• beden gelişiminde kendini gösterir*. (bkz: büyümek)*.
  • hizlandirilmi$ mitoz bölünmenin yan etkisi oldugunu dü$ündügüm agri çe$idi. di$lerde çikarken agritir bunun gibi.
  • esas büyüme ağrısı, artık çizgi filmlerden tad alamamaya başlayınca, ruh haliniz sürekli değişkenlik gösterir olunca, geçmişten başka bişeyi düşünemeyince, hangi mevsimdi o? hangi aydı o? ne yapıodum o aralar? soruları artınca; sinir iletimi sisteminizden, kemiklerinize, saç diplerinize kadar hissedilen.
  • ilkokulda çok hızlı boy attığımdan* sıkça çektiğim meret, böyle kaval kemiğim filan dışarı çıkmak istiyodu sanki, asıl ilginçlik de annemin "kolonyalı pamuk koy geçer" diyerek beni yıllarca keklemesi ve de üstelik bu kolonyalı pamuklu placeboların ciddi ciddi işe yaramasıydı, bi süre sonra geçerdi ağrılar, hey gidi psikoloji sen nelere kadirsin...
  • yorgunum. hasata duran ekinler gibi
    erken büyümenin kapılarını zorluyorum
    -çocuk olamadım belki...

(bkz: ahmet erhan)
  • nedeni tam olarak bilinmeyen (artan mobilite, lokal stres, kemik gücünde azalma, geçici kemik perfüzyonunda değişme suçlanır)

en sık 3-12 yaş arasında görülen

tüm çocukların %35'ini etkileyen, tanısı klinik olarak konulan, görüntüle yapmanın gerek olmadığı tıbbi durum.

klinik:

epizodik, bilateral, öncelikle alt ekstremiteleri etkileyen ağrı.

ağrı tipik olarak geceleri ya da ilerleyen saatlerde başlar. uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

gün içinde ya da aktiviteler sırasında ağrı beklenmez

dakikalar ya da saatler sürebilir, sabah olduğunda ağrının geçmiş olması beklenir.

tedavi:

öncelikle annenin ikna olmasıdır :) , ek olarak analjezik verilebilir.
    ağrı sırasında masaj ağrıyı hafifletebilir.

prognoz: iyidir, geç çocukluk dönemiyle birlikte azalır ve biter.
hesabın var mı? giriş yap