• 1-yeni evlenenler; nasil olsa 2 kişiyiz diyerek sakin küçük hacimli almayin, birkac sene sonra 3-4 kisi olacaksiniz ve dolap kucuk gelmeye baslayacak. dolabi birkac sene icin degil, 10-20 hatta 30 sene kullanmak icin alıyorsunuz. en az 550 litre brut hacmi olsun. (bizimki 630 litre ve gayet memnunuz)

2-satıcıların doldurusuna gelip de "10 yillik elektrik parasini neden pesin veresin ki" gibi tavsiyelerle sakin b enerji sinifi bir dolap almayin. hele ki "senede %5 elektrige zam gelse su kadar eder" gibi bir hesap yapmayin ben 2008'de yaptim 2 ay sonra %25 zam geldi elektrige. ilk b enerji sinifindaki buzdolabimiz senede 660 kw elektrik harcarken şimdi aldigim a++ enerji sinifi dolabimiz senede 330 kw elektrik harciyor. benim icin her yil 250-260 lira elektrik tasarrufu demek. guncel elektrik fiyatlariyla su an aldigim dolap 20 yilda kendisini bedavaya getirecek ve dunyaya daha az zarar verecek. a sinifi bir dolapla arasindaki fiyat farkini 3-4 senede amorti eder, sonrasinda kara gecirir. en az a++ enerji sinifinda olsun.

3-buzdolabinizin yerini olcerken bir de mutfak kapisi ve daire kapisinin genisligini de olcun. daha once bir yazar vinc cagirmak zorunda kalirsiniz diye uyarmis olmasina ragmen az daha kapidan sigmayan bir dolap alıyorduk. kapilardan geciremezsiniz iade etmek zorunda kalırsınız.

4-dondurucu altta olmasin. ozellikle cocuklu aileler ve boyu 1.75 den kisa olan ebeveynler icin soyluyorum. cocuklar tek basina alacagi meyve sebzeye ulasamaz ve buyukler de dolabin en ust rafini rahatca kullanamazlar.

5-dolabin kapak yonunun degisip degismedigine mutlaka dikkat edin. (tabi ihtiyacsa eger. bizimki değişmiyor ama acildigi yön evimize uygun)

6-benim gibi, seslere karsi hassasiyetiniz varsa ses seviyesi en az olandan olsun. (37-38 desibel en düşükleri). mumkunse secerken arada kaldiginiz marka/modellerin, teshir urunlerinin calisma sesini dinleyerek mukatese edin.

7-kompresor garantisi 10 yil olanlardan olursa guzel olur (yeni dolaplarin pek cogunda var artik).

8-kapagi acik kalinca sesli uyaran olursa guzel olur. bir kere buzluktaki et donunca kapak acilmis ve etlerin bir kismi bozulmus ev ve dolap leş kokmustu. 1 hafta koku kaynagini aradik. sonunda dolabin arkasinda alttaki su haznesinden geldigini bulduk. gerci 2 gun evde olmadigimkz icin bozuldu etler ama yine de sesli uyari guzel bir ozellik (yeni dolabimizda wifi baglantisi var, bu ozelligi sayesinde 10 dk'dan fazla acik kaldiginda nerede olursaniz olun cep telefonuna kapak acik bildirimi geliyor. teknoloji guzel sey).

9-aldiginiz dolap illaki nakliye sirketiyle veya kargo ile gelecek. kutuda, ozellikle dolabin on yüzünde ambalaj hasari varsa kesinlikle kargoyu teslim almayin. (ambalajda delik vardi, karsidan bakinca deligin altinda bir hasar goremedik teslim aldik ama kutu acilinca tam da o noktada kucuk bir gocuk oldugunu gorduk. can sikici olmasina ragmen uygun fiyatlı aldigimiz icin iade etmedik)

10-ambalajini servis acmali ki garanti disi kalmasin. servis ambalajini actiktan sonra montaj kagitlarina imza atmadan once mutlaka dolabin icini disini gozle gorulen her yerini kontrol edin. uretim kaynakli catlak vs olmasin. (bizde sebzeliklerde catlak varmis, servis gittikten sonra icini yerlestirirken farkettik)

bu ozelliklere dikkat ettikten sonra herhangi bir marka tavsiyem yoktur. gonlunuze yatani ve servis agi yaygin olanlardan istediginizi alin.

ekleme: http://www.epey.com/ kiyas yapmak icin ideal bir site.

ekleme: bunların hepsi kendi tecrubelerimdir. ilk camasir makinemiz 5 kg idi, 8-9 sene icinde henuz bozulmadan kucuk geliyor diye degistirip 9 kg'lik aldık. perde ve battaniye sigmiyordu. ilk buzdolabimiz kucuk geliyordu onu da 10 yıl sonra daha tertemiz çalışırken, küçük ve çok enerji harcıyor diye degistirdik.
  • a+ ile a+++++++++ arasinda devasa farklar yok, bu genellikle satis pazarlamasi oluyor.

fakat tasarruflu buzdolabi alacaksaniz ustundeki kwh ibaresine bakip yillik elektrik masrafi hesaplamasini yapin.

yillik kwh yakimi 340(atiyorum) olan bir a+ buzdolabi, a++ buzdolabindan daha iyi olabiliyor.

soyle ki: yillik elektrik tuketimi 340 kwh enerjili a+ buzdolabi yillik 155 lira gibi bir elektrik harcamasi yapiyor. bunu 5-6 yil gibi uzun vadeli kullanirsaniz 930 lira elektrik masrafi oduyorsunuz totalde.

yillik 300 kwh enerji tuketimli a++ sinifi bir buzdolabi ise daha az enerji harcamasina ragmen, fiyat olarak daha fazla olabiliyor (misal: 1000 tl daha fazla olabiliyor). bunun sebebi: firma satis temsilcilerinin buzdolabini susleyip puslemeleri, birtakim gereksiz eklentiler eklemeleri ve size "daha az enerji harcamasi yapiyor, tasarruf ediyorsunuz" diyerek satis yapmak istemeleri.

yani teknik olarak a+ ile a++, a+++ arasinda ucurumlar kadar fark yok. hatta tasarruf konusunda -ki biz turkler bir beyaz esyayi minimum 7-8 sene kullaniriz- a+ ev aletleri uzun donemde daha kullanisli. cunku onca senede a+ buzdolabindan ettiginiz enerji tasarrufu, a++ ve a+++ buzdolaplarina vereceginiz ekstra ucretten daha fazlasinin cebinize kalmasini sagliyor.

yani tabii a++ ya da a+++ buzdolabinin ic dizayni, litre hacmi ya da dis goruntusu daha hos, daha alinasi olabilir o da ayri konu tabii. ben sadece tasarruf yonunden ele aldim.
  • bir rafına 2 tencere sığıyorsa, şişe bölümüne de 2,5 litrelik pet şişe sığıyorsa hemen alın, hiç kaçırmayın.
  • ögrenciyseniz almayin. kis geliyor, alti üstü 3-5 yumurtanizla bir parca peyniriniz olacak, onlarida balkona koyarsiniz.
    (bkz: nostradamus)
  • fiyatların alıp başını gittiğinin farkındayım ancak; spotculara, ikinci elcilere mümkünse bulaşmadan halledin.

alırken özellikle arkasında herhangi bir ezik olmadığını 2 kez kontrol edin.

her ne kadar büyük gibi görünse de, hacmi kısa süre içinde yetersiz gelebiliyor, hacmi içinize sinsin. 400 tl daha ucuz diye küçük hacimlisini almayın aksi halde benim gibi kara kara düşünürsünüz bunlara talim edersiniz.

vestel buzdolaplarında hem yaşadığım hemde aynısını duyduğum için yazıyorum; aldıktan 1 yıl sonra sesler gelmeye başlıyor ardından beklenen son. fiyatı görece uygun biliyorum ama bunu bi yazın.
  • hangi iç hacme ihtiyaç duyduğunuz önemlidir. buzdolabı evde en çok elektrik tüketen cihazların başında gelir. fazla geniş hacimlisi yükselen elektrik faturalarının habercisi olacaktır. a sınıfı olmayan dolap kalmadı zaten ama a sınıfının da üzerine mümkün olduğunca az tüketenini bulmaya çalışabilirsiniz.
    malzeme kalitesi ve iç hacmin kullanışlılığı çok önemli. raflar kaç kg kaldırıyor, iç aksam plastiği yeterince kaliteli mi bunlara dikkat etmelisiniz. dolap eve alınınca hemen atılıp yenisi alınacak bir eşya değil malum.
    ses önemli konu, özellikle yatak odanıza yakınsa gece sizi rahatsız etmeyecek bir model almalısınız. her 1-2 db. bile inanılmaz fark yaratır. uygun fiyatlı dolaplarda en çok buradan çalıyorlar.
    su pınarı, dijital gösterge gibi ek özellikleri kullanıp kullanmayacağınıza iyi karar verin. baştan hoşa gidiyor ama sonradan kullanılmayabiliyor. bunlar 500 ila 1000 tl'den kurtarabilir.
    servis ve garanti koşulları önemli. 3 yıl garanti ve üstünü alabileceğiniz ürünler sizi kullanım ömrü boyunca rahat ettirir.
  • sağolsun ekşi yönetimi bir çok entrymi silmiş...

yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu bir kez daha gördüm...neyse konumuza dönelim

bu entry ‘ de parayla satın alamayacağınız bilgiler mevcuttu…

bu ülkenin insanlarından dolayı yazdığım tecrübelerin hiç birini hak etmiyorsunuz !!!

yazdığım bütün tecrübelerimi geri çektim tecrübelerimin hiçbirini hak etmiyorsunuz.bu yüzden sadece ekşi üzerinden mesaj atan eğitimli statülü olan zümreye cevap vereceğim...

saygıyla (bkz: barbaros şansal)'ı anıyorum
  • bosch marka alın, dondurucu altta olmasın diyeceğim tavsiyelerdir.
  • bir bilgi de ben yazayım. çift fanlı olsun.
    yani derin dondurucu ile normal kısmı ayrı ayrı soğutulsun ve ikisi arasında bağlantı olmadığına emin olun. verimlilik önemli ancak içeride ne kadar az kanal o kadar iyi. başka bir arkadaşın dediği gibi buzlanma yapanı yani havanın gözünüzle gördüğünüz bir yerde soğutanı iyidir. içerdeki sebzeler hem daha uzun dayanır(bem sabit durduğu için) hem de nemli hava ulaşamadığınız yerlerde dolaşmadığı için temiz ve hijyenik çalışır
    neyi kast ettiğimi şu an ben bile anlamadım ama siz anladınız.
  • kesinlikle 2.el kollayin , her dört yılda bir nur topu gibi nafakası olan yeni ev düzmüş ama ayrılan bir çiftten buzdolabı yenileyen ve takdir edilesi bir kuzene sahibim.
hesabın var mı? giriş yap