şükela:  tümü | bugün
 • eskişehir'de esogü tıp fakültesinin ve bu yöne giden tramvayın son durağının da bulunduğu son dönemlerde çoğunlukla öğrencilerin yaşadığı mahalle.
 • hiçbir zaman inşaatın, tekrar tekrar bozulup yapılan yolların bitmediği mahalle. eskişehir'e üniversite için gelip ardından da bu mahallede kaldığımdan beri her gün lanet ediyorum bu yere.
  porsuk spor salonu tramvay durağının o kısmındaydı eski evim ve şimdilerde hala görüyorum sürekli inşaat var. ara sokaklarında yürümek resmen işkence. sürekli inşaat makineleri, sürekli çamurlu yollar, sürekli kazılmış kısımlar...
  şehrin içerisinde çamurlu ayakkabı tabanlarıyla gezen birilerini görürseniz büyükdere mahallesi'nde oturuyordur.

  bu mahalleyi hiç tavsiye etmem o yüzden. öğrenciğiliniz için zorunlu olarak kalıyorsanız bittiği gibi gidin. ben de bu yıl gitme peşindeyim...

  not: hiç unutmam, o eski evimin olduğu sokaktaki tüm apartman sakinlerinin telefon hatlarını kopartırlardı sürekli. bir de pişmiş kelle gibi sırıtırlardı. bir ay boyunca telefon hatta düzeltilip de internet verilememişti o zamanlar... tüm hakkım haram olsun inşallah :d
 • eskişehir'de, öğrenci yoğunluğuna sahip ve kiraları üniversite caddesi civarındaki mahallelere kıyasla biraz daha ucuz bir muhittir.

  osmangazi üniversitesine yakındır. evler genelde 3-4 katlı ve çoğunlukla 1+1 dairelerden oluşur. yukarıdaki entrylerde yazıldığı gibi mahallede inşaat hiç bitmez. yeni kurulmuş sayılabilecek kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen yapılaşma epey kötüdür. apartman daireleri ferah ve havadar olmasından ziyade, birim alana en çok daireyi sığdırabilme mantığıyla inşa edilmistir.
  apartmanlar birbirine bitişikdir.

  üniversite caddesi ve civarında oturan öğrenciler, büyükdere'de oturanlara kıyasla kendilerini şanslı hissederler.

  muhitte market, eczane, hastane bulunur. en azından bu muhitte oturanlarin bu konularda sıkıntı çekmemesi bir derece avantaj sayılabilir.