şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni nesil buzdolaplarında gerek kalmayan işlemdir. fakat buzdolabınız eski yılbaşı programlarında bastonuyla uzaklaşan dede misali yaşlı ve yılbaşlarında bu dedeyi gördüğümüz yıllardan kalma ise, takriben altı ayda bir başa gelen ve çekilen derttir, çiledir. yapilması gereken zamandan en az bir ay sonra yapılabilir. sürekli ertelenir. aklın tenha ve karanlık bir köşesinde, "yapılması gereken ama yapılmamış iş" olarak durur, durdukça buzlar buzluğun kapağının kenarlarından taşar. eskiden yayın kesildiğinde ekranda anlamsızca duran pamukkale travertenlerine benzer bir görüntü arzeder. hemen bir çekiçve tornavida ya da irice bir çivi, olmadı bir bıçak, ama en güzeli bir mala bulunur. rammstein cd'si* konur, ses eser miktarda açılır. malanın üzerindeki boya ve çimento kalıntıları buzdolabıyla ve buzluğun beyazlığı ile pek bir alakasız durur. buna şaşırılır. mala heykeltraşların tuttuğu biçimde tutulur. gerçi heykeltraşlar mala tutmazlar ama, taş yontan bir heykeltraş hayal edilerek böyle denebilir. böylece konu uzatılmış olur. mala ile bu hayalimizde canlanan hareketi yapmak suretiyle, kar ve buzlardan oluşan minyatür aysberg yavaş yavaş kırılır. zaten hızlı hızlı kırmak mümkün değildir. yirmi dakikada yorulunur. yorulunca bir saat ara verilir, cd player'da stop'a basılıp, televizyonda güner ümit ile turnike izlenir. bir saat dolduğunda güner ümit'in ve aradaki reklamların tel tel gerdiği sinirlerin üzerine konan kuşlar ani bir hareketle uçurulup, sinir kuvvetinin verdiği cengaver ruh durumuyla cd palyer'da play'e basılır. az önceki sert ve inatçı tutumlarını kaybedip yumuşamış ve sulanmış olan buzlar tekrar kırılır. bu işlem en iyi ihtimalle dört kez tekrarlanır. kırılan buzları temizleyen eller üşür, oraya buraya saçılan buzlar etrafta minik su damlacıkları oluşturur, buzdolabından çıkarılan zerzevat etrafı darmadağın eder, buzdolabının içini silmek, bütün parçalarını yıkamak gerekir.

  buzlukta biriken buzları kırmak... yorar!
 • bıçak,çivi ve benzeri kesici aletlerle yapıldığında birseyleri delip;buzluğun gazını kaçırmak suretyle buzdolabını devre dısı bırakabileceğiniz eylem..(test edildi,onaylandı)
  dikkatli olunmalıdır!

  edit: delinmesi muhtemel şey likit borularıymış,öğrendim
 • bir an için antartikada yaşama olasılığını gozden geçirmemize neden olan eglem.
 • ankara'da her tarafın buz tuttuğu, kaldırımların bile 10 cm. buzla irtifa kazandığı şu günlerde, belediyenin yollarda yapamadığı eylemi evde buzdolabına uygulayarak bir nevi rahatlamak.
 • bu buzların tutunduğu yerden sökülmesi için fön makinası ve bir kova da kullanılabilir. aslında işlem bir kırma işlemi değil sökme işlemidir. bu açıdan tutunduğu yerle ilişkisi zayıflayan buzları topluca almak, kişiye hem herkül-conan arası bir hissiyat verir, hem de hayat hakkında çeşitli felsefi çıkarımlar yapma olanağı sağlar. ama her halukarda bu işin uzun saatler alınacağı bilinmelidir.

  ve... kesinlikle yorar!
 • eritmek için bir düğmesi yoksa, yahut düğmesi bozulalı çok olduysa (bkz: öğrenci evi) buzdolabının fişini çekersiniz. sonra sizden başka kimse de ilgilenmediği için bir sabah bakarsınız ki, mutfak zemini ıslak. hayat küser, o rutubet kokusunu da günlerce çekersiniz.. (bkz: kendimden biliyorum)
 • kolonyayi döker ve yakarsiniz. olmazsa bir duble rakiyi döker yakarsiniz.

  oda olmazsa, -ki olmaz, o sinirle çatir çatir kirarsiniz. sonra döner bu entriyi kötülersiniz.
 • buzlugu kar tutan buzdolabinin gazabidir. buzluga 250 gram kiyma sigana kadar ertelenen bir aktivitedir.
  bunu yapan kisi anne ise cocuklarin o gerginlikten kendilerine bir terlik gelmemesini saglamak adina disari cikip aksama kadar gol atan kaleye oynamalari gerekir.
 • muhteşem aktivite. nedense iki saniyeliğine mutfağa uğrandığında birden aklı çeler. bakarsınız ki buz kutusu zar zor sığıyor içeri. şöyle azcık alayim de daha kolay girsin diye bir müdahale edersiniz ki, 2,5 saat sonra sizi tutabilene aşk olsun. bir elde bıçak bileyicisi, diğerinde babanın lokma takımı, "daha büyük parça ehaheha daha büyük daha dahaaa" diye ailenize bilmedikleri bi yönünüzü gösterirsiniz.
 • buzdolabinin fişi çekilir, buzluğa girebilecek madeni bir kap içine kaynar su konulur, buzluğun kapağı kapatılır, 10-15 dakika bekledikten sonra bütün buzlar kolayca kırılır. olmadıysa yeniden kaynar su konulur, böylece buzlarla kavga etmeden buzluk temizlenir.