsurf alanlarındandır. kuzeyden güneye esen rüzgarlar, dağlar ve tepeler arasında kanalize olarak b.çekmece körfezinde windsurf için çok uygun bir rüzgar yaratır. ancak bu fasilite çok az kullanılır. (bkz: alaçatı)