şükela:  tümü | bugün
 • hali hazırda bulunan illerin merkezlerini genişletip etraflarındaki ilçeleri de merkez nüfusa ekleyip 13 tane yeni büyükşehir yaratma projesidir. faydasını görecek olan yerler olduğu gibi zaten büyükşehir olan antalya belediyesinin sınırlarını 185 km gibi geniş bir alana çıkartıp kent merkezinden 130 km uzak olan ve gelişmişlik ile nüfus açısından hakettiği il olma hakkını yıllardır sessizce! bekleyen alanya bu vesile ile mahalleye dönüşecektir. bu gibi yerler için özel bir uygulama yapılamaması saçma olacak zira 130 km öteden hizmet alınmasını beklemek cidden saçmalık! ayrıca antalya kent merkezinde kaybeden akp'nin bu hamle ile çevre ilçeleri de dahil edip kent merkezinde elini güçlendireceği de bir gerçek! dur yav yoksa tüm bunların sebebi bu muydu? taşranın, kenti yönetmesi mi?

  (bkz: #27627845)
 • büyükşehir olacak mardin den yola çıkarsak

  mardin son yerel seçimlerde merkez olarak %45 akp ve %36,3 dtp'ye oy vermiş.

  fakat ilçeler bazında

  dargeçit(%40 dtp)
  derik(%76 dtp)
  kızıltepe(%78 dtp)
  mazıdağı(%57,9 dtp)
  midyat(%40,6 dp)
  nusaybin(%82,4 dtp)
  ömerli(%53,2 chp)
  savur(%53,7 dp)
  yeşilli(%49 akp)

  il genel meclisi

  %44,2 dtp

  mardin merkez seçmen sayısı: 73 bin ortalama
  toplam seçmen sayısı: 397 bin ortalama

  "olası planda bir sürü dtp belediye başkanı olmasın, merkezden de güçlü bir aday buldum mu herkes ona oy verir böylece mardin'i tek bir başkan temsil eder ve o da benim olur."

  ancak mardin örneği ilginç mardin merkez seçmen sayısı olan 73 bin kişinin ancak %45 oyunu alan ve bunun dışında ilçelerden sadece yeşilli de ciddi bir oy oranıyla belediye başkanı çıkarabilen akp diğer ilçelerde ezici bir biçimde seçimleri kaybetmiş durumda. ilginç olan ise bu diğer ilçelerin 1 tanesi mardin merkez nüfusunun 40 bin kadar fazlası, 2 tanesi de neredeyse aynısı. yani tüm belediyeler iptal olup mardin merkeze bağlanıp tek bir belediye başkanına oy verilecekse bu sanıldığı gibi lehte olmayabilir. bu da tek ama daha güçlü, daha blok bir dtp adayını belediye başkanı yapabilir. belki bu haliyle demokratik görünse de mardin merkez akp'de iken gelen ödenek ve yardımlar bu durumda gelmeye devam eder mi bilemiyorum.
 • su anda meclis genel kurulunda gorusulmekte olan yasa. an itibariyle akp cogunlugu ile 1. bolumun 1. maddesi gecmistir.

  eyalet yasasi olarak da tanimlanan tasari kapsaminda 13 il daha büyükşehir olurken, 1593 belediye ve 16000 koy kapanacak ve 29 belediyede il özel idareleri kaldırılacak. bu yasanin ayni zamanda anayasanın 3, 10, 123, 126, 127, 169, 170’inci maddelerine aykiri hukumler icerdigi one suruluyor.

  su an icin sosyal medyada #eyaletyasasınahayır hashtagi ile yer bulmaya calisan yasa 3700 kusur tweete ragmen tt olmamistir.

  edit: imla
 • mecliste gece yarisi kasla goz arasinda gecirilmeye calisilan bir yasa daha. her ne kadar bu asamada milletin elinden gelen sinirli olsa da ulkede federatif yapinin onunu acmasi muhtemel olan bu yasa tasarisina hayir diyenlerin #eyaletyasasınahayır hashtagi turkiye saatiyle sabaha karsi 3:25 gibi tt olmus.
 • etnik koken ve mezhep temelinde il ve ilçeleri ayrıştırma, yeni ilçeler oluşturma, merkeze hakim olmak için de en ücra köye büyükşehir için oy verme hakkı verip dengeleri degistirme, büyükşehir oluşturuyorum diye milleti salak yerine koyup bölgesel federasyonlaşmanin temellerini atma yasasidir.

  prof. dr umit ozdag tarafindan asagidaki gibi degerlendirilmistir

  https://twitter.com/…zdag/status/266664325782052864
  https://twitter.com/…zdag/status/266657315384594434
 • gorusmeler esnasinda bir vekilin akp'lilere "rte korkusu sizde allah korkusunun önüne geçmiş" demesiyle ortalik birbirine girmistir.

  akp'nin oslo'da verilen sozleri yerine getirmek icin alel acele cikarmaya calistigi federasyon yasasidir.

  gorusmeleri canli izlemek icin http://www.tbmmtv.gov.tr/
 • 65 bin nüfuslu muğla'yı büyükşehir, 150 bin nüfuslu alanya'yı mahalle yapan ve sabah ezanıyla meclisden geçip sadece 30 muhalefet vekilinin hayır oyunu alan yasa değişikliği! kime daha çok kızmak lazım iktidar mı muhalefet mi? anayasa mahkemesi ne yapacak merakla bekleniyor!
 • chp'nin 18, mhp'nin ise 12 vekille şanlı (!) direnişini tamamladığı görüşmeler olmuştur..
  evet ihanet iddiası uykularına yenik düştü!
  yarın haberlerde, açık oturum toplantılarında, tartışma programlarında; hükümeti ihanetle suçlayacak olan vekillerin büyük çoğunluğu meclis oturumuna katılmayanlar olacak.
 • akp'nin bu federasyon yasasi konusundaki israrli tavri emre uslu tarafindan "pkk kazaniyor" baslikli yazisinda su sekilde degerlendirilmis:

  "...yeni yasa ile mardin ve van bir daha geri kazanılamayacak şekilde bdp’ye terk ediliyor. bundan sonra haritaya baktığımızda bölgede ak parti’nin kazandığı adacıklar olmayacak. tamamen bdp’ye terk edilmiş olacak. bu da insanların zihinlerinde algısal bölünmeyi daha da netleştirecek. peki, ak parti bu algı yanlışını neden yapıyor?

  insanın söylemeye dili varmıyor ama cemil bayık 4. stratejik mücadele dönemi’ni anlatırken amaçlarının “bölgeden akp’nin silinmesi” olduğunu belirtip “böylece devlet bizimle masaya bizim istediğimiz şartlarda oturacak” demişti.

  akp parti kütlerin haklarını bir bütün olarak, pkk eylemlerinden bağımsız olarak bir takvime bağlayıp deklere etmek yerine pkk eylemlerinden sonra veriyor. hâliyle pkk bölgede psikolojik üstünlük elde ediyor kendi tabanında da “vurdukça alıyoruz” algısı ile daha net dayanışma sağlıyor. bu da pkk’nın daha da güçlenmesine yol açıyor. bu yapılanlara bütüncül pencereden bakınca cemil bayık’ın argümanlarının haklı çıktığı görünüyor. maalesef en azından bölgedeki algı bakımından pkk kazanıyor türkiye kaybediyor. buna da ak partinin bu tuhaf politikaları etken oluyor.

  soru şu: bölgede psikolojik üstünlüğünü kabul ettirmiş, açlık grevleriyle iktidarın bileğini bükmüş, devleti öcalan’ın ailesine yalvartıp öcalan’dan yardım dileyen pozisyonuna düşürmüş, suriye’de fiili bir devlet kurmuş bir pkk, açılımın başladığı 2009 öncesinden daha mı güçlü daha mı zayıf görünüyor? açılımın amacı pkk’yı zayıflatmak terör sorununu çözmek değil miydi? bu açılım yöntemi pkk’yı güçlendirdi mi zayıflattı mı? daha da önemlisi ak parti ne yapmaya çalışıyor; amaç kürt haklarını vermek mi pkk’yı güçlendirmek mi? bu bir akıl tutulması mı bir planın parçası mı? plansa kimin planı?"

  kaynak: http://euslu.com/2012/11/07/pkk-kazaniyor/
 • (bkz: #31116526)