• ingmar bergman'in orjinal adi laterna magica olan kitabinin turkce ceviri adi.
  • ilk kez dün the theory of everything ile misafiri olduğum sinema. bahçelievler şubesinden bahsediyorum.

salı ve çarşamba halk günüymüş, 10 liradan bilet sattılar sağolsunlar. avm sinemacılığına karşı sonuna kadar desteklenmeli.

not: büfenin orda takılan 1 (bir) adet şişko bir kedi var. bize sevdirmedi kendini arsız*
  • beni sinemaya bağlayan sinemadır. cidden büyülüdür benim gözümde. bahçelievler'de ikâmet ettiğim ortaokul çağlarımda bir üst sokağımıza açılmıştı burası. o dönemler eşofman giyip sokağa çıkanlara mahallenin delisi gözüyle bakılıyordu. ben hayatımda ilk kez eşofmanla sokağa çıkan insanları bu sinema sayesinde görmüştüm. mahalle sakinleri hep eşofman giyip gelirdi buraya. sinema ile yeni yeni tanışan ben ise, evden aynen eşofmanla çıkıp sabah, öğlen, gece ayırtetmeksizin gün içindeki pek çok seansa gidiyor, vizyonda ne kadar film varsa hepsini izliyordum. bir sonraki haftayı ve yeni filmleri iple çekiyordum. afm on sineması ve kompleksi açılana kadar bahçelievler sâkinleri için mükemmel bir oyuncaktı burası. bilhassa akşam seanslarında adeta bir mahalle toplantısı yapılacakmış gibi herkesin yürüdüğü yön 18.sokağa çıkıyordu. akın akın buraya yürüyordu insanlar. bu neşe içinde 18. sokağa doğru beraber yürüyen insanların yerini zamanla park kavgaları ve yabancıların sinemayı keşfetmesiyle oluşan pislik bir kalabalık almaya başlamıştı. eski büyüsünü yitirmişti sinema.

aradan çok zaman geçmedi fakat devir çok değişti. şimdi en son ne zaman sinemaya gittiğimi bile hatırlayamıyorum. büyülü fener ile mayalanan damarlarımda şimdilerde divx frame'leri dolaşıyor. tek tesellim büyülü fener'in bana film sevgisini aşılamış olmasıdır. saygılar.
  • büyük yanlışlar içerisinde olan firma. şimdi kızılay ve bahçeli'de iki sineman var, ne diye vizyondaki filmleri ikiye ayırıp bazılarını sadece kızılay'da bazılarını sadece bahçelievler'dekinde oynatıyorsun. bakıyorum mesela şimdi f tipi film, life of pi, silver linings playbook, anna karenina, amour, htr2b-dönüşüm sadece kızılay'da, 7 días en la habana, killing them softly sadece bahçelievler'de, popüler filmler de (hobbit, cmylmz, jack reacher vs) iki sinemada birden oynuyor.

bahçelievler'deki sinemanın da düzgün pazarlama taktikleriyle kızılay'daki kadar müşteri potansiyeli var ama şimdi o salona giden insan life of pi ya da silver lining playbook kızılay'da gösterimde diye oraya mı gidecek. doğruca basar gider cepa'ya kentpark'a. bi da sittin sene uğramaz büyülü fener'e. zaten salonlar dar, film izlerken yandaki filmin seslerinin gelmesi gibi problemler oluyor ama sırf samimi ortama, adamların ayakta kalma çabasına (eve yakınlığını geçtim) bu sinemayı tercih etmeye çalışıyorum ama bu saçma film seçme muhabbetleriyle baya müşteri kaybediyorlar.

iki sinemada da yeterli kadar salon var zaten, müşteri getirecek filmler de belli, sen şimdi silver lining playbook'ı (tek 3d salon olduğu için life of pi'yi yayınlayamıyolar bahçelide, malum hobbit vizyonda) bahçelievler'de yayınlamayıp havana'da 7 gün'ü yayınlarsan ondan sonra o film niye boş salona oynuyor diye ağlarsın. havana'da 7 gün'ü daha çok salonun olduğu kızılay'da oynatabilirler mesela.

bu örnekler sadece şu anda vizyonda olan filmler için değil her hafta böyle, nerede iyi film var kızılay'da nerede boktan film var bahçelievler'de vizyonda. kendilerine de bi maille anlattım derdimi bakalım nasıl bi geri dönüş yapacaklar.

aylar sonra gelen edit: geri dönüş falan yok aq
  • ankara'da metropol ve megapol furyasından sonra kurulan ve ilk gittiğimde neler oluyor dediğim, şaşırdığım, bu sinema olamaz dediğim ortam.. bahçeli'de sinemaya gidilecekse on sinemalari'na gidilmesi daha makbuldür o ayrı, zira büyülü fener'in yerini bulmak gerçekten ızdırap dolu saatler yaşatır bünyeye..
  • bahçelievlerde bulunan bir sinema salonu. daracık bir sokaktadır, ilk kez gitmeye niyetlendiğimde bulmakta oldukça zorlanmıştım ama sonra her ortalama insan gibi bende alıştım, şimdilerde gözüm kapalı bulabiliyorum.
    bu sinemanın en önemli özelliği, salonların isimleridir, bir salonun adı türkan şoray salonu, bir salonun adı şener şen salonudur. ama ne yazıkki diğer salonların isimlerini bilmediğim için size daha fazla yardımcı olamayacağım.
  • bir sinemaya verilebilecek en güzel isim heralde. daha ismini duyunca sinema havasına girilebiliyor.ankara ve istanbuldaki diğer sinema isimlerine bakarsak şöyle bir (cinebonus, megapol, milenyum, metropol, optimum, mayadrom, prestige, atirus, movieplex..) kredi kartı reklamıyla, yüksek teknolojili bilimsel araştırma merkezi arasında bir havaları var, nereye gittiğimiz belli değil.

edit: metropol'ü tenzih etmeye karar verdim. sinemayla ilgili çağrışımları olabiliyor.
  • ismini odtü'den bir öğrenci yarışmada önermiş ve karşılığında ömür boyu bedava bilet kazanmıştı. şimdi kızılay'da başka bir binaya taşınıyorlar. küçüktü, dardı, park yeri sorunu vardı ama bahçeliye zamanında hayat getirdi.
  • bahçelievler şubesi sanki yavaştan son günlerini yaşıyor artık. halbuki kıymeti bilinmiyor. tamam, avm'lerin dev salonlarıyla, ses sistemleriyle, kaliteleriyle ne yazık ki kapışamaz ama böyle sevimli, ev ortamında bir sinema da bulunamaz ankara'da (kızılay şubesi de ev ortamlığını kaybetti artık). gerçekten yazık ediliyor bu sinemaya. sadece recep ivedik filmleri vizyona girdiğinde, düğün dernek gibi gişe filmlerinde hınca hınç olmamalı artık. bir an önce eski günlerine dönmeli.

edit: son zamanlarda fark ettim de bahçelievler'deki şubesi, ankara'da gidilebilecek en baba sinema salonudur. eski günlerindeki gibi popüler olmasa da cinemaximum'lara göre cidden insana film izlediğini hissettiren nadir sinemalardan. gidin efendim buraya. hayvani imax perdeler, son teknoloji 3d zımbırtılarını beklemeyin buradan. ama kıymetini de bilin. kaç sinema kaldı ki büyülü fener gibi.
  • sevgilinize sinema kapattım mı demek istiyorsunuz, ya da popüler bir vizyon filmine yer bulamadınız mı? kafanız bozuk sadece size hizmet eder hissi veren huzur dolu sakin bir yer mi arıyorsunuz? işte o anda bahçelinin ara sokaklarında beliren bina bu sinemadır.
hesabın var mı? giriş yap