şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cok fazla ve agir seylerle doldurulunca kendiliginden kapanma fonksiyonu bozulabilen sey..
  icecekleri cam yerine plastikimsi seylere doldurursaniz agirligi azaltmis olursunuz.
 • şekilli buzdolabı mıknatıslarının üzerinde boy gösterdiği, örgü karpuz, mısır vs.nin asıldığı*, buzdolabı nın kapanmasını ve iç ısısının (genellikle +4 derece santigrat) muhafaza edilmesini sağlayan hareketli parça.
 • artık kağağı açılmadan da su içilebilen düzenek...
 • (bkz: seal)
 • yaz ayları için 10'ar litre ayran ve limonata ile doldurduğum dolap aparatı.
 • genelde yeni model buzdolaplarının kapaklarının (mutfaktaki pozisyona göre) ne tarafa doğru açılacağı seçilebiliyor. ayrıca bazı pahalı markaların kapakları hem sağa doğru, hem sola doğru açılabiliyor. **
 • bir tornavida yardımı ile tüm buzdolabı kapakları sökülüp diğer yöndeki vida kapakları çıkartılmak sureti ile tepetaklak monte edildiğinde (raflara ve raflardaki yumurtalara dikkat) ister sağdan ister soldan açılır. paşa gönlün bilir.
 • üzerine gittiğiniz tatil yerinden kendinize yolladığınız kartpostalı ''itleyeceğiniz''* satıh.
 • üzerine alisveris listesi asılabilen bir mutfak dış yüzeyi. ayrıca şaşılacak şeyler taşıyabilirler üzerlerinde. birlikte yaşayan çiftlerin buzdolabı kapaklarında ayrıca birbirlerine bıraktıkları iletişim notları bulunur:

  - hayatım, ben geç kalırım. alışverişi noolur sen yap. muck muck.
  - tatlım, araba sende. nasıl yapiyim?
  - aşkım, bak aha buraya bırakıyorum mıknatısın altında anahtar.
  - ee, yuh be sevgilim. annemin taylanddan attığı kartpostalı kapatmış astığın anahtar!
  - ehehee, pardon bitanem... ee, alışveriş?
  - kapıcının bıraktığı telefon faturası da anahtarın olduğu mıknatısın yanındaymış. ordan gözüme çarptı, annenin telefon numarası. aradım, alışverişi o yapıp bırakacak eve poşetleri.
  - oha, oha ama nurten! çocuk bezini unutmasın ama.
  - peki.

  kısacası, bir buzdolabı kapağı canlı kanlı bir iletişim mucizesi ve evlerin dedikodu merkezidir *. yeni gidilen bir evde, buzdolabı kapağı dikkatli bir gözle incelenirse, ev halkı konusunda aşmış bilgi sahibi olunur. bu yüzden de, bir buzdolabı kapağı değiştirme parası yaklaşık olarak yenisini satın almakla aynıdır. üretici firmalar farkındadır bir buzdolabı kapağının ne kadar önemli olduğunun, bilinçsiz tüketici farkında olmasa bile.
 • bu kapağa karşı hırs yapmamak gerekir. bazen siz içinden sürahiyi alır bardağa suyu koyarsınız ama o kendi kendine kapanır. siz bu kısa sürede kapanan kapağı açmak için asılırsanız ilk başta bir zorluk çekersiniz. zira o kapak iyice yapışması gereken zemine içindeki havayı boşaltarak yapışıyordur. siz "seni amına kodumun kapısı, benim evimde bana mı hükmediyorsun? senin istediğin mi olacak hep?" derseniz olan gerilen sinirlerinize ve uzun vadede buzdolabının kapağına dolayısıyla kesenize olur. kapağı tekrar açmadan önce 5 saniye beklemek çok daha ekonomik ve sağlıklı bir çözümdür.