şükela:  tümü | bugün
  • jorge luis borges dünyasında yaşanan herşey. zihinde zahir, cepte mavi yuvarlar ile yolları çatallanan bahçede ilerlemek.
  • türkiye'den murat uyurkulak'ı, bazı kitaplarında fantastik anlatıyı beceremediği için de yer yer nazlı eray'ı da dahil edebiliriz bu akıma. ve hatta bazı bölümleriyle ele alırsak, tutunamayanlar da dahil edilse ben gık çıkarmam.

kesin kim girer dersen, murat uyurkulak derim.

edit: nazlı eray yok, geç onu.
  • türkiye'deki temsilcileri anadolu'daki yaşlı kadınlar olan akım. belki böyle bir babaanneniz vardır, yaşlı teyzeniz, halanız... onlarla sohbet ettiyseniz bu üslubu zaten yıllardır kullandıklarını fark edeceksiniz. nitekim üstad gabriel garcia marquez de bu anlatımı büyük annesinden aldığını söylemiştir. dinleyelim:

- babaanne senin çocukluğunda savaş vardı değil mi?
    - olmaz mı oğul, çok öldürdüler, çok öldüler.
    - anlatsana biraz o zamanları.
    - bir çoban çocuğu vardı, boyu beş metre, gökyüzüne değerdi başı, oralarda meşk ederdi, bulutların üstünde. sonra o çocuğu bir gün tutmuş düşman askeri. kimsin diye sormuşlar, çobanım demiş. inanmamışlar. çekmişler silahlarını. çoban, ben ölmem demiş. oracıktan nasıl olduysa kaçıp kurtulmuş. sanki bedeni tuzla buz olmuş da yerlere saçılmış, yerden süpürmüş düşmanlar da. belki hop demiş bulutlara atlamıştır. o kadarını bilir, anlatırım.

not: gelen düşman saldırılarını bilmiyorum; ama benim babaannem ve marquez'in büyükannesi aynı kişi olamaz herhalde. yoksa? meşhur olmam an meselesi sözlük!
  • şimdi teferruata girmeyeceğim, bilakis daha derin bir incelemesini yaparım. ama prömiyer babında, bu akımın, dünya edebiyat tarihinin mihenk taşı olması gerektiğini ve dahi, gelmiş geçmiş en etkili ve en göz alıcı akım olduğunu söyleyeceğim. itirazı olan yarın sabah odama gelsin.
  • masalsı öğeleri gerçekçi karakterler arasında, gerçekçi bir ortam içinde sunan edebiyat akımı.
    böyle diyince tam anlaşılmasa da gabriel garcia marquez ve jorge luis borges diyince şıp diye anlaşılıyor.

bu akımın modern yüzyıllarda yaşamasına rağmen, dinin günlük hayatta ve ilişkilerde önemli yer kapladığı kültürlerde ya da çok eski ve köklü medeniyetlerin yaşadığı topraklarda, onların torunları olarak yaşama durumunda ortaya çıktığı öne sürülüyor. bu sebeple güney amerika'da ve ortadoğu'da bu akım oldukça kuvvetli imiş.
  • kürt asıllı türk, ama almanca yazılan hali emine sevgi özdamar'dır, hayat bir kervansaray'dır.
  • neil gaiman'a göre şöyle bir işlevi var: "they call some fantasies 'magical realism' to try and lend them respectability, like a whore who wishes to be known as a lady of the evening."
  • tom robbins'in bir çok kitabını dayandırdığı akım. ihsan oktay anar sevenlerine tom robbins tavsiye edilmesi bundan kaynaklanıyor herhalde.
  • türkiyede bu akıma uyan dizilerden biris de leyla ile mecnundur. severek izlenir. sanki hep bizimleydiler, yaptıkları herşey doğalmış gibi kabul edilir.
  • resim alanında bu akımın en iyi temsilcilerinden olan isim kanadalı ressam rob gonsalves'tir bana kalırsa.
    escher ve dali'den öykünerek yola çıkan ressamın çalışmalarına şuradan göz atabilirsiniz.