şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında ukte olamayacak kadar kötü bir kokudur bahsedilen. buzdolabının ne kadar süre bakımsız kaldığı ve ev ahalisinin yeme ve yememe alışkanlıklarına göre de değişiklik gösterir. ekşi ve çekilmez bu kokuyu gidermek için kimi sık sık siliyor buzdolabının (açıp okuyeverin kılavuzunu. kimi silme diyor deterjanla. ki yenilerin çoğu böyle) kimi de (ara: püf nokta) arayışında. karbonat az biraz işe yarıyor, bayat ekmek bekletmek de (bayat ekmeği fazla bekletirseniz bu sefer kendi kokar karışmam), ağzı açık süt deneyen de var (itiraf edeyim hepsini denedim kendi buzdolabımda, deva değiller ama azaltıyorlar.)

  düzenli silip, kapalı kalacaksa kapağını açık tutmak en iyi çözüm aslında. bir de * tarihi geçen hiçbir şeyi saklamamak içinde.
 • buzdolabında kahve çekirdeği tutmanın da çaresi olabileceği iddia edilen koku. bir de tatile giderken nasılsa buzdolabım fişte diye düşünüp tehlikeli yiyecekleri bırakmayın, zira siz yokken sigortalar atabilir ve döndüğünüzde buzdolabı kokusundan kurtulmanın tek çaresi buzdolabını atmak olabilir...
 • sadece kokusu değil tadı da vardır bu meretin. su, süt vb. bilimum içeceğe siner. sırf bu yüzden açtığım litrelik sütü aynı gün bitiririm. dolaba su koymam, gittiğim yerlerde dolaptan su içmemeye çalışırım. canım soğuk su çekerse, içerisine buz atarak tüketirim.
 • dolaba konulan gıda maddeleri saklama kaplarında ya da streçlenerek, kısacası ağzı kapalı bir şekilde muhfaza edildiği takdirde kesinlikle oluşmayacak olan kokudur.
 • bir aklı evvelin apartmanın ana şalterini kapaması ve ardından açmayı unutması üzerine başka bir mevkiide ikamet eden ev sakinlerinden habersiz, içeride deve kesmişler havası yaratması muhtemel koku.

  (bkz: hector cuper'in babaannesinin buzdolabı)
 • vanilyalı su ile silerseniz fırından yeni çıkmış kek kokusu elde edersiniz misler gibi.
 • o değil soğusun da içerim diye dolaba koyduğunuz şişeli ve kutulu bilimum şeyin üzerine de siner bu ekşimsi koku. cam gazoz şişesini ağzınıza yaklaştırdığınızda içme hevesinizi bırakmaz öylesi nalet bi kokudur. öğrenci evleri için alınan 2.el buzdolaplarının olmazsa olmaz tablosudur.
  hele bi de açık sosis almayagörün dolabı sadece 2-3 saniye açık bıraksanız bile bütün evi sarıyo o sosis kokusu, en tehlikeli boyutları ise açık bi kasedeki tulum peyniri kokusuyla birleşmesi.
 • buzdolabına 1 bardak süt koyup bir süre beklettiğinizde geçen kokudur. ya da geçmeyebilir, bilemedim.